Merkelová se už těší: Přes 6 milionů Afričanů je na cestě do Evropy! Obyvatelé Evropy se mohou začít loučit se svou starou Evropou.

Avatar
Původní autoři

5.12. 2017   První zprávy
Africký summit v Abidžanu na Pobřeží slonoviny je historií. Skončil nešťastně, protože 55 afrických a 28 evropských státníků se nedohodlo na společné strategii jak zabránit milionům Afričanů v cestě
Německo zůstává největším lákadlem. Migranti mohou po 18 měsících získat povolení k pobytu a tak spolková vláda nadále vysílá signál celému světu „Přijďte, přijďte.“

V rozporu s velkým očekáváním a velkých prohlášení o návratu migrantů do svých domovských zemí, čeká na svou chvíli šest milionů migrantů v afrických zemích u Středozemního moře, včetně Turecka.

Jeden milion čeká v Libyi, další v Egyptě, 720.000 v Jordánsku, 430.000 v Alžírsku, 160.000 v Tunisku a 50.000 v Maroku. Další 3 miliony jsou blokovány na základě dohody EU-Turecko a záleží na rozhodnutí tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana zda budou pokračovat ve své cestě na sever.

Bývalý britský velvyslanec Joe Walker-Cousins, který pracoval v libyjském Benghází, varuje, že miliony lidí jsou připraveny v Africe na cestu do Libye a Evropy. Snahy EU o výcvik líbyjské pobřežní stráže jsou příliš malé a příliš pozdě. „Mám informace, že nejméně jeden milion migrantů ze střední Afriky z oblasti Afrického rohu se pohnul,“ říká britský exvelvyslanec Joe Walker-Cousins.

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani je rovněž přesvědčen, že Evropa podceňuje závažnost situace. Pokud nebudou státy EU nyní, miliony Afričanů zaplaví kontinent v nadcházejících letech. Migrace bude mít biblické rozměry a nezastaví se. „Právě teď je potřeba se pokusit o vyřešení problému ne několika tisíc, ale pro miliony,“ uvedl Tajani v létě v rozhovoru pro italský deník Il Messaggero.

Ukrajina „odhalila“, že Rusko „vytvořilo” migrační krizi jako pomstu

Jen pár dní před začátkem summitu v Africe požadoval Tajani Marshallův plán pro Afriku. Přibližně 40 miliard euro by mělo směřovat do vzdělání a pracovních příležitostí, aby přesvědčily africkou mládež, aby zůstala.

Demografický vývoj afrického kontinentu, to je „časovaná bomba“. Letos žije v Africe 1,3 miliardy lidí a do roku 2050 se očekává 2,5 miliardy lidí.

Do roku 2050 bude v Nigérii žít více lidí než ve Spojených státech. Nigérie pak bude třetí nejlidnatější zemí na světě po Indii a Číně.

60% Afričanů je v současnosti ve věku 25 let, na rozdíl od Evropy, kde je jejich podíl pouze 27%.

“Z 24 zemí s nízkou úrovní lidského rozvoje je 22 v Africe. Ze 14 zemí, jejichž HDP je v roce 2008 nižší než 1 000 USD, je 13 v Africe. Subsaharská Afrika (kromě Jižní Afriky) je jediným regionem na světě, kde se od roku 1990 zvýšila chudoba. Přestože skutečný příjem na hlavu vzrostl, absolutní počet chudých lidí vzrostl o zhruba 100 milionů. Více než dvě třetiny lidí v subsaharské Africe mají méně než 2 dolary na den, ” píše se ve Wikipedii.

“Požadavek, aby se všichni přistěhovalci řídili evropskými pravidly je nereálný. Mnoho přistěhovalců z Afriky a Středního východu má konzervativní a sexistický postoj a chování. Bude potřeba více než trochu občanské výchovy, aby se to změnilo. Pro ostrovní státy, jako je Japonsko nebo Austrálie, které jsou obklopeny Pacifikem, může být možné udržet jejich chování v limitech. Ale Evropa je součástí euroasijské pevniny a jen úzké Středozemní moře ji odděluje od afrického kontinentu.

Obyvatelé Evropy se mohou začít loučit se svou starou Evropou.