Jan Hrušínský: virtuální sdělení tátovi

Avatar
Původní autoři

Jiří Baťa
4. 2. 2018
„ Táto, představ si, že u nás už zase komunisti zvedají hlavy! Podobní týpci, co Tě trápili a tolik let pronásledovali. A Rusáci už tady zase větří šanci. Po všem, co nám provedli! Nevěřili byste, kdo jim k tomu pomáhá. To je na tom asi nejhorší. Lidi! Nepoučitelní a hamižní. Je to tak ubohý, že se tomu ani nemůžeš smát. Tak třeba jeden japonský extrémista obchoduje se strachem z imigrantů, předstírá, že je český vlastenec a lidi mu to baští tak, že si ho opakovaně volí do parlamentu. Představ si, že bys v takové sněmovně byl taky.“

Pane Hrušínský, jakkoli je Vaše virtuální sdělení svému otci ryze osobní záležitost, přesto ji okázale dáváte na vědomí veřejnosti. Máme to považovat za náhodu, nebo úmysl? Nebylo by na tom nic zas tak zvláštního, kdybyste se ve svém sdělení jen tak mimochodem svému otci rovněž nezmiňoval o věcech, které jsou velmi irelevantní, smyšlené a nepodložené a které více než popis současné reality vyznívají spíše jako šíření poplašné zprávy.

Stejně jako Vy, tak mnoho Vašich kolegů byste rádi přesvědčili lidi, potažmo celý národ o velikosti svého IQ,, o své výjimečnosti, o své intelektuální úrovni a dokonce také o politické vyspělosti a v neposlední řadě o své pravdě. Jste ale i se svými se kolegy na velkém omylu. Otci (virtuálně) sdělujete smyšlené, nepravdivé informace o životě lidí ve společnosti a vymýšlíte si nepřítele jenom proto, abyste dal veřejnosti na odiv svou osobní statečnost v domnění, že říkáte pravdu, ačkoliv lžete, jak když tiskne.

Pane Hrušínský, proč si myslíte , že komunisté zvedají hlavu a hlavně, čím to chcete doložit? To, že hodlají případně podpořit Babišovu vládu, má být zvedání hlav? A navíc to mají být ti samí týpci, kteří otce trápili a pronásledovali tolik let? O čem to proboha mluvíte? To, že Váš otec byl jistou dobu distancován z uměleckého života a prostředí ještě neznamená, že mu bylo až tak morálně ublíženo, abyste z něj dělal mučedníka z dob totality. Pane Hrušínský, kdyby byl Váš otec na indexu nepohodlných živlů, asi těžko by později dostal tituly „zasloužilý umělec“, „ Laureát Státní ceny“ (a pokud se nemýlím tak s dovětkem Klementa Gottwalda), „Zasloužilý člen Národního divadla“ a v neposlední řadě i titul „Národní umělec“! Nevím, které komunisty máte na mysli, ale pokud máte alespoň nějaký politický přehled musíte vědět, že ve volbách komunisté naopak neuspěli. Možná nemůžete skousnout to, že na rozdíl od jiných stran se chovají státotvorně a nabídli podporu vládě. Ale nedělejte z otce obětního beránka komunistického režimu jen proto, že se dnešní KSČM snaží podpořit existenci problematické vlády! Myslím, že by Vás táta za tato slova zrovna nepochválil!

A „Rusáci“ už tady zase větří šanci. Po všem, co nám provedli! Jste snad pod vlivem drog nebo už natolik zpitomělý, že plácáte takové nesmysly? Co tím chcete vůbec národu sdělit, pane Hrušínský? Že podle ubohé lži pana profesora Drahoše, měli ruští zpravodajští agenti ovlivňovat volby českého prezidenta? Jaké fakta a důkazy máte pro své nekorektní tvrzení, resp. veřejnou blamáž pane Hrušínský? Jste fakt ubožák, když už lžete i svému otci!

Velmi pozoruhodné je rovněž Vaše sdělení, kdo jim (tedy „Rusákům“) pomáhá, což je, podle Vás, na tom asi to nejhorší. Kdo tedy? Žádní ufoni, marťané, ani zvířata, ale LIDÉ! No to je bomba-lidé! A navíc prý lidé nepoučitelní a hamižní. Což takhle být konkrétní, pane Hrušínský a také nám říct, kteří že to „nepoučitelní a hamižní lidé“ jsou a jak jim v tom fakticky pomáhají? Nebo si z nás, občanů, děláte „kozy“?

