Výsledky primárek v USA ukazují novou epochu třídního boje

Václav Umlauf 

15.8.2018  E-republika
Primárky v USA jsou důležitým indikátorem pro stav země, protože jednoznačným způsobem ukazují náladu voličů. Výsledky ukazují, že v USA se rozběhlo nové kolo třídního boje.


V úterý 14. srpna 2018 proběhly ve čtyřech státech USA (Connecticut, Minnesota, Vermont, Wisconsin) velmi důležité volby zvané primaries, kde se rozhoduje obsazení důležitých veřejných úřadů v daných státech. V jiných státech zase běžely volby do Kongresu a Senátu nebo stranické nominace kandidátů do listopadových voleb. Tyto volby jsou důležitým indikátorem pro stav země, protože jednoznačným způsobem ukazují náladu voličů. Jednoduše řečeno platí, že existuje jasný posun k socialismu u voličů Demokratické strany a jasný posun k Trumpově korporativnímu modelu u voličů Republikánské strany. Podívejme se na důležité výsledky.

Sara Innamorato-vá kandidovala za Democratic Socialists of America (DSA), což jsou američtí socialisté, kteří postupně nahrazují zkorumpované demokraty. U nás by to byla sci-fi toho typu, že nezkorumpovaní komunisté by nahradili současné zkorumpované socialisty. To nejde, protože obě české levicové partaje prodaly své voliče Babišovi. Innamorato vyhrála volby do kongresu v Pennsylvanii, District 21. Nová kongresmanka dostala 64 % hlasů v situaci, kdy to mělo být těsné. Druhý důvod k obavám demokratů se jmenuje Summer Lee-ová. Tato černoška z DSA vyhrála se stejnou drtivou většinou 67 % ve stejném státě kongresové křeslo, state House District 34. S volebními průzkumy manipulovala hlavně dynastie prodejných demokratů v Pittsburgu.

Alexandria Ocasio-Cortez-ová (28 let, kandidátka DSA), vítězka nad politickým veteránem Demokratů jménem Joe Crowley v New Yorku do Kongresu, 14th District. Tato dáma je naprostá politická bomba, protože se socialistickým programem porazila prodejné socanské bafuňáře v New Yorku. Cortezovou jasně podpořil Noam Chomsky, viz Democracy Now! Tady je recept na volební vítězství i u nás, totiž bojovat za 99 % proti jednomu procentu.

Bossové z Demokratické strany teď mají “big problem”. Kandidáti podporovaní DSA už celkově vyhráli 21 ze 32 místních primárek v různých státech v roce 2017. Viz naše články o vzestupném trendu socialistických myšlenek v USA a debaklu prodejných socanů, alias Demokratické strany USA. Ta je po republikánech druhým nejsilnějším fanklubem neoliberálního kapitalismu. U nás se k tomu fanklubu ještě přidali i komunisté, aby komedie tzv. “levice” byla kompletní.

Dan Donovan jako republikán podporovaný Trumpem bez problémů vyhrál ve většinově pravicovém 11. obvodě v New Yorku. Pravicový bafuňář Michael Grimm jako aktivní kongresman byl totiž těsně před volbami obžalován za zlodějny. Trump má další vítězného koně. Jeff Johnson vyhrál primárky na guvernéra státu Minnesota. Korporátní kůň Bob Stefanowski vyhrál guvernéra ve státě Connecticut. Původně byl manažerem General Electric, pak skočil na chvíli k demokratům. Pak je před volbami zradil a utekl k republikánům, kteří mu dali nebývalé peníze na kampaň společně s korporacemi. Prostě, americká a česká demokracie v kostce. Podobnou historii politické zrady má Leah Vukmir, který se stal republikánským senátorem za stát Wisconsin. Meriden Mayor Manny Santos vyhrál za republikány post do Kongresu v pravicovém Connecticutu. Má blízko k Tea party a odmítá zbytečné vládní výdaje. Také to měl lehké, protože bývalá republikánská poslankyně Elizabeth Esty-ová byla obviněna ze sexuálního harašení ve svém kanclu.

Takže to shrňme. Za pravici vítězí Trumpovi lidé a kandidáti podporovaní hnutím Tea party. Pro republikánské bafuňáře to není dobrá zpráva. Tito politikové odmítají systém dvou stran daný na principu prodejných partajních bossů, kteří za peníze korporátek manipulují stranické nominace. Ale tito kandidáti dělají po svém zvolení pro korporace první a poslední, takže jsou OK.

Demokraté už mají opravdu starosti. Jejich prodejné křídlo vedené Clintonovou je na taktickém ústupu a veřejně se začalo prodávat v Kongresu republikánům. Viz výdaje na zbrojení na snížení daní korporacím, pro které hlasovali poslanci tohoto křídla společně s republikány. Skupina pod Sandersem nahlodává postavení této prodejné party zevnitř. Ale spousta demokratů už stranu dávno opustila a kandiduje se socialistickým programem. Nic nového pod sluncem pro bdělé čtenáře e-republiky, viz naše starší články.

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články: