Kongres USA sice zakázal učitelům nošení zbraní na školách; Nejvyšší soud ale nařízení zrušil poté, co Čo Sung-hu vystřílel v roce 2007 na virginské polytechnice za 9 minut 170 ran a zabil 32 studentů a učitelů

Avatar
Původní autoři

Břetislav Olšer

15.2. 2018   Rukojmí
Zákony nezákony, přesto, nebo snad právě proto, se na školách v USA střílí a vraždí dál. Devatenáctiletý Nikolas Cruz na svátek zamilovaných Valentina 14. února 2018 střílel na floridské střední škole a zabil 17 lidí.

V minulosti choval agresivně ke své bývalé přítelkyni a byl po určitou dobu v péči psychiatrické kliniky…

Útočník z floridské školy Nikolas Cruz na fotografii ze sociálních sítí, na níž pózuje se zbraní.

Stalo se tak po rvačce a Cruz podle svědka přešel na jinou školu ve floridském okresu Broward, když se porval s novým přítelem dívky, s níž předtím chodil, a škola ho vyloučila z disciplinárních důvodů. Střílel ze zhrzené lásky…?

Muže podezřelého ze střelby na floridské střední škole nakládají do sanitky. FOTO: Handout, Reuters

„Dvanáct lidí zemřelo ve škole, dva před školou, jeden na ulici a dva v nemocnici,” řekl médiím Scott Israel, šerif okrsku Broward. Dodal, že další lidé jsou stále na operačních sálech. Do nemocnic bylo odvezeno nejméně 17 lidí, uvedl pro televizi CNN lékař Evan Boyar z místní sítě nemocnic Broward Health.

Několik studentů záchranáři ošetřili přímo na ulici před školou. Podle listu The Daily Mail byl mladík vyzbrojen samopalem AR-15, což je civilní verze známé armádní automatické pušky M-16 a měl mnoho zásobníků.

Cruz zaútočil zvlášť podlým způsobem; do školy se vypravil s kouřovými granáty a plynovou maskou na čele. Před útokem tak spustil požární alarm. Studenti si proto mysleli, že jde o cvičení nebo skutečně hoří… https://www.novinky.cz/zahranicni/463450-strelec-zautocil-na-floridskou-skolu-nejmene-17-mrtvych-a-13-zranenych.html

Zopakujme si, jak to dopadne, když z “demokratických” příčin, vzniknou tragické důsledky. Jak se třeba odehrálo, když osoby, kterým je více než 21 let, mohly do univerzitních kampusů v Texasu nosit zbraně. Povoluje to nový zákon, který začal platit počátkem srpna 2016.

Má pomoci zabránit útokům střelců na bezbranné studenty. Pokud tedy student legálně vlastní zbraň, může s ní nově do univerzitního kampusu. Zbraň ale nesmí být na první pohled vidět. Pokud ji ale schová například pod tričko, bude s ní smět klidně vstoupit i do učeben. Zákon neplatí pro soukromé vysoké školy….

Tomu přecházelo, když okres Harrold v americkém státě Texas, rozuměj tzv. školní okres, tedy v podstatě jedna venkovská škola se 113 studenty, rozhodl již v srpnu 2008 jako první v USA povolit učitelům nosit do školy zbraně. Toto průlomové rozhodnutí, kdy byla vytvořena tzv. gun free zone, tedy volná zóna zbraní, je důsledkem rostoucí kriminality na školách.

Americký Kongres před časem zakázal učitelům nošení zbraní na školách po celých Spojených státech, ale Nejvyšší soud později toto nařízení zrušil poté, co jihokorejský mladík Čo Sung-hu vystřílel v učebnách na virginské polytechnice během devíti minut 170 ran a zabil dvaatřicet studentů a pedagogů…

Třiadvacetiletý student, který po hrůzném činu spáchal sebevraždu, byl podle spolužáků a učitelů až nepřiměřeně uzavřeným člověkem, který se na univerzitě takřka nestýkal s okolím. Napsal prý dvě školní literární práce plné „hrůzného násilí“. Pro všechny občany Česka, kdož zvažují, zda se po vzoru USA, našeho novopečeného Big Brothera, ozbrojit či nikoli, uvedu nyní jen stručný přehled „stříleček“ v amerických školách, jak říkají naši fanatici bojových her na PC. Možná to bude vhodná četba zejména pro rodiče, jejichž děti studují…

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Za posledních několik let se v USA stalo přes dvacet tragédií na amerických školách. Řádění střelce na univerzitě ve Virginii a smrt třiatřiceti lidí znovu staví Spojené státy před otázku, zda by nebylo dobré změnit zákony o volném prodeji zbraní. Podle odhadů má v zemi zbraň přibližně pětatřicet procent domácností, ročně zahyne na následky střelby zhruba 30 tisíc lidí..