Pyšníte se, že už přes patnáct let provozujete divadlo a zmiňujete, že se mění politické klima, soukromníci to mají těžší a podmínky jsou čím dál tím horší, což začínáte sám pociťovat. Proč neřeknete rovnou, že máte také dlouhodobé existenční problémy? Proč tátovi neřeknete, že jste z velké části živ z dotací, z peněz nás, daňových poplatníků, které dostáváte na podporu svého ztrátového divadla, abyste vůbec přežil? Zřejmě si vůbec neuvědomujete, jak jste frustrovaný Vaši osobními existenčními problémy, které se snažíte převést do roviny obecných či veřejných politických problémů, které s Vámi nemají nic společného.

Je hodně pokrytecké a falešné když tátovi říkáte, že Vaše politické názory, které Vám otec údajně vštípil a na které jste hrdý, přestávají být bezpečné. Opravdu by bylo velmi zajímavé, jaké že názory Vám táta vštěpoval. Nicméně, pravdu máte v tom, že je dosud ještě můžete svobodně říkat, ale začíná to být riskantní. Protože lhát, pomlouvat a šířit nepravdu se nevyplácí, pane Hrušínský, neboť na tento způsob politického angažmá dříve či později „dojedete“, to mi věřte! To prosím není z mé strany vyhrožování, to je pouhé futuristické konstatování.

S neskrývaným opovržením se zmiňujte o blíže nejmenovaném japonském extrémistovi, který podle Vás obchoduje se strachem z imigrantů a předstírá, že je český vlastenec! Opravdu se Vás nechci dotknout ani Vás urážet, pane Hrušínský, ale je hodně pod lidskou důstojnost „umělce“ Vašeho formátu, když českého občana vydáváte za japonského extrémistu, člověka, který je za

a) právoplatným českým občanem a tedy bezpochyby i českým vlastencem, za

b) tento extrémista je řádně zvoleným poslancem Parlamentu České republiky,

předsedou legální politické strany SPD, za

c) tento extremista neobchoduje se strachem z imigrantů, jen varuje před následky

příchodu imigrantů do ČR. Jeho obchodní zájmy jsou ve zcela jiné sféře podnikání.

Jen pro Vaši informaci: V případě, že by ČR přijala cca 2600 imigrantů, jak se o tom zmínil Váš kandidát na prezidenta pan profesor Drahoš, by ve svých důsledcích mělo stejné následky jako v Německu, kde praktikují slučování rodin migrantů tak, že v případě dospělých běženců by se jednalo o jejich manžele, manželky a nezletilé děti, v případě mladistvých běženců o jejich rodiče a jejich sourozence!

Pane Hrušínský, jako principál divadla si jistě umíte spočítat, co by přítomnost 2600 běženců v pro ČR ve skutečnosti znamenalo. Než si pustíte kalkulačku, tak uvedu, že z původních 2600 imigrantů by v případě slučování rodin jich mohlo být rázem cca15 tisíc. Připomínám pane Hrušínský, že tyto lidi by také stát musel (podle nařízení EU) zaopatřovat stejně, jako v Německu, tj. cca 21 tisíc Kč na osobu a měsíc, tedy cca 315 milionů měsíčně, resp. 3, 8 miliardy Kč ročně. Navíc zdarma ubytování, škola, zdravotní a sociální pojištění atd., atd. A víte, že se také může stát, že peníze místo na Vaše dotace do divadla by šly imigrantům a Vy se i s divadlem můžete jít klouzat? Jsem natolik škodolibý, že Vám to i docela přeji, třeba byste pochopil a s Vámi i ostatní Vaši kolegové, o co japonský extrémista usiluje!

Nu a s tou jistotou, že se o Vás ani o divadlo tam „ti nahoře“ nemusí bát, bych byl opatrnější. Tvrdíte sice, že dokud to jen půjde, tak že se jen tak nedáte, čímž ale dáváte najevo a přiznáváte, že si zas až tak úplně stoprocentně jistý nejste. Hele, Hrušínský, na kterém že Hradě budou měnit vlajku? Až k tomu dojde, dejte prosím včas vědět. Ale pokud jde o to heslo „ Pravda zvítězí!“ tak to tam zůstane, o tom nepochybujte, pane Hrušínský. Jen je otázka, čí pravda, že? A pokud zmiňujete strach, tak ten máte nebo můžete mít zcela oprávněně, protože ty vaše Havlovy pravdy a lásky to prohrávají na plné čáře, je to jen samá nenávist a lež. Pokud byste o tom snad pochyboval, pane Hrušínský, stačí si po sobě několikrát pozorně přečíst Vaše upřímně nenávistné a prolhané sdělení svému otci, resp. rodičům! Pochybuji však, že to se svým IQ rozšlápnuté tykve sotva dokážete. Končím radou pro Vás slavným citátem F. A. Voltaire :

„Tajemství úspěchu je – umět mlčet o tom, co nevíme“!