Podivná souvislost současnosti s dílem Edwarda Gibbona Tak co, také se vám zdá, že Gibbon vystihl a popsal v roce 1775, tedy před 242 lety naši současnost?

Avatar
Původní autoři

Vladimír Stwora
17.12. Zvědavec
Možná jste následující text už četli; koluje po internetu v mnoha článcích. Jde o to, že britský historik Edward Gibbon vydal v roce 1775 knihu The History of the Decline and Fall of the Roman Empire (Historie úpadku a pádu Římského impéria) a v ní definoval dvacet bodů, které předcházely a provázely rozpad říše. Podívejte se a srovnávejte.

Valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací.
Tradiční role otců jako živitelů rodiny je zpochybňována, množí se rozvrácené vztahy a svobodně žijící matky bez otců
Senioři jsou zanedbávání. Lidé pečuji o domácí mazlíčky více než o svoje staré rodiče.
Literatura a umění se stávají bezduchým. vytváří se planá zábava za každou cenu. Takzvaná umělecká díla jsou ošklivá, nevkusná, nic neříkající, ale přesto za ně bohatí zaplatí horentní sumy.
Čestná vojenská služba vlasti je odmítána, zpochybňována, vysmívána a posléze zákonem zrušena. Armádu tvoří nájemní žoldnéři.
Lidé pilně pracující jsou zesměšňováni a jako vzor se staví prázdní pokrytci, populisté, pochybní umělci a takzvané celebrity.
Daňové zatížení obyvatelstva stále roste a stát přerozděluje neúměrně vysoké částky. Lidé se nebojí nepracovat, protože stát se o ně vždy nějak postará.
Úroveň vzdělání rapidně klesá.
Státní dluh roste do nikdy nesplatitelné výše.
Přestává se vyrábět a pěstovat, protože výroba doma je moc drahá a potraviny a výrobky se dovážejí ze satelitních zemí.
Kdo se dostal do pozice, kde může ze státního krást, většinou tak činí. Postižitelnost těchto zločinů je velmi malá.
Početí a výchova dětí je vnímáno jako obtěžující a dětí se rodí stále méně.
Léty osvědčené mechanizmy, chránící poctivé před podvodníky, náhle selhávají.
Veřejné funkce se stávají předmětem kořisti zisku. Udělují se za úplatky a kdo je získal, chce z nich kořistit, aby se mu vložený úplatek několikanásobně vrátil.
Staletími předků prověřené hodnoty – jako je čest, smysl pro povinnost, zodpovědnost, nadšení pro práci, pro dobročinnost, zápal pro věci veřejné, jsou vysmívány a zesměšňovány.
Šíří se cynismus.
Šíří se plýtvání, nestřídmost, znevažování znalostí, dovednosti a poctivé práce.
Do země přichází velké množství cizinců.
Politikové nadbíhají lůze, která si vynucuje zábavu a státní podpory (chléb a hry).
Občané stále na všechno nadávají.

A já bych ještě dodal jeden důležitý bod. Nevím, jak to mohl autor přehlédnout.
Hranice toho, co je v sexu normální, se rozpouští. Glorifikují se úchulky a nechutnosti.

Tak co, také se vám zdá, že Gibbon vystihl a popsal v roce 1775, tedy před 242 lety naši současnost? Mrazí z toho, že? Zdá se, že vývoj a zánik civilizací se opakuje v kruhu nebo ve spirále a my nejsme schopni se z toho poučit.

Dovolím si ještě připomenout, že po rozpadu vyspělé římské civilizace přišlo více jak tisíc pět set let temného období tmářství, náboženského útlaku (tenkrát ve jménu Ježíše), potlačování přirozených tužeb člověka, cenzury, omezení vědy, úpadku umění, upalování čarodějnic, válek, nemocí vyvolaných nedostatkem hygieny a dalších „radostí“ středověku. Svět byl vržen zpět o tisíce let a trvalo strašně dlouho, než se z toho jakž-takž vyhrabal.