Foldyna, Skála, Lenka Procházková a další se bouřili na Václaváku kvůli bombardování Sýrie: Zločin nelze trestat zločinem. ČT ukazuje fake news, manipuluje!

Avatar
Původní autoři
Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna (18.4.2018)

REPORTÁŽ
19.4.2018 ParlametníListy
Na Václavském náměstí se ve středu sešlo asi 250 demonstrantů, aby odsoudili nedávný útok našich západních spojenců v Sýrii. Jeden z nejplamennějších projevů pronesl místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který burácel na celé náměstí. Svá velmi tvrdá slova namířil i proti České televizi. Nemlčela ani spisovatelka Lenka Procházková, která pálila do ministra zahraničí Martina Stropnického. Prý je to Maršálek, který žene novináře – mopslíky do útoku proti pravdě. 

Ve středu v podvečer odstartovala v Praze demonstrace odsuzující vojenský zásah Spojených států, Velké Británie a Francie v Sýrii. Účastníci akce chtěli dát důrazně najevo, že rakety dopadající na Sýrii nepřinesou zemi mír. Kam vede vojenská agrese, se prý už dříve prokázalo v Iráku a v Libyi. Jen k chaosu.

„Udržení míru musí mít jednu z nejvyšších lidských priorit. Žádná raketa není mírová, žádné bombardování není humanitární. Z hlediska mezinárodního práva je vojenský útok na druhý stát zločinem, nejde-li buď o sebeobranu, nebo o akci s mandátem Rady bezpečnosti OSN. I v mezinárodním měřítku se musí rozhodovat podle pravdivých faktů, ne na základě neověřených spekulací,“ uvádějí organizátoři v pozvánce na akci.

K hlavním řečníkům na akci, které se zúčastnilo asi 250 lidí, patřili místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna a místopředseda KSČM pro ideologickou práci Josef Skála. O slovo se však přihlásili také členové Komunistického svazu mládeže, komunistický poslanec Stanislav Grospič či spisovatelka Lenka Procházková. Ani jeden z nich si nebral servítky, když hovořili o tom, jak smýšlejí o Severoatlantické alianci.

Josef Skála podotkl, že by se nad Sýrií, ale nejen nad Sýrií, vznášel jedovatý mrak, kdyby tři západní země skutečně zasáhly raketami sklady chemických zbraní. Jenže žádný mrak se nad Sýrií nevznáší, což podle Skály vypovídá samo za sebe. Pokud se někdo snaží Sýrii pomáhat, je to podle komunisty Rusko. Ruské a syrské jednotky porazily podle Skály teroristy. „A proto jsou jak Rusko, tak Sýrie terčem nejhanebnějších pomluv,“ hřímal místopředseda strany pod sv. Václavem.

Poté se obrátil na českého premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). „My můžeme být v roli toho, kdo umožní vládnout vítězovi voleb,“ uvedl Skála s tím, že to komunisté mohou udělat jen tehdy, pokud se jim dostane ujištění, že Babiš bude ctít mezinárodní právo. „Nejen my, komunisté, ale celá levicová vlastenecká veřejnost se vítěze voleb musí zeptat nahlas: Hodlá se řídit mezinárodním právem?“ otázal se z řečniště Skála.

Demonstrantům také připomněl, že se NATO zrodilo v roce 1949 a hned v prvním článku své zakládací Washingtonské smlouvy říká, že se bude řídit stanoviskem OSN, pokud půjde o vstup do ozbrojeného konfliktu na cizím území. A dnes samo NATO tento svůj první článek porušuje.

Po Skálovi vystoupil místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který doslova rozpoutal slovní bouři. Zdůraznil, že mír je třeba aktivně brhttps://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Foldyna-Skala-Lenka-Prochazkova-a-dalsi-se-bourili-na-Vaclavaku-kvuli-bombardovani-Syrie-Zlocin-nelze-trestat-zlocinem-CT-ukazuje-fake-news-manipuluje-532598ánit. Mír se nikdy nedá získat mlčením.

„Česká politická scéna, a byl jsem toho včera svědkem, se propadla do objektivizace zločinu,“ hřímal Foldyna pod sochou sv. Václava. „Byl, anebo nebyl porušen mezinárodní zákon? Vy všichni víte, že byl. Bylo porušeno mezinárodní právo tím, že útok na Sýrii nebyl odsouhlasen Radou bezpečnosti OSN,“ zesiloval hlas dál Foldyna. Dostalo se mu hlasitého potlesku.

O chvíli později spustil Foldyna slovní palbu na Českou televizi. „Nedá se k tomu vést diskuse, nedá se objektivizovat zločin. Stali bychom se stejnými zločinci. Parlament si to může dovolit, protože tam je parlamentní půda a je tam imunita. Mně to nevadí. Mně vadí to, že Česká televize ukazuje snímky, které jsou fake news, ukazují lži a snaží se ty věci ovlivnit,“ už doslova běsnil poslanec do mikrofonu.

V České republice platí zákon z roku 1950, který říká, jak se ochraňuje mír. Ten, který podněcuje k válce, může dostat až patnáct let,“ sdělil účastníkům akce zákonodárce. „Nebojí se redaktor České televize, který vymyslel ten fake news, že se ho to dotkne?“ ptal se poslanec.

Ve světě se prý vede hybridní válka, ale také hybridní politika, kterou podle zákonodárce vedou neziskové organizace. Francouzský prezident Emmanuel Macron tvrdil, že má důvěryhodné informace k provedení útoku, ale pak se ukáže, že to jsou videa z YouTube. „A jsou to bláboly,“ nebral si servítky Foldyna. „Obávám se, že takto jsme oblbováni, ale my nejsme národ, který si to nechá líbit.“

Pak už se s demonstranty rozloučil.

Jenže netrvalo dlouho a sv. Václav si vyslechl další tvrdá slova. Tentokrát z úst bývalého ministra zahraničí za ČSSD Jana Kavana. Prohlásil, že je třeba odsoudit víkendové bombardování Sýrie. Toto bombardování je třeba odsoudit už proto, že zatím nebylo prokázáno, že v Dúmě došlo k chemickému útoku. Naši tři západní spojenci ale nečekali na prošetření incidentu a ihned začali bombardovat. A to bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN. Útok nebyl předem zkonzultován v parlamentech USA, Velké Británie a Francie.

Britské premiérce Therese Mayové se vysmál za to, že její rozhodnutí o útoku podpořilo jen 28 procent Britů. „Zločin nelze trestat zločinem,“ zdůraznil Kavan.
….
….

(celý text reportáže najdete ZDE)