Pravidelný přehled významných událostí ve světě práva za končící týden.

Avatar
Původní autoři

26.7. 2018  Rukojmí, zdroj eprávo
Už 25 let má Česko Ústavní soud. Výročí jmenování prvních 12 členů této nejvyšší justiční autority v zemi připadá na zítřek. Za čtvrt století instituce vyřešila téměř 75 000 případů. Ať už šlo o významné zákony nebo jednotlivce, kterým se stala křivda (CT 15/7).
Zamítnutá stížnost exředitele Nemocnice Na Homolce

Bývalý ředitel nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý neuspěl se stížností u Ústavního soudu. Tvrdil, že státní zastupitelství zasáhlo do jeho práv, když ho nechalo sledovat. Důvodem bylo podezření, že předstírá nemoc, a zdržuje tak vyšetřování jedné ze svých kauz. Instance jeho výklad odmítla (CT 15/7).

Bezplatná právní pomoc chudším se rozšířila

Na začátku července nabyla účinnosti novela zákona č. 85/1996 Sb., o advokacii (publikována byla pod č. 258/2017 Sb.), která významným způsobem mění a rozšiřuje dostupnost právních služeb advokátů. Zavádí poskytnutí těchto služeb bezplatně pro celou řadu těch občanů, kteří si vzhledem ke své sociální situaci nemohli dovolit zaplatit advokáta podle sazeb, jež stanovují právní předpisy. Právo požádat o poskytnutí bezplatné právní porady advokátem v minimální délce 30 minut, nejvýše však do vyčerpání 120 minut délky právní porady za každý kalendářní rok má každý, jehož průměrný měsíční příjem za období šesti kalendářních měsíců předcházejících podání žádosti nepřesahuje trojnásobek životního minima (Právo 14/7).

USA obvinily 12 ruských agentů z útoku na volby

WASHINGTON Spojené státy včera obvinily 12 příslušníků ruských tajných služeb z hackerského útoku na počítače Demokratické strany před prezidentskými volbami v USA v roce 2016. Obvinění oznámil podle agentury AP první náměstek amerického ministra spravedlnosti Rod Rosenstein na základě výsledků vyšetřování týmu zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který se okolnostmi údajného ruského vměšování do voleb dlouhodobě zabývá. Všichni obvinění jsou příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU, kteří se podle Američanů dopustili útoků na počítače kanceláří Demokratické strany, včetně pracovní skupiny řídící předvolební kampaň demokratické kandidátky Hillary Clintonové (LN 14/7).

Duka žaluje divadlo kvůli hrám

Když se zdálo, že se už nad kontroverzními představeními chorvatského režiséra Olivera Frljiče Naše násilí a vaše násilí a Prokletí, uvedenými v Brně na konci května v rámci festivalu Divadelní svět, zavřela voda veřejných svárů, rozčeřil hladinu kardinál Dominik Duka.
Ten podal žalobu na Centrum experimentálního divadla, které spravuje mj. Divadlo Husa na provázku, jež hry uvedlo. „Vzhledem k tomu, že jsem arcibiskup pražský, jsem také členem církve, jsem tedy věřící Právo 13/7).

Extempore ve Sněmovně skončí žalobou na Babiše

Šestnáctihodinové jednání Sněmovny o důvěře menšinové vládě ANO a soc. dem. tolerované komunisty má dozvuky. Ačkoli vláda dostala v noci na čtvrtek podle očekávání důvěru 105 hlasů babišovců, soc. dem. a komunistů, čemuž nedokázalo 91 hlasů opozice zabránit, u mnohých politiků zanechalo pachuť. Jedním z důvodů je rebelie komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který jako jediný z patnáctky poslanců KSČM chyběl. Stejně tak chyběl za soc. dem. Milan Chovanec, ale stranu nechala jeho absence v klidu. Soudní dohru pak mohou mít slova premiéra a lídra ANO Andreje Babiše na adresu Miroslava Kalouska (TOP 09), kterého premiér v emotivním vystoupení označil za ožralu, který má na svědomí lidské životy kvůli nákupu padáků na ministerstvu obrany (Právo 13/7).

Opozici dráždí „tajný pakt“

V podobném duchu jako ve sněmovně se Němcová vyjádřila i na svém twitterovém účtu, kde dodala, že je potřeba se ptát, co je obsahem tajné dohody. Sklidila za to mnoho pochvalných komentářů. Kde se toto tvrzení vzalo, jak vlastně takový pakt má vypadat a co je jeho obsahem, nikdo moc neřešil. LN se zeptaly aktérů, zda tato tajná dohoda existuje a co se v ní jedná. Zdá se, že jde o tvrzení proti tvrzení. Předsedové ANO a KSČM podepsali toleranční patent o podpoře menšinové vlády ANO a ČSSD a to je taky podle zástupců těchto stran jediná dohoda, která je. Součástí listiny je například závazek, že KSČM nevyvolá hlasování o nedůvěře nebo plnění sedmi bodů, které jsou zaneseny do programového prohlášení vlády (LN 13/7).

