Vyzobáno z webů za květen 2018

Avatar
Původní autoři

Jan Kadubec 

1.6.2018 Outsidermedia                                      
*Trump se musí naučit, že nejdřív se dělají domácí úkoly a pak se přemýšlí o Nobelově ceně. Pěkně v tomto pořadí, a ne obráceně. Trump si ovšem myslel, že taková Nobelova cena je od něj vzdálena jen „jeden malý pokec“. Při otázce, zda si ji zaslouží, řekl, že „všichni si to myslí, ale já bych to nikdy neřekl“.

*O. Krejčí: Mezi námi, když mohli dostat Nobelovu cenu míru Theodore Roosevelt a Barack Obama, klidně ji může dostat i Donald Trump.

*Vynakládáme na naše ozbrojené síly více než deseti zemí za námi dohromady, chlubil se v roce 2014 Barack Obama, nositel Nobelovy ceny míru.

*Boltonův výrok z roku 2000: Kdyby se měla nově, spravedlivě sestavit Rada bezpečnosti OSN, musela by mít jen jednoho stálého člena, tedy USA. Protože to odráží skutečné rozložení sil ve světě, uvedl tehdy Bolton.

*Prezident G. W. Bush v roce 2002: Doteď psali dějiny jiní. Od nynějška je budeme psát my.

*Bollyn v tu dobu věřil, že Trump se bude snažit o prošetření 9/11, které bylo prohlášeno za válečný akt, a nebylo proto šetřeno jako kriminální čin. Dnes už v to asi nevěří nikdo.

*Nemohou zastavit vyšetřování, protože jinak Hillary, Obama, Kerry, Jarrett, všichni půjdou do vězení. Mueller není zvláštní prokurátor, ale „brankář“, který brání poznání pravdy. Mueller se nezastaví, protože jinak se celý „dům z karet“ zhroutí, Obama spolu s Clintonovou půjdou do vězení a úplná míra jejich zločinů proti lidem se stane známou.

*Trump si vyložil roli USA jako roli země, která si v podstatě může dělat, co se jí zlíbí – ostatně zbraňový arzenál na to má dostačující. A  jinak platí, že prezidentský twitterový účet snese prostě všechno.

*Trump upozornil, že se zrušením schůzky svět přišel o obrovskou příležitost pro trvající mír a dodal, že zatímco v Severní Koreji mluví o  jejich jaderném arzenálu, americké jaderné zbraně jsou natolik obrovské a silné, že se modlím k Bohu, aby nikdy nemusely být použity. Velice jsem se těšil na to, že tam s vámi budu. Je smutné, že na základě obrovského hněvu a otevřeného nepřátelství, které se objevily ve vašem posledním prohlášení, mám pocit, že v tuto chvíli není vhodné uskutečnit toto dlouho plánované setkání.

*Co když mu Kim řekne: „Zříci se zbraní hromadného ničení? OK, ale až po vás a po Izraeli…“ Pořád platí, že kdo není připraven, ten je přepaden.

*To, či sa USA s nami stretnú v rokovacej miestnosti alebo v  rozhodujúcom boji s jadrovými zbraňami, úplne závisí od rozhodnutia a  správania Spojených štátov, uviedla námestníčka, ktorej výroky priniesla severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA. Čche Son-hui reagovala na Penceove pondelkové vyjadrenia v interview pre televíziu Fox News, ktoré táto diplomatka označila za “primitívne a hlúpe”. Pence pre Fox News povedal, že situácia v Severnej Kórei sa skončí podobne ako v Líbyi, ak Kim Čong-un neuzavrie dohodu. A varoval Kima, aby sa s Trumpom nezahrával. Diplomatka následne uviedla, že nedokáže potlačiť prekvapenie, že také primitívne a hlúpe výroky vychádzajú z úst amerického viceprezidenta.

*USA měly roku 1967 na území Jižní Koreje 950 jaderných náloží.

*Trump na adresu Japonska a Jižní Koreje řekl, že obě země by měly zvážit získání jaderných zbraní a že k tomu nakonec tak jako tak stejně dojde.

*Jan Schneider: Jaderné velmoci se zaklínají i rovností lidí a států a  práv a všeličeho, ale samy se nikoho neptaly, zdali se mohou jaderně vyzbrojit. Prostě to udělaly a teď se hrozně rozčilují, když chce někdo udělat totéž, ano, a znovu se zaklínají, například světovým mírem. Jenomže tím, který je v jejich režii, což se však celému světu už začalo zajídat, a kdyby jen to, lidé ho mají plné zuby. A tak se jaderně vyzbrojila i Severní Korea, a dobře udělala, protože prezident Spojených států najednou zkrotl, i když předtím řádil jak trotl. Ty dva krůčky přes 38. rovnoběžku zřejmě znamenaly větší krok pro lidstvo než to poskakování po Měsíci.

