“Rozkol v NATO”: R. Iščenko o tom, jak USA ztrácejí na Západě spojence

Avatar
Původní autoři

Valentin Melikov
17. 4. 2018       riafan
Reakce mezinárodního společenství na úder amerických, britských a francouzských sil v Sýrii jasně ukázala, že v současnosti je v Severoatlantické alianci pozorován “neformální, ale zřetelný rozkol”, je přesvědčen politolog Rostislav Iščenko. Poznamenal, že spojenců mají USA pro své cíle na Blízkém východě “řádově méně”. Nebohého Husajna se vypravilo zabít málem 30 států, ale proti Asadovi – tři.


Politolog upozornil na rozdíl mezi vypuknutím války v Iráku a okamžikem útoku na Sýrii – společně se Státy souhlasily s úderem na Sýrii pouze dvě země, a na poslední chvíli i francouzský prezident nařídil zrušení útoku a omezil se na politickou podporu.

“Spojené státy mají již řádově méně spojenců. Nebohého Husajna se vypravilo zabít málem 30 států, ale proti Asadovi – tři. Dokonce i spojenci v NATO, kteří prokazovali atlantickou solidaritu, trochu vybočili”, poznamenal Iščenko.

“Co by to udělalo Německu, kdyby poslalo stejné dvě (stíhačky) Tornáda, jako Británie? Zároveň by si letci zalétali, neviděli přece letadlo od doby války v Iráku, ptá se politolog. Stejně tak i Itálie. A pokud tomu rozumím, dokonce ani základny nebyly pro tento úder poskytnuty”.

Podle názoru experta “vidíme nepříliš zřejmý, neformální, avšak naprosto jasný rozkol v NATO a odlézání spojenců od USA pěkně potichoučku”. Unavené politickými eskapádami Washingtonu země, které nemají příliš rády prezidenta Trumpa, se omezují na slovní prohlášení o podpoře USA, ale nechystají se činit žádné konkrétní kroky, vysvětlil Iščenko v rozhovoru pro Dnešní ekonomiku.

“To, co se stalo, je vážný signál pro USA, že zůstávají v tomto světě samy a že jejich spojenci při první příležitosti jednoduše vezmou roha nebo přejdou na druhou stranu”, je přesvědčen expert.

Podle politologa by se ale odmítnutí spojenců pomoci USA mohlo stát vážnou hrozbou pro světovou stabilitu, neboť USA nemají v úmyslu ztratit světové vůdčí postavení a budou připraveny použít vojenskou sílu k ochraně své pozice – dříve či později.

“Nevěřím, že USA přenechají Rusku a Číně prvenství, aniž by se pokusily použít silový scénář, nikoli nutně jaderný”, je přesvědčen Iščenko.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová