Vyzobáno z webů za srpen 2018

Jan Kadubec  

*Úplná inflace pravdy! Co je to Pravda? Neodhalená lež. V tomto případě skrytá v kouřové cloně, umně rozdmýchané.
*Jeffersonův citát: Ničemu, co vidíme v novinách, nelze věřit. V tomto ušpiněném vozidle se sama pravda stala podezřelá.
*Roberts: Účelem médií už není najít pravdu, ale chránit oficiální lži.
*Demokracie prohrává od té doby, co má voliče.

 
*Vojáci, tanky, letadla. Velký stadion v centru města byl proměněn v koncentrační tábor, kterým prošlo 100 tisíc vězňů. V  malé zemi s 10 miliony obyvatel tajná policie zatýkala bez zatykače, mučila a vraždila. Bylo zavražděno 15 000 lidí, další tisíce jsou nezvěstné, emigrovalo 200 000 lidí. To nebylo v Československu 1968, ale v Chile 1973. V té době už bylo v Československu „znormalizováno“.
*Během těchto událostí v srpnu 68 zahynulo 89 sovětských vojáků a 134 československých občanů.
*František Roček: Kdo si přečte projev slovenského prezidenta Andreje Kisky, zjistí, že jde o zcela standardní kecy o  ničem, o politickou masturbaci. Nejméně dva týdny byla srpnová media zaplněna reakcemi na zmrtvolnění tří Čechů v Afghánistánu, kde ročně násilně umírají tisíce lidí, a nikdo z toho tam nedělá v úterý ani v  pátek Vánoce. S funusem vojáků sice končil jeden mediální příběh a  hrozilo okurkové vakuum, ale média měla velkou jistotu: festival keců kolem 50. let od tankové turistické výpravy Varšavské smlouvy do Československa počínaje nocí z 20. na 21. srpna.
*František Kuba: Vůdci Pražského jara, kteří s  obrovskou podporou lidu ho vedli někam, a nevěděli kam. Zatímco ti, co se „rojili za rohem a číhali na svou příležitost“, to věděli naprosto přesně. Stejně jako v osmdesátém devátém, kde už ale ty reálné podmínky měly dlážděnou cestu, kdy už žádná „invaze“ nehrozila, a když už, tak jistě ne z „Východu“. Máme příliš mnoho demokracií a výkladových pravidel, takže máme demokracii zastupitelskou, street, oranžovou demokracii, demokracii firemní, demokracii nadnárodní, demokracii Hospodářské komory vedené Vladimírem Dlouhým a řadu dalších. Ostatně, Řád věcí na českých ministerstvech s jejich chronickou nechutí pracovat ve prospěch státu a jeho občanů a brát nezasloužený žold včetně tabulkového navýšení za nenaplnění stavů. Brát peníze za personální vakuum je asi pražská disidentská záležitost. Přirozeně, Pražská kavárna k tomu mlčí, sedí si na ústech, což je zcela mimořádný jogínský výkon.
*Charta 77 může být i jakýmsi pokusem vytvořit novodobé elity a z ne/zasloužilých učinit zasloužené, „…ale vždyť já podepsal mezi prvními!“ A pak ještě něco, naše historie by vypadala jinak, kdyby ji psaly ženy. Příkladně dr. Bendová, paní Pithartová, paní Olga Havlová… Podávejte národu dryák, vsákne ho jak piják.
*Zločinecký a nelidský režim, který tu máme po roce 1989, poslal na ulici již více než 75 000 bezdomovců. Počet umrzlých českých bezdomovců již tedy převyšuje počty popravených za diktatury bolševiků u nás. Cynici samozřejmě řeknou, že je to něco jiného. Život Milady Horákové má přece mnohem větší hodnotu než život nějakého šupáka, který umrzl před pár dny naproti luxusním vilkám v pražských Řeporyjích.
*Co myslíte, pustí nám Česká televize Kisku i 15. března? Nebo přepne na ještě vyšší level a pustí nám Angelu? Vyznamená Putin Českou televizi? Nikdo toho pro popularizaci Ruska neudělal tolik jako amatérští protiruští propagandisté z ČT.
*Nebyla-li individualistická reflexe Ivana Klímy spojena předtuchou s existencí KSČ, že později v daleké budoucnosti 2x zklame – 1968 a 1989, přestože již každá rodina měla pračku a člena nebo kandidáta KSČ.
*M. Robespierre oponoval v určitém období hlasům volajícím po vývozu jejích ušlechtilých hodnot slovy: „Národy nemají rády ozbrojené misionáře, byť by jim přinášeli sebekrásnější ideály.“