*A tak nyní novopečený americký ministr zahraničí Mike Pompeo výrazně přitlačil na pilu a vydal prohlášení, že Írán je aktivně zapojen do atentátnických operací v srdci Evropy. Očividně se pokouší donutit EU, aby přestala blbnout a poslušně vypověděla dohodu s Íránem, na straně druhé tím tu samou Evropu zaskočil, protože o ničem takovém tu neměl nikdo ani tušení, poznamenala k tomu Spencerová.

*8. května se americký prezident Donald Trump rozhodl odstoupit od společného komplexního akčního plánu o íránském jaderném programu. Íránský parlament uvedl, že takové rozhodnutí amerického vůdce svědčí o  jeho absenci „mentálních schopností“.

*O. Krejčí: Smlouvu o nešíření jaderných zbraní podepsalo či  ratifikovalo 191 států. Írán to udělal, Izrael to neudělal. Izrael smlouvu o nešíření jaderných zbraní nepodepsal. Kromě Izraele tak neučinily ještě Pákistán, Indie, Jižní Súdán… Zvláštní je Severní Korea, která podepsala, a pak v roce 2003 od této smlouvy odstoupila. Hra na vyvolený národ je strašně nebezpečná. Ten, kdo je určený k tomu, aby kontroloval plnění smlouvy o nešíření jaderných zbraní, je Mezinárodní agentura pro atomovou energii, nikoli Mossad, nikoli Netanjahu, nikoli USA.

*Džavád Zaríf: Diplomacie nikdy neumírá, ale to neznamená, že v diplomacii existuje jen jediná cesta a že ta musí vést přes Spojené státy.

*Juncker také prohlásil, že Amerika už nechce spolupracovat s  ostatními částmi světa a odvrátí se od přátelských vztahů se zuřivostí, která může Evropu jen překvapit. Podle Junckera se dnes evropské síly snaží tuto dohodu zachránit a EU musí převzít roli USA. Z tohoto pohledu musíme nahradit USA, které jako mezinárodní herec ztratily svou sílu, a  proto výhledově i vliv, dodal. Washington ztratil sílu a vliv v  dlouhodobém horizontu, a proto musí Evropa přijmout postavení světového vůdce místo USA.

*Merkelová vyzvala země EU, aby začaly samostatně řídit svůj osud. „Skončily dny, kdy nás Spojené státy prostě bránily, a tak Evropa musí vzít svůj osud do svých rukou. To je náš úkol pro budoucnost,“ poznamenala.

*Šéf Evropské rady Donald Tusk si povzdechl, že Trump připravil Evropu o veškeré iluze a že s takovými přáteli žádné nepřátele už ani nepotřebujeme.

*Pat Buchanan: Bibi Netanjahu, při vší úctě, chce, aby USA bojovaly za Izrael izraelskou válku s Íránem.

*Jicchak Rabin: Mír se dělá s nepřáteli.

*Není bomba jako bomba, ta spojenecká je humanitární, ta nepřátelská zabíjí děti a civilisty.

*Půvabně licoměrné je také používání zavedených slovních spojení „diktátor Asad“ či „syrský režim“. U Saúdské Arábie takové termíny rozhodně nehledejte, přitom stále jde o despocii nejhrubšího zrna. Takže nevraždí saúdskoarabský režim, ale arabská koalice, což zní skoro až láskyplně. A v čele země, v níž na rozdíl od Sýrie volby skutečně nehledejte, není diktátor, ale král s princem. Prostě jako v pohádce.

*Tereza Spencerová: Jak je možné, že Izrael jako jediný v regionu může mít jaderné zbraně? Americký prezident Harry Truman kdysi na otázku, proč tolik podporuje zrovna Izrael, údajně prohlásil, že kdyby měl víc bohatých arabských voličů, bude klidně preferovat Araby. Washington se ani nijak netají tím, že je mu zájem Izraele často bližší než zájmy USA. Ministerstvo zahraničí USA ve svých výročních zprávách každoročně hodnotí Írán jako nejvyspělejší demokracii na Blízkém východě (samozřejmě, s výjimkou Izraele), která dokonce zaručuje parlamentní křeslo i íránským Židům, zatímco „naši“ Saúdové se hystericky bojí byť i  jen pohlédnout na volební urnu, protože její zprovoznění by znamenalo jejich okamžitý konec… Klasické úsloví praví: Řekni mi, s kým se přátelíš, a já ti řeknu, kdo jsi.

*Izrael se posunul směrem naprosto šíleným, když poslanci vzali pravomoc vyhlásit válku z ruky celé vlády a vložili ji do rukou pouze premiéra a ministra obrany! Kdyby k tomu byl aspoň do třetice ministr zahraničních věcí! Izraelský parlament se asi zbláznil. To je velice riskantní, varovný a destabilizující krok.

*Asad poukázal na velmi negativní roli zvláště USA: Nicméně pokud mluvíme o boji proti terorismu, všichni víme velmi jasně, že jediné poslání, které USA učinily v Sýrii, je podpora teroristů.

*Bomby USA nic hrozného nedělají, jsou to samozřejmě „bomby štěstí“.

*Turecký ministr zdůraznil, že Írán je přátelská a bratrská země pro Ankaru. My v to věříme: Čím silnější je Írán v tomto regionu, tím silnější se také stane Turecko, a čím je silnější Turecko, tím silnější se stane také Írán.