Kolegové a známí se rozloučili s noblesní Dagmar Burešovou

Noblesa, statečnost a spravedlnost – tak by se dal podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského shrnout život advokátky a první polistopadové ministryně spravedlnosti Dagmar Burešové. Uvedl to při projevu v zaplněné obřadní síni strašnického krematoria, kde se ve středu její známí a rodina se zesnulou právničkou rozloučili. Burešová zemřela v červnu po dlouhé nemoci ve věku 88 let. Na její pohřeb jí přišli vzdát čest advokáti, soudci, někteří z jejích kolegů z politiky, ale také Junáci, protože právnička byla velkou příznivkyní skautingu a po jeho obnovení se stala starostkou Českého Junáka. Za totality byla Burešová statečnou obhájkyní disidentů a lidí nepohodlných režimu, například spisovatele Milana Kundery nebo matky studenta Jana Palacha (Právo 12/7).

Kněžínek chce spolupracovat s právnickými profesemi

Nový ministr spravedlnosti Jan Kněžínek chce úzce spolupracovat se všemi právnickými profesemi, aby výstupy úřadu byly všeobecně akceptovatelné. Hodlá také pokračovat v elektronizaci justice a zaměřit se na komunikaci s poslanci. Babiš podotkl, že Kněžínek může v čele ministerstva setrvat dlouho, „pokud se mu bude dařit“. Z dlouhodobých priorit uvedl Kněžínek práci na nových procesních kodexech, tedy na civilním řádu soudním a na trestním řádu (HN 12/8).

Piráti oprášili návrh na větší pravomoce Nejvyššího kontrolního úřadu

Před poslance míří návrh na změnu ústavy, který chce výrazně rozšířit pravomoce Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Poté co se podobný návrh nepodařilo ve sněmovně dotáhnout v minulém volebním období, přicházejí s novelou piráti. Požadují, aby NKÚ mohl kromě rozpočtu a hospodaření se státním majetkem kontrolovat veškeré veřejné prostředky, například i firmy, v nichž má většinový podíl stát nebo místní samospráva. „Návrh jsme diskutovali v rámci kulatého stolu se zástupci ostatních stran před několika týdny,“ řekl poslanec pirátů Lukáš Černohorský (HN 12/7).

Zeman jmenoval soudce, čekal na konec Pelikána

Prezident Miloš Zeman jmenoval v úterý na Pražském hradě čtyřicet nových soudců navržených bývalým ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO). Řekl jim, že zatímco ministři přicházejí a odcházejí, soudní soustava zůstává. Zároveň je vyzval, aby před vynášením rozsudků zachovávali mediální ticho. Novináře označil za vosy, soudci se je prý mají snažit zaplácnout. Soudcem se nově stal i dosavadní státní zástupce Roman Kafka, známý z kauzy takzvané lihové mafie nebo z případu střelby v Uherském Brodě. Vláda návrh na jmenování těchto soudců projednala už v dubnu, Zeman ale s konáním ceremonie čekal na výměnu ministrů spravedlnosti (Právo 11/7).

K vyvolání referenda by bylo potřeba půl miliónu podpisů

Otázky případného celostátního referenda by předem posuzoval z hlediska ústavnosti Ústavní soud a pod žádost o vyvolání všelidového hlasování by se muselo podepsat nejméně půl miliónu voličů. Vyplývá to z celkového pozměňovacího návrhu k poslaneckým předlohám o zavedení celostátního referenda, který připravili zástupci hnutí ANO, ČSSD a pirátů. O návrhu debatovali v úterý členové sněmovní ústavní komise, širší shodu ale zatím nenašli. Iniciátoři referenda by museli podle návrhu sesbírat nejméně 50 tisíc podpisů, teprve pak by se mohli obrátit s žádostí o přezkum otázky na Ústavní soud. Pokud by k ní ústavní soudci neměli námitek, k vyvolání hlasování by bylo nutné sesbírat dalších 450 tisíc podpisů (Právo 11/7).

Legislativa je právní vrchol

Absolvent právnické fakulty si může vybrat řadu profesí, ve kterých se chce realizovat. Může být soudce, advokát, státní zástupce, notář či exekutor, může učit a psát, řídit firmy nebo vyšetřovat trestné činy. Každá profese žádá jiné předpoklady, každé je se třeba učit, pro úspěch na sobě musí člověk pracovat a jeho schopnosti musejí zrát. Pro jedno povolání se člověk hodí lépe než pro jiné, a kdo není zabedněný, nepřijímá všechny výzvy, které mu osud naservíruje. Ne každý má odvahu stát se advokátem, ne každý je dost pečlivý, aby byl dobrým soudcem. Na samém vrcholu právnického žebříčku však stojí legislativa, tedy tvorba právních norem: zákonů, vyhlášek a pravidel chování vůbec (LN 9/7).