Svět ruskýma očima 449

Avatar
Původní autoři

Zajoch
15. 4. 2018     Outsidermedia
Území a vláda na východě od Eufratu se od oficiálního Damašku stále více distancují  *  Viktor Orbán: Evropská unie to není Brusel, to je komplex hlavních měst zemí  *  Sýrie a země ji podporující činí vážné závěry z raketového náletu pod falešnou vlajkou 
Na pomoc Asadovi jedou ruské tanky a „žoldnéři“

9. dubna 2018

Po vyčištění předměstí Damašku připravuje syrská armáda nový útok na jihu země.

Turecká sdělovadla oznámila, že Bosporem proplula velká ruská výsadková loď s tanky, bojovými vozidly pěchoty a jinou obrněnou technikou. Novináři jsou přesvědčeni, že v pondělí bude náklad v Tartusu a že se zbraně budou co nevidět používat v útoku na jihu země proti nezákonným ozbrojeným formacím. Free-news.ru tvrdí, že bude v Sýrii obrněná technika nasazena v provinciích Dará a Kunejtra.

Velitelství syrské armády oznámilo, že po vyčištění Východní Ghúty bude Damašek osvobozovat především toto území. V něm se vytvořila jednotná zóna deeskalace, kterou kontrolují kromě Ruska také USA a Jordánsko. Zda hodlá syrské vedení tuto zónu vyčistit podobně jako Východní Ghútu není známo. Problém je v tom, že velkou část činné syrské armády tvoří šíitské oddíly z Íránu, Libanonu a dalších zemí regionu. Pokud budou útočit blízko jižní zóny deeskalace, postaví se proti nim nejen koalice v čele s USA, ale také Izrael a možná i Turecko. Damašek vyhlásil, že chce na jihu zničit zbytky bojovníků IS a různé bandy, patřící do opoziční Syrské svobodné armády, kterou podporuje Ankara.

Ve Východní Ghútě se situace opět zhoršila. Podle tiskové agentury SANA obnovila vládní vojska dne 7. dubna útoky na poslední ohnisko odporu opozice zde – ve městě Dúma. Přistoupila k tomu po ostřelování civilního obyvatelstva extrémistickou skupinou Džaíš al-Islám, když šli obyvatelé Dúmy humanitárním koridorem. Západní media vykládají o možném užití chemických zbraní Damaškem. Podle nich prý za to nese odpovědnost Rusko. Je to něco podobného jako věc se Skripalovými, otrávenými a podivně se zotavujícími přímo před očima. Velitel ruského Centra příměří nepřátelských stran v Sýrii generál Jurij Jevtušenko už ohlásil „okamžité vyslání ruských specialistů radiační, chemické a biologické ochrany na odběr dat po osvobození Dumy od povstalců, které potvrdí zfabrikovaný charakter takových prohlášení“.

Je potřeba věřit, že s účastí Ruska bude brzy od bojovníků vyčištěno předměstí Damašku. Dělostřelecké útoky a další provokace v syrském hlavním městě budou skončeny. Pod kontrolu Asadova režimu se zřejmě nedostanou další oblasti. Minulý víkend zvětšilo Turecko svoji zónu vlivu v provincii Idlíb. Je tam již v jím kontrolované zóně deeskalace devátý kontrolní bod, nachází se 8 km od hranice s Tureckem. Přijel tam turecký vojenský konvoj se stem přepravních prostředků. Znamená to nejméně jeden zesílený vojenský prapor. Jak se budou Idlíb a Afrin zapojovat do mírového života, není jasné. Přibližně 3 km od tohoto místa se nachází postavení vládních vojsk Sýrie. Damašek považuje všechna turecká vojska v Sýrii za okupační a Ankara režim Bašara Asada za nelegitimní.

