Šimon Pánek agitoval mezi studenty krátce před jejich stávkou. Petr Žantovský si skládá dohromady nejen tyto souvislosti

Avatar
Původní autoři
Petr Žantovský

Petr Žantovský  – Týden v médiích

17. 3. 2018  ParalmentníListy
Za velmi sympatický počin na mediálním poli lze z uplynulého týdne považovat článek na serveru Pravý prostor, který se věnuje tzv. Pražskému studentskému summitu a z pohledu dospělého člověka směšnému vystoupení Šimona Pánka z organizace Člověk v tísni. Petr Žantovský má slova chvály i pro Mirku Spáčilovou za text, kterým trefně zhodnotila dění při předávání cen soutěže Český lev. Především za upozornění, že většina vyznamenaných hraných děl prošla bez většího diváckého zájmu, a když byla příležitost se o nich něco dozvědět, dostalo publikum od tvůrců politické školení.


Piráti na jednání poslaneckého Výboru pro evropské záležitosti poukázali na rizika spojená se sdělením Evropské komise s názvem „Boj proti nezákonnému obsahu online“. Cílem tohoto dokumentu je zvýšit odpovědnost online platforem jako je Facebook nebo Seznam za nezákonný obsah, který nahrají uživatelé. „Už několikrát jsem upozorňoval, že stále čekám, kdy Piráti vyjdou se svým původním hlavním tématem, jako je svoboda internetu, boj proti kopírovacímu monopolu a všechny ty svobody, které se velice úzce dotýkají všech, kteří respektují svobodu slova na prvním místě. A stále mi to chybělo,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

V úterý se tedy konečně dočkal, když Piráti ve svém následném prohlášení radikálně brojí proti zmíněnému sdělení Evropské komise. „Sdělení nebo doporučení Evropské komise formálně představují předstupeň její směrnici. A toto sdělení znamená, že podle Evropské komise by za nezákonné obsahy platforem, jako je Facebook, Seznam, neboli vyhledávače, sociální sítě a tak dále, odpovídali právě jejich provozovatelé, nikoli uživatelé, kteří ho tam vkládají, což je samo o sobě naprosto absurdní. Ti, co se touto problematikou zabývají, vědí, že to je takový fígl, jak obejít skutečnost, že se jedná o další krok k cenzuře internetu,“ upozorňuje mediální analytik. 

Je to krok k cenzuře a zasahování proti svobodě slova

Přesunutí odpovědnosti za internetové obsahy na provozovatele podle něj znamená vytvoření obrovského prostoru pro autocenzuru těchto provozovatelů. „A to už vůbec nemluvím o tom, že ti provozovatelé – Facebook nebo Google – jsou namnoze domluveni i na úrovni vlád a ministerstev třeba i s Českou republikou o tom, že budou ze svých platforem vymazávat určité obsahy, které se někomu nehodí do krámu. Každopádně to je jako říct, že za vraždu na zadním sedadle dálkového autobusu, kterou tam spáchal jeden člověk na druhém, může šofér toho autobusu nebo dokonce firma, která tu autobusovou linku provozuje. To je stejně absurdní. To sdělení Evropské komise přináší zcela jasně možnost cenzurovat, možnost více a více zasahovat proti svobodě slova,“ vysvětluje Petr Žantovský.

Potěšilo ho, že s tvrzením o nepřípustnosti něčeho takového přišli právě Piráti, kteří to mají dlouhodobě v programu. „Jejich argumenty jsou jasné, logické. Když jsou na internetu nějaké obsahy, které mohou porušovat trestní zákony, jako je vyzývání k terorismu a podobně, tak se tím přece musí zabývat policie a orgány činné v trestním řízení, a ne nějaký provozovatel. Vždyť provozovatel jednak nemá žádný soubor pravidel a kontrol, ale především nemá žádné oprávnění zastupovat orgány činné v trestním řízení v posuzování toho, co je a co není nevhodný obsah na internetu. Takže tleskám Pirátům a věřím, že si to i ostatní politické strany v Poslanecké sněmovně a ve vládě vezmou k srdci a budou se pečlivě starat o svobodu slova našich občanů,“ poznamenává mediální odborník. 

Filmaři si politickými agitkami pod sebou podřezávají větev

Pochvalu kromě Pirátů si od něj v tomto týdnu vysloužila i šéfka společné kulturní rubriky MF DNES a serveru iDNES.cz Mirka Spáčilová. „Znám ji od roku 1984, je divadelní, televizní i filmovou recenzentkou, s jejím hodnocením nějakých audiovizuálních děl někdy souhlasím, někdy nesouhlasím, ale je to zkušená novinářka. A o tom, že má mozek na pravém místě, mě přesvědčila článkem z neděle, který se jmenuje ‚České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu.‘ Podstatou toho článku je kritika průběhu udílení cen 25. ročníku soutěže Český lev, jehož slavnostní ceremoniál byl naprosto jednoznačně zneužit jako politická agitace,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Ceremoniál přenášela Česká televize, a to nejednoho z oceněných patřičně rozvášnilo. „Paní Spáčilová to píše docela názorně, když popisuje, jak vypadaly děkovné proslovy, cituji: ‚Nejlepší dokument: politická výzva, a to hned ve dvojím podání. Kostýmy: politika. Herečka v hlavní roli: politika. Televizní film: politika. Televizní seriál: politika, dokonce s apelem Nevolte Miloše Zemana – jako by se snad teprve schylovalo k prezidentským volbám.‘ Musím říct, že z této výzvy si dělal legraci i pan prezident ve středu na Hradě při koncertu na počest své inaugurace do druhého funkčního období. A paní Spáčilová ve svém textu také velice správně píše, že filmaři, kteří tohle dělají, si v podstatě pod sebou podřezávají větev,“ kvituje její postřeh mediální analytik.

 

O vyznamenaných filmech se divák vůbec nic nedozvěděl

Umělci tím veřejnosti o sobě pouze sdělují, že tu nejsou od toho, aby propagovali domácí českou kinematografii. „Ani od toho, aby točili kvalitní české filmy nebo televizní produkci, aby zaujali tím, co opravdu umí, ale vlastně se baví jenom o politice, a to ještě způsobem, který není vždy úplně korektní. A pak se diví, jak také správně píše paní Spáčilová, že ze šesti vyznamenaných hraných děl se v kinech loni výrazně prosadila dvě, možná tři, zejména film Po strništi bos. A všechno ostatní prošlo v podstatě bez většího zájmu publika. A když má publikum příležitost něco se o těch filmech dozvědět, tak místo toho, jak píše Spáčilová, dostalo publikum v sobotu večer politické školení,“ připomíná Petr Žantovský.

Poukázala rovněž na to, že tohle politické školení je přesně vodou na mlýn kritiků České televize a navíc další krok k sebevraždě českého filmu. „Myslím, že shrnula problém velmi přesně. Jestliže se budou neustále zneužívat platformy, už jsme to viděli na různých vyhlášeních jako třeba na cenách Anděl, kdy paní Dusilová s panem Kollerem ronili krokodýlí slzy nad možností, že by byl znovu zvolen prezidentem pan Zeman, nebo nad jinými záležitostmi. Přitom tohle jsou platformy, kam taková vystoupení nepatří a kde si ti sami, kdo to prezentují, vlastně dávají vlastní branku a zavdávají oprávněný podnět ke kritice na svoji adresu. Takže velká jednička pro paní Spáčilovou,“ dodává mediální odborník.

 
(celý text hodnocení týdnu v českých médiích najdete zde)