Žít z grantů, fakturovat státu a pak se vysmívat divákům, kteří to celé platí? aneb Kulturní fronta zkazila Lva a udělala si z oslavy filmu politickou

Avatar
Původní autoři

13.3.2018  ExpresCz
Pohár trapnosti přetekl na ceremoniálu Český lev. O oceňování českého filmu tentokrát vůbec nešlo, hlavním bodem pro jednotlivé aktéry na pódiu bylo předhánět se v tom, kdo to více nandá prezidentu Miloši Zemanovi, nepohodlným kritikům České televize i průměrnému českému voliči, který přece nic nechápe.

Po „svátku demokracie“ v podobě srocení se na náměstích ve vybraných českých městech si kulturní fronta nenechala ujít další příležitost, jak zaútočit na stávajícího prezidenta, výsledky svobodných voleb i inteligenci českých voličů. Umělci využili přímého přenosu na veřejnoprávní televizi a s náležitou pompou vytroubili divákům, co si myslí o stávající politické situaci v zemi.

Svěrák zahájil „obranu útokem“, Najbrt se ztrapnil

Hned na úvod se „vyznamenal“ režisér Jan Svěrák, který vystoupil před zahájením přímého přenosu z předávání Českých lvů a označil kritiku České televize, kterou v inauguračním projevu pronesl prezident Miloš Zeman, za největší útok na její nezávislost za posledních dvacet let. Zároveň přečetl text nazvaný Pět vět na obranu České televize. Jen těžko omluvitelný faul. Pokud by kterákoli politická síla nebo zájmová skupina v ČR chtěly mediálně protlačit text nějaké vlastní petice, rozhodně by k tomu nemohly tak snadno využít kteroukoli z televizí.

Jan Svěrák před zahájením přímého přenosu z Rudolfina přečetl text na obranu ČT.

Vyloženě směšný byl potom výrok režiséra Marka Najbrta, který téměř dva měsíce po svobodné prezidentské volbě vyzval: Nevolte Zemana. Vzkaz a jeho smysl možná nakonec nepochopil ani on sám. Na ostudě nic neubere ani pozdější vysvětlení, že šlo o performanci s odkazem na scénář jeho filmu.

Večer, jenž měl být přehlídkou a oslavou českého filmu, nezvládla ani moderátorka Adela Vinczeová, která jen sekundovala přehlídce politických proklamací a trapnosti. Kdyby na pódiu chyběla, asi by si toho ani nikdo nevšiml. Snad kromě několika perliček, ve kterých se z Čechů snažila dělat blbce. Hlavně že několik hodin před přenosem průvodkyně slavnostního večera slibovala, že politiku na Lvech řešit nechce a nebude.

Zeman možná přestřelil, ale pořád šlo jen o kritiku

Zemanův inaugurační projev lze jistě hodnotit negativně. Možná byla jeho kritika České televize řečena v nevhodnou chvíli a možná byla i příliš příkrá. Ale byla to pořád jenom kritika. Nutno podotknout, že kritiku jako útok vnímali vždy především komunisté. A kulturní fronta, historicky vzato, jako opora několika totalitních režimů nemůže mít čisté svědomí. Brát Zemanovu ostřejší kritiku médií jako útok s přímými následky je tedy poněkud přitažené za vlasy.

Je poněkud absurdní sugerovat veřejnosti, že Zeman může mít přímý vliv na případný „rozvrat“ v České televizi. Poslanci nejsou malé děti a je jenom na nich, jak ve vztahu k budoucnosti a hlavně hospodaření ČT rozhodnou. O dalším osudu České televize se tedy bude rozhodovat jinde než na Hradě v Zemanově nebo Ovčáčkově kanceláři.

Moderátorka Adela Vinczeová (za svobodna Banášová) působila prkenně a chvílemi ztrácela kontrolu nad tím, co se děje na pódiu.

Český lev dostal nálož, vyváženost zůstala „za dveřmi“

Zástupci kulturní fronty měli celý večer plná ústa demokracie, nezávislosti a svobody. V České televizi vše údajně funguje a šlape dobře. Nikdo z nich nezmínil producentské aktivity ČT, díky nimž má ansámbl režisérů, herců a dabérů pohádkové příjmy, a jsou tedy na zaběhnutém sytému v podstatě závislí. Nemají proto Českou televizi bránit spíš ti, kdo ji platí, než ti, kteří z jejího rozpočtu peníze získávají?

Český lev dostal pořádnou nálož. Ačkoli se vysílal na veřejnoprávní televizi, byl notně nevyvážený a agresivní. Trapné expozé na ČT ukázalo, že ve společnosti se skutečně rozpoutala „studená občanská válka“. Souboj zástupců nikým nevolené a nikomu neodpovědné „pseudoelity“ a normálních zastánců liberální demokracie, kteří v několika proběhlých volbách vyjádřili svůj názor.

Přikrmovaná nespokojenost bude mít v příštích dnech pokračování, kde jinde než na náměstích.

– – –