Strašně smrdutá stoka. Lež a nenávist. Národ je prý debilní. Místopředsedkyně ODS podpořila cenzuru Facebooku a toto zaznělo od knížete, Foldyny, okamurovců, Pirátů či z Hradu

ANKETA 

6.2.2018 ParlementníListy

Od 1. ledna v Německu platí zákon, který ukládá sociálním sítím mazat takzvané nenávistné projevy, takzvané fake news či „rasistické“ a „xenofobní“ příspěvky – a pokud by tak nečinily, ukládá vysoké pokuty (50 milionů eur). První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija v TV Barrandov řekla, že bychom o zavedení této věci měli uvažovat i u nás. „Pokud na tom bude nějaká shoda, že bychom i my tady s tím něco udělali, tak jsem jedině pro,“ řekla. Německý zákon je na druhé straně kritizován, že omezuje svobodu slova a zavádí cenzuru.


ParlamentníListy.cz se politiků zeptaly, co si o tom myslí. Většina politiků německý zákon a návrh Alexandry Udženiji odsuzuje jako cenzurní a jako návrat do totality s tím, že nástroje na postihování příspěvků, které vyzývají k násilí, již dnes existují. Kdo by ale určoval na síti, co je a co není přípustné?

Pořad TV Barradov ZDE.

Praktiky autoritativních režimů

„Pan prezident je zásadním a rozhodným odpůrcem zavádění jakékoli formy cenzury. Cenzura je absolutně nepřípustná! Kauza ukazuje totální prázdnost a falešnost ODS. Neustále plná ústa svobody a ve skutečnosti nás chce ODS tahat na Východ zavedením praktik autoritativních režimů,“ vyjádřil se pro ParlamentníListy.cz mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

„Tento německý zákon je cenzura. A co hůř, je to protiústavní cenzura, protože svobodu slova může omezit jen zákon nebo soud – a není možné, aby o tom, co smíte psát, rozhodovaly soukromé firmy – a nikoli soud či stát. Pokud někdo volá po podobném zákoně ze stran probruselistů jako ODS a další, pak jim mohu jen připomenout, že novodobí cenzoři budou mazat nejen to, co se jim nelíbí – tedy kritiku islámu nebo Bruselu, ale mažou i jiné takzvaně nepřístojné příspěvky, které kritizují vlastenecká hnutí, strany a názory. Ten, kdo po takové cenzuře volá, tak dostane roubík nakonec i on. Jsme pro, aby profesionální média nelhala a nezkreslovala, nedehonestovala, ale osobní názor člověka musí zůstat svobodný,“ sdělil předseda SPD a místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura.

„Rozhodně nepodporuji takové regulace, neboť nezbytně tím, že budou vykonávány strojově, vedou k postižení například satirických webů nebo legitimní kritiky či občanského zpravodajství. Největší blbosti se navíc v současné době šíří řetězovými e-maily nebo z dezinformačních zpravodajských webů. A proti těm je třeba případně zakročit přímo. U sociálních sítí si nejvýše dovedu představit spoluzodpovědnost za sponzorovaný (reklamní) obsah. A ještě bych dodal, že to, že nejsme schopni efektivně zdanit nadnárodní giganty jako Facebook kvůli daňovým rájům uvnitř Evropské unie, není možné řešit takto,“ uvedl místopředseda Poslanecké sněmovny a poslanec Vojtěch Pikal.

„Po pravdě řečeno jsem spíše příznivce amerického přístupu ke svobodě slova než německého. My jsme bez toho mistři v zakazování všeho možného. Je ovšem pravda, že pohledem do sítí s hrůzou zjistíme, jak strašně smrdutá stoka silný proud našeho myšlení je. Viz pan poslanec Rozner,“ uvedl čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

„Lež a nenávist tu šíří tlampače ‚elit za pět prstů‘. Za skoro třicet let navršily i Himálaj ‚fake news‘. Pokud svým práčatům zatne tipec sama pravice, vyseknu paní Alexandře veřejné pukrle. Pokud je cílem cenzura médií, která to lhaní konfrontují, narazí na tvrdý odpor,“ reagoval místopředseda KSČM Josef Skála.

„Každý typ podnikání, tedy i sociální sítě nebo sdílená ekonomika, potřebuje jasná pravidla. Musejí být srozumitelná, vymahatelná a platit pro každého. Řešit v ČR rasismus, xenofobii a fake news, když jsme nevyřešili ani komunismus, bude složité. Řešit se to bude ale takzvaně po česku cestou pokusů a omylů,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bauer.

„Nenávistné projevy včetně rasistických a xenofobních příspěvků zásadně odmítám! Je potřeba se zamyslet nad tím, proč se v současné době takovéto příspěvky na sociálních sítích objevují, a zabývat se hlavně jejich příčinou. Tu příčinu vyvolávají legalizace nelegální islámské imigrace v podání Evropské unie a omezování suverenity členských zemí. Všechny takovéto zákony budou vždy zavánět cenzurou a omezováním svobody slova, jelikož nastavení hranice, kdy už budou projevy nenávistné, rasistické a xenofobní, je vždy velice složité a záleží na úhlu pohledu,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu SPD Radek Rozvoral.

