Salon: Moskva hodila výzvu „americkému zlozvyku měnit režimy”!

Avatar
Původní autoři
– kou –
28.11.2017 Salon, kráceno a přeloženo PrvníZprávy
Washington v Sýrii „prohrál” a jeho strategie na „změnu režimů” byla úspěšně napadnuta, napsal Salon. O tom svědčí úspěchy, kterých Kreml dosáhl při mírovém urovnání syrského konfliktu prostřednictvím jednání a posílení spolupráce s Tureckem, Íránem a zeměmi Středního východu.

V pondělí se v Soči setkali prezidenti Ruska a Sýrie, aby načrtli politické řešení v závěrečné fázi syrského konfliktu, napsal Patrick Lawrence, novinář Salonu. „Navzdory skutečnosti, že na konci konfliktu bude ještě mnoho nepořádků, je jeho výsledek jasný: IS a jeho spojenci se stanou historií a Sýrie zůstane fungujícím státem,” konstatoval autor materiálu.

Asadovo přizvání k rozhovorům v Astaně je krokem „velké sebedůvěry ze strany Putina”. Rusko, Írán a Turecko se dohodly, že během rozhovorů v Astaně budou příští měsíc působit jako „garanti mírového řešení v Sýrii”. Tímto způsobem jasně prokázali, že jejich spojenectví nahradí tradiční strategii Washingtonu, která se opírala o Izrael, Saúdskou Arábii a státy Perského zálivu.

Během tohoto roku Moskva uzavřela řadu nových dohod. Před několika měsíci navštívil saúdský král Salman Moskvu, Turecko také spolupracuje s Kremlem, obnovují se diplomatické, politické a hospodářské vazby mezi Moskvou a Teheránem. „Dokonce izraelský premiér Benjamin Netanjahu zahrnul Putina do hry poté, co se projevil výsledek syrského konfliktu. Rusko tak vystupuje jako nesporný vůdce mírového politického urovnání v Sýrii,” zdůraznil Lawrence.

Podle autora chce Moskva také svým aktem demonstrovat, že „éra proamerických revolucí skončila” a budoucí změny se setkají s odporem. Téma Sýrie a Ukrajiny bylo také diskutováno v rozhovorech mezi Trumpem a Putinem tento týden. Trump se ujal úřadu prezidenta, naladěn proti washingtonským „dobrodružným válkám”. Je možné, že v zájmu obou zemí neopustil myšlenku naladění vztahů s Ruskem. „Washington v Sýrii prohrál. Spojenectví USA s nejreakčnějšími despoty se může stát minulostí. Jeho zlozvyku „měnit režimy” byla hozena úspěšná výzva,” dodal autor článku v Salonu.

Související článek:

USA nechtějí opustit Sýrii! Rusko: To je hrubost nejvyššího stupně!