Rusky mluvící Ukrajince je prý nutné “neutralizovat”

Avatar
Původní autoři

9. 12. 2017      zdroj
Bývalá poslankyně Nejvyšší rady Ukrajiny za stranu Svoboda Irina Farionová prohlásila, že rusky mluvící Ukrajince je nutno “neutralizovat”. Informovaly o tom noviny Vesti. “Kde je v ukrajinské ústavě napsáno, že rusky mluvící obyvatelstvo má právo na existenci?”, uvažovala Farionová. “Pokud existuje u nás na Ukrajině nějaká kategorie lidí, která se chlubí tím, že jsou trofej Putina, co je nám po nich? Mým úkolem je v co největší možné míře je neutralizovat. A opravdu neposkytovat těmto lidem vzdělání a nedávat jim žádnou práci. Pak zaštěbetají ukrajinsky do druhého dne.


Nechť si tito rusky mluvící jedou do Ameriky, tam mluví rusky a najdou si práci. Tam jim dovolí jen uklízet! Ať jedou do Polska nebo České republiky, uvedal Farionová. Ti, kterým se na Ukrajině líbí ruština, Farionová doporučila, aby si koupili jízdenku a jeli do Ruska. “Rusky mluvící Ukrajina je cejch okupanta, je to nejlepší trofej Putina. Je to symbol porážky Ukrajince Rusem, nebo, promiňte, moskalem, tak je lepší je nazývat”, dodala politička.

V červenci v roce 2015 Vyšetřovací výbor Ruska zahájil proti Farionové trestní stíhání. Byla obviněna z podněcování k vraždě a extremismu. Kriminální povahu výroků bývalé poslankyně Rady potvrdila komplexní psychologická a jazyková soudní expertíza.

Důvodem pro zahájení stíhání bylo prohlášení Farionové na shromáždění v Kyjevě 15. října 2014, v němž veřejně vystoupila s “destruktivními a násilnými výzvami k akcím, podněcujícím ničit Rusko jako stát a Rusy jako skupinu osob na základě národnostní příslušnosti”.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová