Dow Jones dnes mínus 1.175 bodů

Jaroslav Loudil
6. 2. 2018

Hochům na Wall Street se dnes večer silně potila záda ! Hlavní index US burzy totiž po pátečním propadu o 665 bodů dnes ztratil dalších 1.175, což je pěkných 4,6 % za den. Takovéto “výkony” US akcií jsme naposledy vídali někdy v roce 2008 po pádu tamní velké banky Lehman Brothers. Uvidíme v týdnu, jak to tam v New Yorku zase “vymanévrují”. Po krizi roku 2008-9, do které svět spadl díky enormní blbosti tamních hlavních finančníků možná nyní zažijeme něco podobného a dost možná i horšího. Hrubý státní dluh USA je 104 % HDP, tedy – 20,6 bilionu Dolarů. Díky růstu státního dluhu se US vláda před pár dny dostala do platební neschopnosti, a tak byla díky nedostatku peněz uzavřena pro návštěvníky i známá Socha svobody.

18.září 2008 USA od rána hrozil státní bankrot a zhroucení ekonomiky i státu. Zástupci vlády ,FEDU i hlavní bankéři pumpovali proto do ekonomiky desítky miliard Dolarů každých pár minut, nic ale nezabíralo. Výběry vkladů z US bank hrozivě narůstaly. Co nakonec zabralo, byl slib, že vklady v bankách jsou zaručeny státem a “nikdo se nemusí o peníze v bankách bát”. Je to samozřejmě parádní pitomost, ovšem průměrný občan USA ja daleko hloupější jak průměrný Čech a tak tento nesmysl ještě roku 2008 zabral. Výběry z bank ustaly.

Nemám rád centrální bankéře, tyto – “experimentátory s ničím nekrytým hajzlpapírem”, který dnes zatím ještě !! považujeme za tzv.  “peníze”.

P.S. Práce centrálních bankéřů a jejich spojenců = nejvyšších politiků, bude po zásluze – “oceněna” – dalším těžkým krachem. Pokud to nebude již tento týden , tak vězte, že se tomu v budoucnu stejně nevyhneme a možná to bude o to horší. Žijeme totiž ve virtuálním světě financí, všechno je jenom -“jako” . A to “jako” musí zákonitě krachnout. Od určité doby si už sám – “nešpiním ruce akciemi” a převádím – “papírky” jen do hmotných aktiv. Věřím, že je to v tomto “virtuálním světě” prozíravé. Nejrychleji v posledních letech hromadí zlato do státních rezerv Putin v Rusku, že by snad něco tušil ?? Pokud vypukne další světová hospodářská krize ,jistě se to zase – “hodí na Putina” a  jeho – “všudypřítomné agenty” a internetové hackery.

http://www.kitco.com/finance/details.html?j1_module=indiceDetail&popup=1&j1_symbol=$DOWI&j1_override=&j1_region=

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/2382517-americke-akciove-trhy-prudce-oslabily-jde-o-nejvetsi-denni-propad-od-roku-2008