Blbé, pane Drahoši, blbé… I kavárna vás odepisuje. Vyhrocené ohlasy na show na TV Prima

23.1.2018 ParlamentníListy
 

Emotivní debata prezidentských kandidátů na televizi Prima plná křiku, pískotu i potlesků ještě ani neskončila a na sociálních sítích se vyrojila záplava reakcí. Ozvali se Pavel Šafr ze serveru Forum24.cz, Václav Dolejší ze serveru Seznam Zprávy.cz, šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery a další. Nastala přímo smršť. Mezi ty, kteří byli zklamáni z výkonu Jiřího Drahoše, patří třeba i aktivista Jakub Pitron, který pana profesora výhradně podporuje.


Už během debaty se ozval analytik Štěpán Kotrba, který dospěl k názoru, že sleduje duel králíčka s kobrou, přičemž králíček se v souboji úplně ztrácí a kobra vítězí 3:0. Kobru podle Kotrby představuje Miloš Zeman, zatímco králíčka reprezentoval Drahoš. Pokud jde o otázku zákazu kouření v restauracích, kobra prý vedla na body 2:1. Ve chvíli, kdy oba kandidáti odpovídali na otázku dezinformací a činnosti BIS, Kotrba dospěl k názoru, že kobra, čili Miloš Zeman, zvítězí 6:0. Pro „králíčka”, tedy pro Jiřího Drahoše to prý vypadalo nadějně, když se mluvilo o dohodě známé pod označením Dublin IV, který má nově nastavit pravidla azylové politiky v EU. Tam to podle Kotrby vypadalo na výsledek vyjádřený poměrem 2:1, jenže pak přišla řeč na Angelu Merkelovou a tady prý Miloš Zeman zase jasně zvítězil 3:0. Sečteno a podrženo, debatu před televizními kamerami podle Štěpána Kotrby opanoval stávající prezident Miloš Zeman.

Téhož názoru byla pravděpodobně také analytička Irena Ryšánková, která v reakci na Drahošova slova z kampaně napsala, že by také mohla kandidovat na prezidentku. „Umím zabít a stáhnout králíka. Za pět let do toho jdu,” uvedla doslova.

Poslanec ODS Václav Klaus mladší ocenil, že prezident Zeman ještě dokáže výrazně zabodovat v diskusi. „Že prezident Zeman dokáže ještě někoho knokautovat v diskusi – bych fakt nečekal. A není to jeho zásluha, ten soupeř je zoufalý,” zdůraznil zákonodárce.

Moderátor Luboš Xaver Veselý položil prostý dotaz. „Prosím, je tady ještě někdo, kdo si myslí, že prof. Drahoš může být prezidentem,” otázal se při sledování debaty. Podobně jako Štěpán Kotrba si i Luboš Xaver Veselý pomohl příměrem z říše zvířat. Před kamerami se prý střetli „bernardýn vs. jorkšír”.

Advokátka Klára Samková při pohledu na televizní obrazovku usoudila, že pan Drahoš je stažený a neustále v defenzivě.

Se svou troškou do mlýna přispěl také šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl. „Tomuhle umí čelit jenom Klaus,” napsal krátce a jasně. Konstatoval také, že teď nastane hon na čarodějnice, protože se bude hledat viník Drahošova výkonu.

Že Drahoš před kamerami nijak nezazářil, uznal také aktivista Jakub Pitron, který se řadí mezi podporovatele pana profesora. „Bože, dejte Drahošovi na ty dva dny před debatou v ČT k ruce někoho, jako je Pavel Novotný. Tohle není normální,” posteskl si. Téhož názoru byl i redaktor serveru info.cz Vratislav Dostál. Nechápal, jak mohl být Drahoš v debatě tak slabý a nepřipravený.

Tím však vlna reakcí stále nekončila. Stranou nezůstala stát ani bývalá poslankyně za ČSSD Pavlína Nytrová, která proslula svým kontroverzním výrokem že „homosexuálové chtějí sex s dětmi”. V létě 2016. Později prohlašovala, že si na svém výroku trvá a to i navzdor tomu, že ji za něj kritizují její kolegové sociální demokraté. Pavlína Nytrová později ČSSD opustila s tím, že ve straně dochází ke korupčnímu jednání a s tím ona nechce mít nic společného.

„Sleduji Česko hledá prezidenta. Vážení FB přátelé, cítíte tu naprosto jednoznačnou převahu Zemana? To snad musí objektivně přiznat všichni sledující, ” napsala na sociální síti Facebook.

Marketingová expertka Markéta Lukášková se na debatu podívala z trochu jiného úhlu. Zhodnotila moderátora Karla Voříška. „Proč …. …. (celý text ohlasů najdete zde)