*Izrael je detašované území imperialistické stvůry, Spojených států. Amoz Oz řekl něco ve smyslu, že problém není v neporozumění mezi Izraelci a Palestinci, oni si rozumějí úplně a chtějí to samé, potíž je, že to chtějí na stejném místě.

*Oznámení ruské strany, že nakonec Sýrii neposkytne protiraketový systém S-300. Moskva jen oznámila, že systém S-300 bude do Sýrie poslán v  případě náhlé potřeby.

*Putin uvedl, že stažení USA z dohody je poškozující a  kontraproduktivní. Navíc také vystoupil proti tomu, že USA aplikuje své zákony mimo své hranice a trestá zahraniční firmy. Putin uvedl, že „je to nepřijatelné a musí to přestat“. Putin také obvinil USA z toho, že podkopávají globální pravidla obchodu užíváním sankcí jako zbraně a tím podporují protekcionismus.

*Merkelová, Macron a spol. v Sofii jedli, pili, hodovali a proti Trumpovi se houfovali.

*Rádi budeme dál jednat, ale nesmíme být tlačeni do kouta. Já osobně stále doufám, že Evropská unie nebude kvůli svým obchodním sporům se Spojenými státy muset zavést odvetná opatření, cituje Reuters kancléřku.

*USA zaútočily na všechny, kdo neplatí ropu dolarem, jak dopadne EU? V  posledních letech vidíme, že každá země, která přestala platit dolarem ropu, byla napadena americkou armádou, vždy jde o pokus o státní převrat v zemi, která má odvahu odtrhnout se od dolarového monopolu. Bude nyní EU v ohrožení, protože Brusel se rozhodl platit iránskou ropu ne dolary, ale eurem?

*Země EU, a zejména Německo je plné amerických vojenských základen (na kontinentě je více než 100 000 amerických vojáků), plus stanice CIA a  NSA, takže Trump má určitě vojenskou možnost, jak v EU zasáhnout. Washington může okamžitě ochromit veškerou komunikaci v EU a tanky a  vojáky obsadit strategicky důležitá zařízení, obsadit všechny rozhlasové a televizní stanice a zatknout členy vlády. Kdo se odváží postavit se proti tomu? Nefunkční Bundeswehr nebo policie, která je vyškolená americkou FBI? Boj proti realitě se na Západě prostě stal součástí reality.

*Ivo Šebestík: Takže veškerá politika USA, bez ohledu na to, kdo právě sedí v Bílém domě, je řízená potřebou vyvolávat konflikty, odstraňovat „hrozbu míru a bezpečí“, udržovat v chodu „ligu darebáckých států“ opravňujících ke zbrojení a udržovat v pohotovosti islámský terorismus.

*Kdo si myslíte, že jste, abyste činili rozhodnutí za Írán a svět? Doba, kdy jste mohli dělat takovéto komentáře je pryč, řekl Ruhání.

*Zdeněk Zbořil: V Sýrii, Iráku, na Ukrajině, Afghánistánu je to „ošetřeno“. Nyní začíná jít také o Velkou Asii a Korejský poloostrov tak může být prubířským kamenem nebo odrazovým můstkem k novým dobrodružstvím. I když tomu někdo říká boj za mír, svobodu a spravedlnost.

*Jean-Claude Juncker se dopouští zločinecké činnosti, když odhaluje sochu z Číny. V té přece panuje obludný komunistický režim a proti němu je třeba bojovat. Takže vážení soudruzi, Břešťane, Slonková, Šafře a  další, slyšte, slyšte a bojujte, bojujte. Tady máte jasně označeného nepřítele. Je jím pan Juncker, nabádá mediální analytik Petr Žantovský novináře, aby spustili svůj tradiční povyk.

*Je mi z Junckera zle, ulevila si Markéta Šichtařová. To, že jde Juncker odhalit sochu Marxovi, je výsměch těm, kteří kvůli pokusům aplikovat jeho politiku zemřeli hladem. Je mi zle z Junckera a nechápu, jak může stále setrvávat ve své funkci.

*Koller: Odhalení pomníku Karla Marxe vůdčím sluhou nadnárodních finančních korporací je vrchol lži, podvodu, pokrytectví a drzosti eurokomisařů. Přirovnat bych to mohl pouze k Hitlerovi kladoucímu věnce k  uctění památek holokaustu v Osvětimi nebo v Terezíně. Mohli bychom si rovněž položit otázku, kdo je marxista a kdo euromarxista? Marxisté byli lidé, kteří prosazovali obecné dobro ve prospěch všech pracujících lidí. Ne vždy se jim dařilo a ne vždy to dělali správně, ale nikdy neposluhovali politické konkurenci a nadnárodním korporacím. Bojovali s  přežitky feudalismu, kolonialismem a imperialismem. Euromarxisté prosazují zájmy majitelů nadnárodních korporací, kteří jen počítají peníze a podporují imperialismus a zotročování národů. Hned na počátku se musíme zeptat, co vlastně chtěl či kázal Marx? Byly to multikulturalismus, inkluze, vláda nadnárodních korporací, bezpráví pracujících na úrovni koloniálních otroků, rozbití rodiny, afroislámská invaze, pohrdání národy? Je EU odrazem učení Karla Marxe? Proč najednou Marxe oslavují kapitalisté a opěvují ho britské Financial Times? Není to jaksi perverzní z hlediska jeho názorů? Není to opět jen sprostá komedie, která má ohlupovat občanskou většinu a dělat z ní poslušnější otroky? Není to jen vnadidlo na nezkušenou mládež stejně jako Pirátská strana? Jaký je rozdíl mezi reálnou politikou ČSSD a TOP 09 kromě keců?