My jsme tu zažili v době komunismu 40 let cenzury

„To se mi nechce věřit, že ona to takto řekla. To je pro mě těžko akceptovatelné. Neberu to, že něco funguje v nějaké zemi v západní Evropě, jako argument – to už mi leze na nervy. Důležitý je kontext. Neznamená, že když někde na Západě je daň z nemovitosti tolik a tolik, že my ji zavedeme stejně. U nás třeba může být celková složená daňová kvóta. My jsme tu zažili v době komunismu 40 let cenzury a toto mi přijde jako velice nebezpečné. Pokud se to moderně nazývá kontrolou sociálních sítí bojujících proti nenávisti a xenofobii, tak je to jenom jiný název pro cenzuru, která je obecně v demokracii nepřijatelná. Již dnes existují legální nástroje, když někdo vyzývá k násilí či má rasistické poznámky, aby za ně nesl odpovědnost. Rozšiřovat způsobem, jak je to v Německu, považuji za nepřijatelné. Kdo určí pak hranici, co je například rasismus? Je kritika politika, který podporuje nelegální imigraci, důvodem k tomu, abych byl popotahován? Pak to bude znamenat opak toho, co nám všichni cpou do hlavy, tedy kritické myšlení. Takovýmto způsobem bude kritické myšlení zadušeno. S tím nesouhlasím,“ řekl ParlamentnímListům.cz poslanec ANO Patrik Nacher.

„Jsem přesvědčen, že jisté omezení by bylo vhodné,“ uvedl senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

„Pirátská strana preferuje osvětu formou vzdělávání před zaváděním cenzorních nástrojů. Naše současná legislativa umožňuje v extrémních případech takové příspěvky řešit – je potřeba, aby se lidé naučili pracovat s tím, co zde již je,“ uvedla první místopředsedkyně Pirátů a poslankyně Olga Richterová. Poslanec Pirátů Profant sdílí totéž stanovisko.

„Předpokládám, že verbální trestné činy existují i v Německu, ani soukromý zřizovatel jistě nemá zájem, aby páchání podobných ostudných věcí nabízel půdu. Svinstvo hlásání kulturní a jiné nenávisti či přímo výzvy k násilí na jiných potřebuje omezení. Klíčové je samozřejmě posouzení hranice, kde jde jen o názor, kde si to společnost odreguluje sama jako pouhou trapnost či hloupost a kde je společenské nebezpečí explicitní a vyžadující zásah. U právního postihu jde o výkladovou praxi,“ soudí místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš.

“Paní Udženija si zřejmě myslí, že naši lidé jsou natolik debilní…”
Podle poslance ČSSD Jaroslava Foldyny jde o zákon, který má znemožnit kritiku a diskusi. „Bez diskuse ale není demokracie a bez té není svoboda a prosperita. Paní Udženija si zřejmě myslí, že naši lidé jsou natolik debilní, že nedokážou vyhodnotit informace, a chce je jako nesvéprávné hlupáky vodit za ručičku. Chce jim přikazovat, co si mají myslet, na co se smějí dívat a o čem a jak si mají povídat. Já si o našich lidech naopak myslím, že mají svého rozumu dost a od politiků nepotřebují rozhodně další sekýrování a poučování. Myslím, že už ho je i tak až dost. Pro takový zákon nebudu nikdy hlasovat – i kdybych měl na to ve sněmovně zůstat sám. Je to návrat do totality. Přesně tak se chovaly nacismus a bolševismus. Bravo, kruh se začíná uzavírat! Těm, komu se podobný návrh líbí, bych rád připomněl, že Orwell své romány nepsal jako návod, ale jako varování,“ upozornil Jaroslav Foldyna.

„Nejde jen o to, že podobné zákony omezují svobodu slova. Další jejich problém je v tom, že cenzura, kterou zavádějí, je jednostranná a vysoce účelová. Když napíšete, že Rus rozumí jedině síle, nikdo vás ani nenapomene. To, že se podobné zákony líbí současnému vedení ODS, mě nepřekvapuje. Ti, kdo mají plnou pusu svobody, bývají vůči jejímu účelovému chápání nejtolerantnější,“ upozorňuje europoslanec Jan Keller.

Dále se v anketě vyjádřili

poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.
poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková.
poslanec SPD Jiří Kohoutek.
poslanec ANO Rostislav Vyzula.
poslanec SPD Radovan Vích.
senátor ODS Jaroslav Zeman.
poslanec SPD Lubomír Volný.
poslanec Pirátů Tomáš Vymazal.
poslankyně SPD Karla Maříková.
místopředseda poslaneckého klubu KSČM Leo Luzar.
poslankyně SPD Jana Levová.
poslanec KSČM Jiří Valenta.
poslanec SPD Jan Hrnčíř.

(celou anketu najdete zde)