Novičok jako rodinná komedie – tip kulturního referenta NR

Avatar
Původní autoři
rodinná komedie “Novoučký”

7. 5. 2018, Petr Ďoubalík

Krátkometrážní film “Novoučký” – titulky

Ruské slovo “novičok (новичок)” teď zásluhou Britů zná celý svět. Nevyvolává příjemné představy. Pojďme to změnit.

Novičok = nový žák, nováček, zelenáč, začátečník
Slovo “nověňkij (новенький)” má prakticky úplně stejný význam:
Nověňkij – novoučký, nováček, zelenáč, bažant
tedy
Nověňkij = Novičok

“Nověňkij” je název krátkého filmu (29 minut, rok 2017), který bych vám moc přál vidět. Věřím, že trochu naruší nepříjemné “novičokové” asociace a převládnou ty příjemné. Film už byl na youtube, ale byl rychle smazán (autorská práva?). Teď se objevil znovu, tak jsem bleskově udělal titulky a věším na NR. Je velmi pravděpodobné, že film brzy zase smažou, pro takový případ přidávám odkaz na “ulozto” a stručný popis příběhu, protože tam je film bez titulků.
Může se stát, že někomu “Nověňkij” změní život. Třeba se jeho rodina rozroste a tím bude jeden život šťastnější. Nechte se překvapit.

překlad z mluveného slova a titulky: Ďouba NR

Rozšiřující učivo:
V upoutávkách na film hrálo i auto Fabia, ve filmu konečném už není. Tam rodina přijíždí starým minibusem, který, soudě podle nálepek v interiéru, původně vlastnili nějací hippíci nebo muzikanti (“Našestvije” a “Kazantip”  jsou názvy hudebních festivalů). O Kazantipu jsme psali na NR zde a tady.

Upoutávky na film:

záložní odkaz:
https://www.youtube.com/watch?v=pv_9lNqeWKw
 Upoutávka, o projektu, 0:55 – 3:00 alternativní úvod filmu s Fabií

O projektu zde

Film lze nalézt na uložto (bez titulků, proto přidávám stručný popis děje, viz níže):
https://uloz.to/!91mgKHgIhQJe/novenkij-2017-mp4

Pokusil jsem se popsat základní děj filmu, i když se dá určitě pochopit i bez znalosti ruštiny. 

úvod: v autě se rodiče dohadují, co měli nakoupit a co nakoupili, kde zaparkují, vystupují z auta
01:36 tatínek (T) nachází v autě cizí dítě, maminka (M) říká: “Doma to vyřešíme”. Nověňkij (N) cestou domů sbírá poztrácené pomeranče.
03:37 T: “Chlapče, odkud jsi?”, pak hledá na internetu, zda N někdo nehledá
04:13 “Kdo bude mýt nádobí?”
04:50 “Není to normální, že máme doma cizí dítě…”
05:30 “Pojďte se podívat, co ten N dělá!” (N myje nádobí). “Zítra je potřeba zajít s N na policii”
07:23 T a N jdou na policii, dveře jsou ale zavřené. Šipka je dovede k otevřeným dveřím, je to však taková zvláštní léčka, ale to T netuší
08:20 T vysvětluje “policistům” (na první pohled dost podivným!), že se chlapec ztratil, ti ale neskrývají podezření, že je to jeho dítě a chce se ho zbavit. “Mohli bychom vás zavřít na 6-8 let!”, T se vyleká, souhlasí s tím, že je to jeho syn, říká: “Chápeš, co se dělá s neposlušnými dětmi?!”, rychle si bere doklady a odvádí N pryč, domů.
10:44 doma říká T: “Říkali, že je to naše dítě…”, M: “A tys to neuměl vysvětlit!” T fotí N a pak po městě vylepuje letáčky, na kterých je podobizna N a text: Našlo se dítě. Jak se jmenuje – neodpovídá a vůbec – nemluví. Dobře myje nádobí. 6-7 let, světlé vlasy, 130 cm, telefon….
12:35 N řekl první větu! Francouzsky?
14:10 potřebujeme specialistu na jazyky
14:15 expert se snaží rozpoznat jazyk, kterým mluví N, ale marně
15:40 expert: “Ani telefon jazyk nerozpoznal! Děláte si legraci! Mně se hned vaše obličeje nelíbily!
16:10 “Chápeš, nemůžeme N jen tak vyhodit”
17:10 T načapá N u dalekohledu. T: “Kromě “žur..§ů=%..?” ještě něco jiného říkáš? Tak budeš Žur, ty hvězdáři. Kam ses díval? Ty ses díval (dalekohledem) na naši nejjasnější hvězdu – na lucernu”
18:50 u stolu v kuchyni: “Dokud neuklidíte, nikdo nepůjde ven”. N začíná vařit, společně s dětmi pečou perníčky. Rodina se zklidňuje a začíná i s N žít spokojeným, šťastným životem. “N si nějaký čas necháme, rodiče se určitě ozvou, ty letáky jsi vylepil, ne?”, ale nakonec jdou a vylepené letáky strhávají.
22:39 Rodina se dobře baví a v nejlepším zazvoní policisté, jdou si pro N. “Ruská federace vám děkuje za účast ve státním programu pro sociální integraci, cílem bylo zjistit vstupní úroveň připravenosti k adopci… sirotků do vícedětných rodin…”
23:40 “…za odměnu dostáváte… děkovný dopis…”
24:40 policista se ptá, zda si může vzít perníček, policistka mu říká: “Máš svědomí? To je početná rodina…”
25:00 rodina se loučí s N, dárky
25:30 smutná rodina cítí, že jim N chybí. T: “Jdu na policii, přece ho nějak můžeme osvojit”, všichni volají, že jdou s tatínkem
26:10 nacházejí N za dveřmi. “On se vrátil!”
26:15 policisté nasedají do malého autíčka, “Je to dobré, přijali ho! Už jsem se bála, že nebude mít kluk rodinu, že za ním nepůjdou”. Policista: “Statistika říká, že rodiny s 1 a více dětmi jsou schopné přijímat úspěšně děti, které zůstaly bez rodičů…”, policistka: “…nedělej chytrého, spěchejme, za chvíli Nový rok a my ještě máme dvě děti zařídit…”, policista: “Připoutej se!”, policistka: “Vadí mi křídla”, auto se rozjíždí a vzlétá nad sídliště. Policistka: “…pomoz jim s dokumenty, aby vše bylo zákonné, poliklinika, škola, vždyť víš, jak je to u lidí složité…”, policista: “Žádné strachy, bude provedeno!”