Území a vláda na východě od Eufratu se od oficiálního Damašku stále více distancují. Do obvodu těžby uhlovodíků Dajr az-Zauru vstoupilo podle arabských medií několik válečných konvojů americké armády. Kurdské proamerické vedení SDF (Syrské demokratické síly) prohlásilo ropná pole provincie za uzavřenou vojenskou zónu. V sociálních sítích se tvrdí, že kontrola zpracovatelského závodu Konoko přešla od Kurdů k silám koalice. Američané postavili pontonový most přes Eufrat.

Všechno nasvědčuje tomu, že SDF a sunnitští Arabové připravují spolu s USA vojenskou operaci na západním břehu Eufratu. Dá se to čekat, protože USA a Izrael nedokázaly s použitím arabských bojovníků a Kurdů v oblasti Abú Kemal zablokovat šíitský oblouk přepravní cesty z Íránu přes Irák ke Středozemnímu moři.

Agentura Reuters napsala, že se z Rostova na Donu do Sýrie odesílají syrskou soukromou společností Cham Wings ruští žoldnéři. Prý se realizovalo 51 letů z Damašku a Latákíje do Rostova na Donu a zpět. V každém letu je až 180 pasažérů. Ruské vedení se k tomu nevyjadřuje.

Převzato z X-true.info

Vítězství Viktora Orbána – bouřlivé varování Bruselu

Dmitrij Sedov
10. dubna 2018

Maďarských voleb se účastnil nebývalý počet voličů – 70 %. Koalice FIDESZ získala 48,5 % hlasů a v parlamentu bude mít 134 poslanců ze 199, tedy kvalifikovanou většinu s  právem reformovat ústavu. Bojovný duch Orbána je nyní posílen. Ve svém vítězném proslovu po vyhlášení výsledků voleb řekl: „Zvítězili jsme a to nám umožní bránit Maďarsko. EU není Brusel, EU je Berlín, Budapešť, Varšava, Praha, Bukurešť. Je to komplex národních hlavních měst.“

Orbán usedá do křesla premiéra počtvrté a Brusel je přesvědčen, že dojde k novým konfliktům, k jakým dochází již od jeho prvního funkčního období, od roku 2010. Podstata neshod s EU tkví v omezování příjmu migrantů, omezení svobody médií, justice a lidskoprávních nevládních organizací, pronásledování Sörösových organizací v Maďarsku a podezření na zneužití finanční pomoci EU.

Vítězství FIDESZ potěšilo německou AfD, francouzskou Národní frontu a Stranu svobody v Nizozemsku. Její vůdce Wilders Orbánovi blahopřál. Dokonce i ve federální vládě Německa se našli sympatizanti maďarské koalice. Vůdce CSU Seehofer řekl, že je „potěšen vítězstvím“ FIDESZ a jeho strana bude pokračovat v partnerských vztazích s Orbánem.

Jenomže je i jiná Evropa. Ministr zahraničí Lucemburska řekl, že se EU nebudovala proto, aby „připravovala cestu národním ideologům ve vládách“. Zástupci OBSE připravují dokument k volbám v Maďarsku, v němž se očekává kritika informační politiky Maďarska ve volební kampani. Mezitím viní opozice Orbána z porušení demokratických norem.

Ovšem Viktor Orbán získal kriticky důležitou podporu od obyvatel. Řekl, že celá imigrační krize roku 2015 byla produktem spiknutí Söröse. To rozčílilo britský Guardian, který píše: „Viktor Orbán přemýšlí v terminologii typické jen pro pravicové marginály. Když tvrdí, že ‘desítky milionů migrantů z Afriky a Blízkého východu čeká na možnost vypáčit maďarská vrata a vecpat se dovnitř, přičemž rozsévají teror, zločinnost a násilí a potom nebude cesty zpět’, objevuje se jako vůdce protiimigračního hnutí, je to výzva jednotě EU a maďarská válka s demokracií se z tohoto pohledu jeví jako válka s demokracií v celém světě – Maďarsko … otravuje politickou atmosféru“.

