Severní Korea má za to, že Pompeo nedrží dohodu

Paul Craig Roberts
8. 7. 2018     PaulCraigRoberts
Pchjongjang vyjádřil svou lítost nad postojem, který na probíhajícím jednání mezi delegací USA a Severní Koreje zaujal americký ministr zahraničí Mike Pompeo, a obvinil Washington z toho, že mu jde mu výhradně jen o jednostranné a vynucené nukleární odzbrojení Severní Koreje. „Očekávali jsme, že USA přijdou s konstruktivními návrhy ke zbudování obapolné důvěry v duchu vzájemných rozhovorů vedoucích ke sjednocení obou Korejí, avšak přístup, se kterým na jednání přišla americká delegace, je skutečně politováníhodný“ píše se v prohlášení, které právě vydala Severokorejská ústřední zpravodajská agentura.


Nechť je tento vývoj v Severní Koreji poučením pro prezidenta Putina, jestli nějaké potřebuje, že žádné dohodě s Washingtonem se nedá věřit. Jak řekl syrský prezident Asad: Slovo Washingtonu nic neznamená, říká jedno a činí druhé.

Čerstvý příklad této věrolomnosti musí přece Putin vidět v nedávném Trumpově roztrhání nukleární dohody s Iránem – a nyní zřejmě i předběžné dohody se Severní Koreou. Vždyť konečně i Rusko samotné má dlouhodobou a bolestivou zkušenost se slovem Washingtonu, když se na ně tolikrát a naivně spoléhalo. Stačí vzpomenout na americké zrušení smlouvy o anitbalistických raketách atd.atd. Jestliže má ovšem Putin svázané ruce hvěznýma a pruhovanýma očima ruských atlanticistů a nebude proto schopen na schůzce Putin-Trump zaujat pevný postoj, čeká Rusko další bolestná zkušenost. Západ vychvalující atlantističtí integracionisté už ostatně zveřejňují seznam ústupků, které je prý Putin připraven Washingtonu učinit.

Proč ale by měl Putin činit nějaké ústupky? Problémem je washingtonská hegemonistická ideologie a  nikoliv Rusko. A proto by Putin na žádné ústupky přistupovat neměl. A jestliže tak učiní, je jedno jisté. Nedostane nic na oplátku.

Překlad: Lubomír Man