Zde text, který byl pod upoutávkami k filmu:
Dobrých lidí se vejde!
V bytě rodiny je těsno, není kam uklidit starý dalekohled, kam postavit sušák na prádlo, málem není ani místo, kde by spal tatínek… Chtělo by to jeden pokoj navíc, také větší auto. Sice těsno, ale veselo. Není divu – rodina má 5 dětí, včetně jednoho kojence. Tak počkejte… Jak to, že jich je po návratu z obchodu 6?!

Téma adoptovaných dětí je velmi citlivé a delikátní. Nutno uznat, že autoři filmu se s tím vyrovnali taktně, s humorem a láskou. Neobyčejný “novoučký”, jak mu říkají, vypadá zprvu jako opravdový mimozemšťan – mlčí, myje nádobí, pomáhá otci spravit dalekohled a skupinku dětí zapojuje do vaření. Nosí oranžové oblečení a mluví neznámým jazykem.

Jak by se rozvíjel děj ve skutečném životě je možno si dobře představit. Co by dělali s takovým děckem, a ještě tak divným… Ale, naštěstí pro diváky, příběh je téměř pohádkový. Legrační policisté, místo toho, aby odvezli nalezence kam patří, nevěří otci rodiny – řka, děláte si z nás legraci, to je vaše dítě a dost! Chudáci rodiče se musí uskromnit ještě více a sami hledat “novoučkému” rodinu. A co když už je ta rodina nalezena?

30 minut filmu uběhne velmi rychle. Být to celovečerní film, dobrodružství by v tomhle “Sám doma – opaku” bylo nepočítaně. I za krátký čas, vymezený krátkometrážnímu filmu, stihli autoři mnohé: získat u diváka sympatie k té bláznivé rodince i černému pasažérovi, k laskavému otci, přísné, ale milující mamince, k neposedným dětem a nakonec i oranžovému “malému princovi”, který vypadá jak z jiné reality. A když příběh končí, titulky nás vracejí do reality – zdaleka ne všechny děti zažijí příběh s tak kouzelným koncem. Kéž by tento maličký film pomohl, třebas jen jedinému, “malému princi”, který právě teď někde čeká na své rodiče.

Alexej Děmidov hraje převážně kladné hrdiny, tady vystupuje v roli lehce ráčkujícího nesmělého policisty – anděla. Myslím, že mu i tato role sedla.
novoroční (rodinná) komedie, zvláštní žánr, optimistické filmy, kde se dějí zázraky, plní sny a přání

Existují i další filmové útvary s názvem Nověňkij, ten “náš” je z roku 2017

https://www.csfd.cz/film/572563-novenkij/komentare/

Novoučký – novoroční rodinná komedie