Německý kanál n-tv.de se vyjadřuje v mnohem mírnějších výrazech, ale také poznamenává, že se Orbán vynasnaží zbavit poslední nezávislá media hlasu, učinit nezákonnými jemu nepohodlné nevládní organizace a nakonec podřídit své kontrole soudy. Na evropské úrovni bude dále vystupovat proti politice solidarity v EU týkající se migrantů a běženců. Zde také citují New York Times: „Tyto volby asi budou posledními, po kterých se těžce poškozená demokracie převrátí na volební autokracii. Evropskému spolku demokratických států vznikne otázka: Je možno s Orbánem dělat společnou politiku?“

Eurokomisař pro rozpočet Oettinger vyhrožuje Maďarsku použitím finančních pák, jenomže Brusel na provádění takové politiky proti jednomu členu EU nemá kritéria a hrozba vyzní na prázdno. Může být využit čl. 7 statutu EU, sankcí za porušení zásad právního státu, jako se to aplikovalo na Polsko. Hlavně může být upřeno právo hlasovat v Radě ministrů EU.

Dne 12. dubna má EP posuzovat zprávu o stavu demokracie v Maďarsku, kterou vypracovala komise pod vedením Sargentiniové z holandské Strany zelených, ale šéf frakce zelených v EP Lamberts si není jistý, že se najde většina, která dokáže pro Maďarsko použít článek 7. Sám kategoricky tvrdí: „V Maďarsku převládá nacionalistický populismus. Nenapadá mě žádné jiné označení pro to co se děje – štvanice na imigranty, křížová výprava na Sorose a sotva utajovaný antisemitismus.“

Tak jako tak musí mít EU pevné řešení. Dlouhodobé finanční plánování a červnové závěrečné hlasování o reformě zákonů o běžencích vyžaduje od EU jednomyslnost, avšak FIDESZ se chystá omezit v květnu činnost nevládních organizací pomáhajících běžencům. Zástupce FIDESZ v parlamentu uvedl: —–„Je to otázka svrchovanosti, jedná se o bezpečnost země.“ S Orbánem se konsenzus v Evropě nedosáhne. Podle člena EP za CDU Webera by si měl Orbán zvolit, zda Maďarsko zůstane v EU, nebo z ní vyletí.

Převzato z Fondsk.ru

 

* * *

Útok západní koalice na Sýrii – přímé i dlouhodobé následky

Dmitrij Minin
14. dubna 2018

Zdánlivě navzdory veškeré logice byla Sýrie vystavena útoku. Proč tři státy zaútočily prakticky téhož dne, kdy na inspekci dorazila skupina Organizace pro kontrolu dodržování zákazu chemických zbraní OSN (OPCW)? Vysvětlení je snadné. Agresoři vědí, že se na straně Sýrie žádné chemické zbraně nenajdou. Média často chybně píší, že se bombardováním mají zakrýt důkazy. Je to právě naopak: má se „objasnit“, že nejsou žádné důkazy předpokládaného chemického útoku. Tedy takto: chemické zbraně byly, ale my jsme je svým bombardování zničili, aby se dále nic nestalo. Takže v této situaci mohou být některé závěry komise znevěrohodněny skutečností, že „dále nebylo možno Asadovi ponechat chemické zbraně, aby je znovu nepoužil“. Není tedy třeba žádných důkazů.

Podobně je to ohledně obětí v nemocnici v Dúmě. Objevili se svědci, jednalo se o dva zdravotníky a bylo zřejmé, že provokace bude vyjasněna, proto bylo potřeba zamíchat kartami. Nyní bude Západ prohlašovat za lež nikoliv podvod s chemickými zbraněmi, ale jeho objasnění s tím, že je to propagandistická reakce Damašku na útok západní koalice.