*Hnutí pěti hvězd vyjádřilo svůj záměr požádat o přezkum evropských smluv: podle názoru zakladatele strany Beppe Grilla je Evropská centrální banka nejnebezpečnější nepřítel Itálie, a ne islamisti či  Rusko. EU, navíc strukturou její existence, se vůbec neopírá o  demokratické principy, nýbrž o jejich absenci.

*Ekonom Paolo Savony, jehož chtějí obě populistické strany do čela ministerstva hospodářství: Eurozóna byla navržena pro potřeby Německa, které chce Evropu ovládnout hospodářsky, když se mu to vojensky za druhé světové války nepovedlo.

*Salvini na stránce své strany Liga napsal, že chce vést vládu, která začne říkat NE evropským šílenostem. Je potřeba z krku Itálie sundat smyčku EU, která ji kvůli směrnicím a euru škrtí. Moje krédo je pryč z eura, a když to nepůjde, pryč z EU.

*Tvrdá vyjádření Savony, že Německo utahuje kolem Itálie smyčku, vyvolalo záplavou hysterických článků v německém tisku, které vesměs tvrdí, že Italové „si neudělali domácí úkoly“ a kdyby byli více jako Němci, žádné problémy by neměli. Poslední závod fikce o tom, že euro je spojeno s demokracií, padl. Mimochodem, vzpomínáte na Varufakisovo jednání s věřiteli? Tehdy jim řekl, že by podle nich bylo zřejmě nejlepší vůbec žádné volby nepořádat? Odpovědí mu bylo jen mlčení… Lídr strany Liga Matteo Salvini se vyjádřil jasně: Itálie není svobodná země. Salvini se svou rázností také uvedl, že očividně se nemůže jmenovat ministr, který by nebyl sympatický Berlínu.

*Giuseppe Conte se ale o žádném nátlaku nikdy nevyjádřil a vše proběhlo přesně podle pravidel, zakotvených v ústavě. Bezprecedentního porušení italské ústavy se naopak dopustil italský prezident, a to do té míry, že se i v médiu, které bylo do té doby poslušné, (Il Fatto quottidiano) objevil článek, hovořící o puči, provedeném Mezinárodním měnovým fondem, a o diktatuře EU: Je to puč. Se vším všudy, bez „pokud“ a  bez „ale“. Svrhli vládu. Odmítli demokratickou volbu italského lidu. Hodili do koše miliony hlasů. Prezident jim to však vysvětlil v proslovu ke zbloudilému italskému lidu, kde svůj krok zdůvodnil morálním poučením o tom, že nejdůležitější ze všeho je ochránit Unii a trhy.

*Varoufakis: I kdyby Bůh sám a všichni andělé k tomu realizovali všechny předpisy, dříve či později bude muset Itálie stejně z eura odejít. Co se týká velikosti Itálie, je moc velká na to, aby byla šikanována. Itálie je taky moc velká, aby mohla opustit euro, aniž by eurozóna jako celek zkolabovala. Buď bude architektura eurozóny zásadně reformována, nebo Itálie odejde z eurozóny, což nakonec povede k tomu, že v eurozóně zůstane jen pár zemí na severu od Alp a východně od Rýna.

*Konzervativní učení filozofa Leo Strausse: Kdyby to bylo vše podle vůle prezidenta, pak nebude budoucí pořádek založen na slabosti něčeho jako je právo, ale na síle moci, která spočívá na národní suverenitě a  vojenských dopadech, na tvrdé síle, místo na měkkém právu. A podívejme se, už to funguje, říká triumfálně Trump. Každý národ je zavázán jen sám sobě a musí sám bojovat o přežití. V politice platí jen jediné: moc. To je ta skála, to je ten základ realismu. Právo a zákon už jsou následné vynálezy. Především nadnárodní právo je egalitární fikce. Předpokládá nějakou rovnost národů, která neexistuje. Protože národy jsou vrcholně nerovné. Jsou národy silné a slabé a USA jsou od přírody silné. Právní závazky jen oslabují ty silné, dávají sílu slabým. Svět je krvavé místo boje, nový světový pořádek Bushe seniora je jen romantický sen. Proto Amerika musí omezit své právní vazby a vzdát se nesmyslu v podobě světového pořádku řízeného pravidly. Velké lidské společenství jsou jen patetická slova odumřelé éry, které musejí být uskladněny v něčem jako je Evropa. Což je pro Trumpa jen takový rozporuplný, směšný flek na mapě. Pro straussiány žádné světové společenství neexistuje. Národy jsou pro Trumpa jako firmy, které podle vojensko-ekonomické síly prosazují své zájmy, nebo taky ne. Kdo má moc, ten vytváří řád, globální právo k  tomu není třeba. Válka je přirozený prostředek národního prosazení se. Ruský filozof Dugin také tvrdí, že v budoucnosti nebude OSN, protože mír se neobjevuje díky právu, ale díky síle. Kdo nemá moc, není plnohodnotný národ. A lidská práva? Konstrukt, na který nevěří ani jeho západní tvůrci.

