Deutsche Welle: Německý bojovník proti dopingu se pustil do odhalování norských astmatiků. Norové se naštvali a požadují obhajobu pro lyžaře astmatiky

27. 2. 2018      zdrojzdrojzdroj
Německý novinář Hajo Seppelt, který dříve natočil film o dopingu v Rusku, obrátil svou pozornost na norské lyžaře. Podle něj umožňuje dosavadní antidopingový systém norským sportovcům bez předchozího oznámení kontrolním orgánům používat léky na astma, které mají anabolické vlastnosti, píše Deutsche Welle. U autora filmů o dopingu v Rusku vznikly otázky k norskému olympijskému týmu. Německý novinář Hajo Seppelt zkritizoval stávající antidopingový systém, který umožňuje, aby norští lyžaři používali léky na astma, aniž by to oznámili kontrolním orgánům, píše Deutsche Welle.


List připomíná, že Norsko je v čele medailového pořadí na Olympijských hrách 2018 v Pchjongčchangu. A 13 z 37 medailí této země je na účet lyžařů. Navíc, právě oni přinesli svému týmu téměř polovinu všech zlatých medailí.

A podle údajů z otevřených zdrojů si norští sportovci vzali s sebou na olympiádu 6 tisíc dávek léků na astma. To je mnohanásobně více než ostatní týmy. Potřeba takového množství léků vyvolala pochybnosti Zeppelta, který na toto téma natočil film s podporou švédské televizní stanice SVT.

Podle listu u sportovců, kteří působí v zimních disciplínách na vytrvalost, často vzniká tzv. astma fyzické námahy. Proto nepřekvapuje, že lyžaři, kteří užívají prostředky na toto onemocnění, jsou málem v každém týmu.

Konkrétně v roce 2015 11 ruských sportovců dostalo terapeutickou výjímku na užívání (TUE) těchto léků. Je zajímavé, že v případě, že sportovci nepřekročí stanovený objem užívání, nemají dokonce ani povinnost uvědomit antidopingovou agenturu.

Avšak rozsah tohoto jevu u norských lyžařů již několik roků upoutává pozornost tisku a sportovní komunity. Před dvěma lety se používání protiastmatických prostředků u Norů diskutovalo zvláště aktivně. Tehdy byl při porušení pravidel TUE přistižen jeden z předních světových lyžařů Martin Sundby, který opakovaně překračoval povolenou dávku léku na astma.

Avšak Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) usoudila, že Nor to udělal neúmyslně, a Sundby se z toho vykroutil dvouměsíční diskvalifikací a ztrátou dvou vítězství na Světovém poháru. V Pchjongčchangu již lyžař získal stříbro a dvě zlata, zdůrazňuje list.

Ve svém novém filmu se Zeppelt odkazuje na studii dánských vědců, jež potvrzuje anabolický efekt na lidský organismus některých antiastmatik. “Jsou to jednoznačně zadní vrátka pro lidi, kteří chtějí používat doping”, tvrdí novinář. Podle jeho názoru to je pro světový sport “velký problém”, jehož řešením je nutno se intenzivně zabývat, uzavírá Deutsche Welle.

Norové se naštvali a požadují obhajobu pro lyžaře astmatiky

Sportovní ředitel běžeckého lyžování norského týmu Vidar Lefsus kritizoval Mezinárodní lyžařskou federaci (FIS) za neochotu vést informační kampaň, týkající se léků na astma. Jeho slova byla v pondělí 26. února opublikována NRK.

“Myslím, že FIS nedělá svou práci. Mají všem vysvětlit, že to není doping. Mají přece příslušné experty. Také jsem přesvědčen, že němečtí novináři ani nečetli články o těchto lécích”, prohlásil Lefsus.

Funkcionář poznamenal, že dosud nekontaktoval FIS ohledně tohoto problému, ale je “hrozně naštvaný a nespokojený s prací prezidenta Gian-Franco Kaspera a generální tajemnice Sarah Lewis”.

Námitky Lefsuse se týkají šetření, které provedl německý novinář Hajo Zeppelt. 23. února zveřejnil video, které údajně potvrzuje, že úspěchy norských lyžařů jsou i výsledkem užívání léků na astma. Podle jeho vyjádření napomáhají tyto léky růstu svalů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová