Londýn uznal převahu ruské armády nad britskou

Avatar
Původní autoři

Angelina Grigorjanová
26. 11. 2017      Riafan
Ve Velké Británii se soudí, že její armáda zaostává svými možnostmi za ruskou. Daná informace, s níž se seznámila Federální zpravodajská agentura (FAN), je obsažena v dokumentu horní komory parlamentu (Sněmovna lordů) Británie. Zpráva uvádí, že mnozí britští politici byli znepokojeni tím, že Moskva má více předností ve vojenské oblasti.


“Rusko má nyní značnou převahu nad články britské silové struktury, je uvedeno v dokumentu. V souvislosti s tím, že některé z našich vojenských možností byly od roku 2003 likvidovány, musíme najít způsoby, “jak se střetnout prostřednictvím rozumu”, na taktické úrovni. I když se připouští, že někteří soupeři mohou být vybaveni zbraněmi, které jsou lepší než naše vlastní”.

Kromě toho je londýnský rozpočet směrem k obraně mnohem menší než u světových mocností.

“Prostředky na obranu Velké Británie se rovnaly 52,5 miliardy dolarů (údaje za rok 2016, pozn.FAN). Jsou čtyři země s vyššími výdaji na obranu: USA (604.5 miliardy dolarů), Čína (145 miliard dolarů), Rusko (58,9 miliardy dolarů a Saúdská Arábie (56,9 miliardy dolarů)”, je uvedeno v dokumentu.
V neustálém strachu

Je příznačné, že dříve Sloučený královský institut obranných studií Velké Británie (RUSI) dospěl k závěru, že Rusko je nyní “více připraveno na válku”, než tomu bylo kdykoli jindy.

“Vzhledem k tomu, že ekonomika Ruska se začala stabilizovat, je v zemi zvýšený zájem o toto téma – mobilizace v Ruské federaci se stala státní prioritou, bylo dříve řečeno v RUSI. Rusko začalo obraně věnovat zvýšenou pozornost od ozbrojeného konfliktu v Jižní Osetii, a potom v souvislosti se zhoršením vztahů s USA a EU kvůli připojení Krymu k Rusku”.

Britští experti také zjistili, že bojeschopnost Ruska je téměř 10 krát vyšší než u NATO. Podle údajů analytiků může RF během čtyř dnů povolat až na 47 tisíc armádních složek, zatímco za stejnou dobu síly nejvyššího stupně pohotovosti NATO (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), jejichž součástí jsou vojáci z Německa, Nizozemí a Norska, shromáždí pouze na 5 tisíc vojáků.

“To je téměř 10 krát méně, než čeho je schopno Rusko. Během dvou až tří týdnů může Rusko nasadit až 60 tisíc bojových jednotek a pak je ještě podporovat až 12 měsíců”, napsali experti RUSI.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová