Smetana (ČSSD): Stop vyvolávání nenávisti ve společnosti

Avatar
Původní autoři

30.1. 2018  PL, část článku
Když sleduji diskuse na sociálních sítích, čtu články na internetu, tak začínám mít obavu, aby se neustálé vyvolávání zášti a nenávisti nezvrhlo v něco horšího. Zastavme tento kolotoč, dokud je čas!Vážení občané České republiky, jak vidno z reakcí některých protizemanovsky orientovaných jedinců i skupin, hodlají tyto vyhrůžky naplnit. Začaly se objevovat nenávistné projevy, které napadají jak pana prezidenta, tak i jeho příznivce a voliče. 

Bohužel se do těchto aktivit zapojují i lidé, kteří by měli spíše hledat cesty porozumění ve společnosti, než ji rozdělovat, lidé z uměleckých kruhů, akademické půdy, žurnalisté či politici. Je smutné, že ti co se rádi ohánějí demokracií, svobodou, pravdou a láskou jsou schopni se vyjadřovat nenávistně vůči tomu, kdo uspěl v svobodné demokratické přímé volbě. Jaký sledují cíl? Opravdu chtějí pokračovat v rozdělování společnosti? Opravdu si přejí změnit výsledek demokratických voleb, nedemokratickou cestou? Neobávají se, že vyvolávání zášti a nenávisti může vést až k takovým hrůzám jako zažila např. Ukrajina při tzv. euromajdanu v roce 2013?
Vážení občané České republiky, není na čase skončit s tímto rozdmýcháváním nenávistných nálad? Není na čase přijmout výsledek svobodné demokratické volby a začít hledat cesty národního porozumění? Nenechte se vlákat do tohoto kola nenávisti! Nenechte se zavést na cestu popírání svobodné volby občanů! Vždyť svobodné volby mají být svátkem demokracie, kdy jeden kandidát uspěje a druhý se musí vyrovnat s realitou své prohry. Naučme se přijímat realitu, tak jako ji museli v minulosti příjmout ti, kteří neuspěli! Vždyť dnešní poražení mohou být příštími vítězi, pokud přesvědčí většinu, že právě jejich vize je ta správná. Kouzlo demokracie tkví právě v tom, že dnes uspěje jeden a příště třeba ten druhý. Nenechme ty, kteří halasně mluví o demokracii, pošlapávat tuto demokracii netolerancí k názorům a volbě druhých. Nenávist a zášť nikdy nic dobrého nepřinesla, zato vždy byla cestou do pekel. Cestou dlážděnou právě dobrými úmysly. Zastavme společně kolotoč, dokud je čas. Dřív, než někdo překročí hranici, za kterou už nebude cesty zpět!

– – –