*Stanislav A. Hošek: Po celou historii byly všechny komunity, etnika, regiony a konečně státy ovládány menšinou. Buďto údajně z milosti bohů, či Boží, nebo jiných, převážně dědičných důvodů a v neposlední řadě i  díky obrovské převaze bohatství, jímž vládnoucí menšiny disponovaly. Vznik sovětismu byl hozenou rukavicí všem dosavadním mocenským strukturám a nebylo proto divu, že se spolčily k jeho likvidaci. Sovětismus přinesl velice reálnou možnost zbavit svět všech těch dosavadních zrůdných mocenských skupin, nárokujících si právo nejen skoro na veškerý majetek svých společenství, ale především na nadvládu nad celou komunitou. První velkou válkou na počátku minulého století, která nevím proč, byla nazvána První světovou válkou, přičemž se válčilo pouze na území Evropy. Takže zmíněný pojem je spíše výrazem pýchy Evropy, jejíž velmoci si mezi sebou rozdělovaly skoro celý zbytek světa, takže bitku mezi sebou prohlásily za světový konflikt.

*Západ s velkým Z přinesl světu dvě světové války, plynové komory, frankistickou diktaturu a italský fašismus. Tak jestli toto jsou ty západní hodnoty, kterých se pan generál dovolává, tak pak se nedivím, že jsou země, které nejsou ochotny tyto hodnoty přijímat, uvedl Zbořil.

*Abba Eban: Historie nás učí, že lidé a národy se začínají chovat rozumně až poté, co vyčerpaly všechny ostatní alternativy.

*Díval jsem se na reportáž z oslav konce druhé světové války, jaké nyní probíhají v Plzni, kde mají postavenou i vojenskou polní kuchyni, jsou tam i dobová vozidla, ale chybí mi tam připomenutí rasimu panujícího v té době v americké armádě. Na ten se zapomíná. Proč byli ubytovaní v Plzni černoši sloužící v americké armádě na jiném místě než běloši? Proč měli v Plzni zvláštní výhradně černošský tábor zřízený jen pro barevné vojáky?, položil si otázku šestadevadesátiletý pamětník konce války v Plzni.

*V roce 1860 se vyvezlo z USA 57 % sklizně bavlny do zahraničí, převážně do Velké Británie, kde byla po bavlně velká poptávka. Americká bavlna byla nejkvalitnější a díky otrokářskému systému také nejlevnější na trhu. V roce 1860 se nacházely v USA 4 miliony otroků. Navíc tito otroci, v té době se většina z nich v USA již narodila, import byl již zakázán, protože jich již bylo dost na recyklaci (už běžela domácí výroba otroků).

*Jako starý kolonizátor se v rozvojových zemích chová i dnes pravděpodobně ekonomicky nejsilnější supervelmoc Čína. Smlouvy o stavbě infrastruktury v rozvojových zemích, které jsou placeny z peněz čínského státního rozpočtu, jsou podepisovány současně s těžařskými koncesemi pro čínské firmy. Číňané si navíc na stavby ani nenajímají místní lidi, ale vozí si na ně zaměstnance z Číny. Tak drsně nepostupovali ani Britové a Francouzi v dobách své největší koloniální slávy. Jenže ani západoevropské země nedělají v rozvojových zemích žádnou charitu. Projekty na výstavbu elektrifikačních sítí, které platí německý spolkový rozpočet, prostě vždy realizuje Siemens. Vodohospodářské projekty v  rozvojových zemích, které financuje francouzská vláda, zase staví firma Suez nebo Veolia.

*Jižní moře byla zmiňována už v čínských dvorních kronikách jako oblast s Říší středu sousedící, neutrální či nepřátelská, což v  historické mluvě čínské diplomacie znamenalo, že čínský císař viděl v  přátelích své poddané, o neutrálech si myslel, že se mají stát přáteli, a  nepřátelé měli být neutralizováni. Císařovou povinností bylo tento úkol splnit.

*Čínská komunistická strana s asi 90 miliony členy je zásadní pro jednotu země. Centrální vláda utrácí jen 11 % z celku všech vlád a  zaměstnává jen 4 % státních zaměstnanců. Věříme v zásadní roli trhu v  alokaci zdrojů. Ale vláda musí hrát rozhodující roli, neboť ona vytváří rámec pro ten trh. Američané berou Čínu jako hrozbu americké ekonomické a  vojenské hegemonie. Čína je už teď velká průmyslová země. Její zpracovatelský sektor je tak velký jako americký, japonský a německý dohromady. Má velké množství kvalifikovaných lidí. Ať se stane, co se stane, shodovali se účastníci, čínský vzestup nejde zastavit.

*Petr Hampl: Z levé strany politického spektra opět uslyšíme naprosto pitomé nápady založené na představě, že svět lze vylepšit vyhláškou o  lepším světě, stačí vydat předpis, najmout dost policistů a kontrolorů, a  bude líp.

*Celkové dotace do zemědělství na jednoho průměrného pracovníka s  plným úvazkem činily 523 000 korun ročně. Čeští zemědělští zaměstnavatelé dostali víc, než kolik je stála veškerá práce. Lidé pro ně pracují zadarmo, ale otroci to nejsou. Otroky si nemůžeme dovolit, protože ty je třeba ubytovat a živit. S tím ať si zemědělští pracovníci se svojí mzdou, která je o pětinu nižší než průměr, poradí sami. Zato příjemcům zemědělských dotací se fakticky doplácí i na daně. A ještě zbyde. V Česku je tedy dokonce zavedeno zvýhodnění ve srovnání s  americkými otrokáři na plantážích bavlníku v časech Chaloupky strýčka Toma.

*Protikomunističtí demonstranti rovněž nesli americké vlajky, a ani zde si nejsem jistý tím, čeho chtěli dosáhnout. Možná vyjadřovali své přání, aby se Česká republika stala součástí USA.

*Většina našich lidí, kteří poznali První republiku a pak socialismus, tak by za totalitu spíše považovala vládu továrníků a  velkostatkářů než socialismus.

*Myslím, že Německo už ČR nenapadne. Proč by to dělalo? EU v tom nehraje žádnou roli. ČR už ekonomicky kolonií Německa je. Němci tu nemají co víc dobývat. Vše podstatné je už dávno jejich. I OSN je podobně jako EU k ničemu, zmínil Pikora s tím, že samotný mír nemá s EU nic společného, neboť i bez Unie by tu byl mír.

*EU se jistě nerozpadne, ale dostala se do stavu, který si pověstní ‚Putinovi agenti‘ neuměli představit ani ve svých nejoptimističtějších snech.

*Vladimír Franta: Srp a kladivo ne! Lebka se zkříženými hnáty ano? Uvidíme časem na dnešním náměstí Kinských v Praze alegorický pomník věnovaný vlasovcům? Bude mít atributy Reichu? Když jsem tuto otázku před časem položil řediteli Vojenského historického ústavu (VHÚ) – ptal jsem se v souvislosti s přemalováním sovětského tanku na růžovo (dnes i  socha gen. Koněva dostala růžový nátěr), ředitel vyhýbavě odpověděl. Řekl, že na takový pomník vlasovcům ještě není čas. Ředitelova slova zde cituji tak, jak jsem je od pana magistra podplukovníka v roce 2017 slyšel. Kdyby měl pravdu v TV popletený zubící se aktivista Uhlíř, museli bychom již dávno chodit s květinami k pomníku vlasovcům a  rehabilitovat svastiku. Pokud se tak stane v budoucnu, bude asi běžným pozdravem v Praze hajlování. Chce se věřit, že zítřek nepatří dryáčnickým kvazi intelektuálům typu Martinů Uhlířů, kteří ať už vědomě či nevědomě přispívají k rehabilitaci nacismu. Doufám, že nepřijde éra, ve které se lidé podobného smýšlení – tentokráte již v uniformách – budou na nás psychopaticky zubit z obrazovek (DV)TV. (Lebkou se zkříženými hnáty se tu myslí hlavně ideologie, které vojensky přísahal generál Andrej Vlasov a jeho vojáci ROA.)

*Slovo ‚rasista‘ se na Západě používá podobným způsobem jako slovo ‚nevěřící‘ v islámských společnostech. V mezinárodní politice nejsou a  ani nemohou být morálně jednoznačná rozhodnutí, protože ideologická kritéria ustanovuje vítěz. Kdyby první nebo druhou světovou válku vyhrálo Německo, měli bychom dnes úplně jiné názvy ulic a v knihách o  historii by se psalo něco jiného, měli bychom i jiné hrdiny, uvádí Korejba.

*Zajímavé je, že Rusko budující komunismus nedokázalo udržet ani sféru svého vlivu, jak ji zdědilo po druhé světové válce. Naopak Rusko, které si buduje kapitalismus, ovládá veškeré světové dění. Počínaje volbami v USA, přes brexit a hrozící rozpad Evropské unie, až po  radikálně se měnící politickou scénu v Itálii a jinde. Pokud chce mít někdo naprosto nezvratný důkaz o jednoznačné převaze kapitalismu nad socialismem, tady ho má.

*Slyšel někdo z nás ruského prezidenta Putina hrozit světu zničením? Metal snad kolem sebe Vladimír Vladimírovič vulgární nadávky? Slyšel jej někdo určovat způsobem explicitním vnější nepřátele, případně deklamovat sektářské mantry? Vysílá snad z teritoria postsovětského Ruska sem k nám oficiální rozhlasová stanice či televizní kanál, mající primární cíl dosáhnout na našem území změny režimu?

