Politolog Fiala politice nerozumí a neumí se chovat, proto ho nezvolili

Avatar
Původní autoři

Ivan David
25. 11. 2017
Nejde o znalost teorií, koncepcí a ideologií, jde o korektnost politika. To je něco naprosto jiného než politická korektnost. Politická korektnost je pokrytectví, svatouškovská lež poplatná ideologii plné falše. Korektnost politika je slušnost vůči kolegům politikům, někdy dokonce i k občanům. To Petr Fiala neumí a už se to nenaučí. Předseda ODS je rigidní osobnost bez osobního kouzla a smyslu pro humor. Jako začínající poslanec jsem byl překvapen vztahy mezi politiky. Mám na mysli profesionály, těmi, kteří se hodí pro tu práci. Na podrobný popis zde je málo místa, tedy jen poznámka. 


Když se na plenární schůzi mlátila prázdná sláma, chodil jsem do „lobby“ a také na terasu vedle síně „státních aktů“. Tam chodí poslanci kouřit. Nevedou se vášnivé diskuse o připravovaných zákonech, oproti představám veřejnosti tam lobbyisté nenosí tlusté obálky. Vykládají se tam vtipy. Nejen politické. Vedou se tam řeči o životě, o rodinách, běžných problémech. Každý ví, co už nemůže říct. Poslanci stran v politice ostře si oponujících si vzájemně připalují cigarety, tykají si a oslovují se křestními jmény. Hlavně dávají najevo, že se vzájemně respektují, i když za chvíli budou hlasovat proti sobě. Neumím si představit Petra Fialu, jak vypráví vtipy, jak se směje s ostatními.

Pan předseda nepochopil a asi už nepochopí, že nemá nárok na aroganci, a že by na ni neměl nárok, ani kdyby jeho strana vyhrála volby. Profesionální politici oproti představám laické veřejnosti rozhodně něco umějí. Především umějí počítat. Nejde o vyšší matematiku, ale o počítání vlastní váhy a váhy druhé strany. Znají motivya zájmy, umějí počítat hlasy ještě před hlasováním. A dovedou trestat za nevhodné chování. Petr Fiala včera řekl, že nepodpoří do funkcí komunisty a SPD. A že vydá Babiše a Faltýnka ke stíhání. Řekl to ponižujícím způsobem, bez okolků a vaty.

Pan profesor neumí počítat. Ale ostatní mu to spočítali. Zvolen byl komunista Filip, Okamura i Hamáček, dokonce i „pirát“ Pikal. Jen Fialu ne a ne zvolit. Když oni si chlapci a děvčata drze dali název „Demokratický blok“, s Kalouskem a Farským nálepkují ostatní, kdo je, a kdo není demokrat. Jenže nikdo z ostatních není zvědav na jejich kecy. Možná, že mu to příště dají, aby byl klid, lekce skončila. Otázka je, jestli je Petr Fiala schopen se poučit… Uvidíme.