Zajímavé je, že bez ověření byly nejvíce ostřelovány štáby syrské Republikové gardy a speciálních sil Tigr, které nemají a nikdy neměly s chemickými zbraněmi nic společného. Jsou to útočné jednotky. Vypuštění Tomahawků bylo masivní, podle Bílého domu přes 100 raket. Prý Trump požadoval ještě větší počet. Vojenský efekt patrně této síle nebyl adekvátní. Ze sestřelených dvaceti raket jich bylo přibližně 13 sejmuto nad štábem a hlavními kasárnami Republikové gardy v al-Kisve a kasárna zůstala nedotčena.

Horší je jiná věc. Prakticky všechny skupiny bojovníků dostaly rozkaz po americkém úderu přejít do všeobecné ofenzívy. V tomto případě bude přímým následkem akcí USA, Británie a Francie zvýšená intenzita občanské války a nové tisíce mrtvých. I když podle jednomyslného uznání odborníků, včetně amerických, nejsou šance, aby islámští bojovníci a za nimi stojící Západ zvrátili průběh války. Po likvidaci hlavního nebezpečí pro Damašek od Východní Ghúty, kde hlavní část bojovníků měla 40 tisíc (možná byl počet upraven směrem nahoru), nezůstala vládě podstatná část protivníků.

Damašek a země, které ho podporují, udělají z útoku proti Sýrii pod falešnou vlajkou seriózní závěry. Odpověď nebude bezpodmínečně symetrická. Především bojovníci, kteří budou chtít využít situaci pro nové útoky zruší veškeré současné příměří a stanou se cílem Syrské arabské armády. Ta proti nim vystoupí tvrději a rozhodněji. Pravděpodobně budou na pozice protivládních sil vypuštěny ruskými leteckými silami rakety.

Mezinárodní mise OPCW, která je nyní v nejednoznačném postavení, dostane od vlády doplňující souhlas k provedení svého vyšetřování. Budou vycházet nová fakta a důkazy o falšování Západem. Musí se sledovat požadavek na přivedení k odpovědnosti všech, kteří se na zločinu podíleli. Skrývat před veřejností skutečné příčiny a následky útoku se jim dlouho dařit nebude. Namísto očekávaných politických zisků budou mít nové problémy. Před volbami do Kongresu demokraté, kteří chtěli prezidentovi připravit impeachment, jej ještě rádi přijmou. Pokud se ukáže, že šéf Bílého domu rozpoutal vojenské útoky, aniž by k tomu měl dost důvodů, zase jej s radostí odvrhnou. Bývalý prezidentský kandidát v roce 2016 Bernie Sanders nazval útok „nezákonným a neoprávněným“. Podle jeho vyjádření Američané bojují 17 let v Afghánistánu a 15 let v Iráku. Výsledkem je ohromná nestabilita v regionu a stejně tak ohromné lidské a materiální ztráty.

Po tom, co v Sýrii její nepřátelé způsobili, nemá Damašek žádnou morální povinnost nadále nést velké ztráty v boji s oddíly IS. Vládní armáda může nyní jednat jinak. V kotlích na jihu Damašku, v provinciích Daraá a Hamá a na rozsáhlých prostorách syrské pouště je ještě asi 10 tisíc bojovníků IS. Je zvláště přitažlivé vytlačit je na východní břeh Eufratu, do míst, kde jsou Kurdové a kde se usídlili Američané. Na druhé straně hranice má podobnou situaci vláda Iráku, která odsoudila ničím nevyprovokované útoky na Sýrii. V těchto pouštních oblastech obsazených Američany a Kurdy se pohybuje až 10 tisíc bojovníků IS, s nimiž možná ještě bude muset bojovat americká armáda. Mezi arabským obyvatelstvem je tam velké množství jeho spících buněk. Některé z nich se skrývaly blízko základen USA a s americkými hochy tam plnili příkazy, které neodpovídaly ústavě USA. Americký Kongres na ně nikdy žádné sankce neuvalil.

Převzato z Fondsk.ru