*Vladimír Franta: Existují zprávy, nad nimiž se laik diví, odborník žasne, a jsou zprávy, které jsou téměř neuvěřitelné. Třeba skutečnost, že každý osmý Američan trpí hladem. Přibližně každý osmý Američan stále trpí hladem nebo nedostatkem jídla, uvádí se na internetových stránkách americké televize CBS News pod titulkem „Proč je v Americe hlad stále problémem“.

*Prožil v České republice několik let a poté zdejší režim označil jako „banditokapitalismus“.

*Kuras: Dneska jsou ty neziskovky skoro mocnější než instituce demokraticky zvolené.

*Mohli bychom si vzpomenout, že před sto lety naši legionáři pochodovali po Rusku, nikoli v roli humanitárních pracovníků. Byli to ozbrojení vojáci, kteří tam participovali na intervenci do Ruska v režii 14 států. Tehdy se v Rusku bojovalo a naši vojáci byli u toho. Zabíjelo se. Základní otázka zní, zda Rusko provedlo těmto 14 státům to, co ony jemu.

*Jednou z výhod Rakouska prý bylo, že mnoho géniů tu bylo často považováno za hlupáky, ale nikdy hlupák za génia. To po válce přestalo platit. V Rakousku-Uhersku bylo 13 jazyků, nespočetně dialektů, etnických skupin, ale neexistoval společný a povinný úřední jazyk! Rakousko bylo první zemí na světě, které mělo ministerstvo sociální péče. Masarykův syn Jan byl vyznamenán za statečnost v boji a povýšen na nadporučíka c. a k. armády. Češi bojovali hrdinně za Rakousko-Uhersko.

*Československý Národní výbor 28. října 1918 vyhlásil nový stát jménem československého národa, jako by nechtěl vnímat, že čeští Němci tvořili v Čechách a na Moravě celých 33 % a Maďaři na Slovensku 22 % a  na Podkarpatské Rusi 17 % obyvatelstva.

*František Kuba: Krajně vágních paragrafů máme tolik, že sluníčkáři a soudci kariéristé z vás udělají grilovaný kus masa.

*Role novinářů v zásadě spočívá v šíření lživé propagandy, aby se stávající systém udržel.

*Vandas dal jasně najevo, že příliš nechápe, proč by se měl stavět romský památník v Letech, když památníků „cikánské práce“ máme v České republice už dost. Jedním takovým památníkem je sídliště Chánov na severu Čech. Vandas se tam prý byl podívat a nevěřil vlastním očím, co všechno tam lidé dokázali rozebrat a zdevastovat.

*Máme málo politologů. Navrhuji zřídit učňovský obor „politolog“, ukončený výučním listem. Pan hrabě Buqwoy by tam mohl dělat mistra.

*Británie je vyspělá demokracie a premiér si tam nemůže dovolit lhát, obhajuje postoj Británie český europoslanec za TOP 09 a STAN Jaromír Štětina.

*Petr Gazdík: Zeman chová jako aktivní agent Kremlu. V Kremlu musí být na našeho prezidenta opravdu hrdí.

*Pan místopředseda KDU-ČSL Bartošek říká, že komunisté odmítáním vojenských misí tlačí Českou republiku na východ. Chtěl bych jej upozornit, že – pokud pominu historické souvislosti v Afghánistánu a  Pobaltí – zřejmě na jeho základní škole měli chybnou mapu světa, neboť jak Afghánistán, tak Litva se nacházejí právě na východ od České republiky, a právě na tento východ chce současná politická „elita“ vysílat naše politické kontingenty.

*Australský premiér Malcolm Turnbull a ministryně zahraničí Julie Bishopová bezvýhradně podpořili závěry Mezinárodní vyšetřovací skupiny. Víc než to, požádali, aby Rusko učinilo pokání a odsouhlasilo výši odškodného pro oběti tragédie letu MH17.

*Ocitáme se v době post-faktické, platný je i termín doba post-pravdivá. V případě ČR máme ovšem v důsledku aktivit dřívějšího ministra vnitra Chovance v EU jistý náskok, a to v podobě dnes již legendárního odboru MV ČR pro boj s dezinformacemi.

*Ivo Šebestík: Království nebeské se údajně otvírá i těm, kteří nevědí, co činí.

*Donuť hlupáka, aby se modlil, on si čelo rozbije.

*Krm vola mandlemi, ale jezdecký kůň z něj nikdy nebude.

*Papež František prohlásil, že Evropa je neplodná jako Sára, migranti ji oplodní a oplodněná Evropa se pak bude šťastně usmívat. (volná citace)

*Školák na konci eseje pokládá otázku: „Jak mohou bílí lidé učit dějepis černé?“

*Myslím, že to byl Simonov, kdo přišel ke Stalinovi a řekl mu: „S těmi spisovateli je potíž. Řeknete jim, co a jak, a oni to tak neudělají.“ A Stalin mu na to odpověděl: „Jiné spisovatele pro tebe nemám.“

*Gabriel Laub: Nejzarytějšími zastánci otrokářství nebyli otrokáři, ale privilegovaní otroci. Senecovi je připisován výrok: Otrok netouží po svobodě, touží se stát dozorcem otroků.

*Francouzi zahájili své znovudobývání Vietnamu už 23. srpna a válčili tam (za účasti po roce 1948 asi 1.200 zběhlých Čechoslováků) až do své potupné porážky u Dien Bien Phu v březnu-květnu 1954.

*Platón: Jedině mrtví se dožijí konců válek.

*Když jsem chodil do školy, tak nám paní učitelka říkala, že jsou na zeměkouli dvě miliardy lidí. To je lidstva! Nedávno čteme v novinách, že počet lidí na zeměkouli převýšil sedm miliard! Představte si, že za dobu života jednoho člověka, kterého tady dosud živého vidíte před sebou, se počet lidí na zeměkouli více než ztrojnásobil.

*To je pro mě pomalu sprosté slovo, ten ‚gender‘, udeřil slovně Radim Uzel. Tuhle jsem četl, že je horší než zbraně hromadného ničení. Ale dnes se o genderové korektnosti učí na Karlově univerzitě! Věc, která dovede v lidské společnosti napáchat tolik nepravostí, jsou tzv. lidská práva.

*Objevila se nová hra – budete tak dlouho volit, dokud se to Evropě nebo Bruselu, nebude hodit.

*Morawiecki prohlásil na parlamentním shromáždění o NATO ve Varšavě, že Severní proud 2 je „pilulkou jedu pro evropskou bezpečnost, která bude mít dalekosáhlé dopady“.

*Gellner: Užití řeči má ve většině případů blíž k zásadě smekání klobouku při pozdravu než k odesílání informativní zprávy.

*Hostie je tělo Kristovo je podobné tvrzení jako tato okurka je býk.

*Mark Twain: Když mi bylo čtrnáct, byl můj otec největší hlupák pod sluncem. Když mi bylo jednadvacet, nestačil jsem se divit, jaký pokrok starý pán udělal.

*Lež může oběhnout půlku světa, zatímco pravda si teprve obouvá boty.

*Pes, kterého uzdravíš, tě nikdy nekousne. To je hlavní rozdíl mezi zvířetem a člověkem.

*Pohotová odpověď je to, na co přijdeme až druhý den.

*V životě mě trápila spousta věcí, z nichž většina se nikdy nestala.

*Až půjdu do důchodu, budu žít ze svých úspor, prohlásil rozhodně jeden senior v kruhu svých druhů. Co však budu dělat druhý den, to fakt netuším, dodal smutně senior seniorům.

*Všichni chtějí vaše dobro. Nedejte si ho vzít.

*Reklama je stejně důležitá jako výroba, u špatných produktů je reklama dokonce důležitější.

*Despekt většiny akademiků ke zdravému rozumu.

*Výrok nádherně hubatého člověka, G. K. Chestertona: „Chtěl bych mít onu trpělivost, kterou mají všichni dobří křesťané s bezprávím konaným na jiných lidech.“

*A američtí investoři dostávali přes basilejskou banku po celou válku dividendy z Německa! Takže toto už ne!

*Po roce 1989 se Philip Roth v rozhovoru se spisovatelem Ivanem Klímou mimoděk ptá: „Co se stane s vaším psaním – a s morálními hodnotami, které jsou v tvorbě obsaženy – po odstranění systému?“

*K. H. Borovský: „Co sám nerad, nečiň jinému, říkal učitel žáku kdesi, tahaje ho za pačesy…“ Neraďme Donbasu, jak má žít. Poradí si sám.

*Bitva na Bílé hoře byla ztracena. František Palacký pak ve Stručných dějinách Prahy popisuje tuto dobu následovně: „Před válkou bylo skoro celé město utrakvistické, lidnaté a kvetoucí, po  válce bylo naveskrz katolické, ale jeho obyvatelstvo se zmenšilo o dvě třetiny, bylo vylidněné a nešťastné… Mnoho domů se sesulo, prostorné ulice se vylidnily a zely prázdnotou.“

*Keby bola práca príjemná, nenechávali by ju bohatí chudobným.

*Marčák: Dost bylo porušování lidských práv na tom tvým Guantanámu, Fidéle!

*Někdo klepe na dveře, pán otevře a tam stojí Smrt s kosou a povídá: Dobrý den, provádíme odečítání lidu.

*Někdo klepe na dveře, pán otevře a tam stojí malá smrtička s malou kosičkou a povídá: „Pane, přišla jsem si pro vašeho křečka.“ Pán říká: „Neotravuj a vypadni.“ Za půl hodiny zase někdo klepe na dveře, pán otevře a tam stojí Velká smrt s velkou kosou a malá smrtička s malou kosičkou. Ta malá říká „Mami to je on….“

*Jednou ve stavu intoxikace jsem si myslela, že jsem mléčný koktejl a byla jsem připravena se rozlít cestou domů.


– – –