*Pavel Janíčko: Stejně tak je poněkud zvláštní jednoznačné odsuzování autorů údajného „zvacího dopisu“ v roce 1968, a  současné mainstreamové přitakání těm, kteří posílali a posílají vzkazy do USA, že bychom tu určitě potřebovali pro pocit většího bezpečí před vnějšími i vnitřními nepřáteli stálou přítomnost jednotek NATO, nejlépe samozřejmě US Army. Poměrně často se v různých diskusích objevují „argumenty“ v tom smyslu, že přece přítomnost jednotek NATO na území jejích členských států není žádná cizí okupace, protože jsou to spojenecké jednotky a působí tak vlastně na „svém“ území. Autorům těchto myšlenek zřejmě ani nedochází, že tímto způsobem docela zpochybňují oficiální interpretaci událostí r. 1968 jako intervence cizí mocnosti, neboť i tehdy se vojska SSSR také pohybovala po „svém“ území v rámci Varšavské smlouvy. Nějak se vládnoucí establishmenty moc nemají k tomu se jednoduše zeptat lidí: Chcete mít na svém území cizí (americké) vojáky? Docela by mě zajímalo, jak by taková referenda vyzněla třeba v Německu, Británii, Itálii, Řecku, Turecku, ale i třeba v takové Jižní Koreji, v Japonsku, na Filipínách apod. O případech Iráku, Afghánistánu, Libye apod. snad ani není třeba hovořit.
*Stanislav Křeček: Slyšel jsem, že tento den (21. srpna 1968) byl ruský velvyslanec na golfu s americkým ministrem zahraničí, ale nevím, co je na tom pravdy. Významu věci by to odpovídalo. Četl jsem požadavek jedné učitelky, aby televize ze seriálu Chalupáři odstranila některé scény, neboť ona ve škole učí, jak se za normalizace žilo na venkově zle, ale děti pak v televizi vidí, že se jim žilo celkem dobře, měli dokonce svá auta a jezdili do divadel, což by si, mimochodem, asi dnes již dovolit nemohli.
*Jiří Jírovec: Československo roku 1968 se chovalo tak, jako bychom hráli proti Varšavské smlouvě hokej nebo fotbal. Naši politici zapomněli na to, že jde o daleko větší hřiště. Spojenci tehdy Československo varovali, že vládnoucí moc ztrácí kontrolu a tím ohrožuje globální zájmy Varšavské smlouvy (tedy SSSR).
*Žádná moc nemá zájem, aby lid do něčeho šťoural. Proto je tak vychvalován ideál dvou stran, které se střídají u moci. Monopol jejich moci je v podstatě neohrozitelný.
*Okupace přece nebyla německá, nýbrž nacistická. Kde leží to Nacisticko sice nikdo přesně neví, ale to je pochopitelně v řádu věcí, proto se to tak říká. Tradice jsou zřejmě neměnitelné, stačí pouze otočit znaménko. A tak zatímco kdysi jsme povinně slavili Měsíc československo-sovětského přátelství, dnes v mediálním i politickém mainstreamu frčí Měsíc česko-ruského nepřátelství. Orwell by se nestačil divit. Dvouminutovky, desetiminutovky i hodinovky nenávisti jsou v  plném proudu. Možná by ovšem těm novodobým propagandistům měl někdo prozradit, že George Orwell svůj antiutopický román 1984 nenapsal jako návod k použití, nýbrž jako varování, dodává Štěpánek.
*Zřejmě jim jen šlo o to, dát vědět, kdo je dnes ‚náš‘ komunista a kdo ‚jejich‘. A že o tom rozhodujeme ‚my‘, uvedl k  protestům proti premiérovi v průběhu minulého týdne politolog Zdeněk Zbořil. Čeho je moc, toho je příliš! Přízeň mocných a velmocných je přelétavá a služebná média spolknou a vyzvracejí všechno možné. Horší je to s tehdy mlčenlivou paní Němcovou, která politicky procitla až v roce 1992, když se stala členkou ODS a nevadili jí bývalí členové KSČ, kteří ji tehdy obklopovali a pomáhali k její politické kariéře. Ačkoli je o  dva roky starší než Andrej Babiš, nemá ve svém CV žádnou zmínku o  veřejném působení. Až právě ten rok 1992. Množství účastníků neumím odhadnout. Podle ČT to vypadalo, že v ulicích byla polovina národa.
*Doubrava: Vyznavači totality, a její verze zvané fašismus, a Šabatová, mají rádi mlhovinová velmi obecná slova.
*Tam kde vládli 1933-45 ti nacisté, prohlásil „největší“ poválečný demokrat K. Adenauer v r. 1949, že je třeba přestat s nesmyslnou denacifikací, podle některých zdrojů to v neoficiálních rozhovorech řekl již v roce 1947.
*Skupina Post bellum, neziskovka podporovaná za výrobu úplně nové historie. Post bellum neziskovka placená z daní všech, co odvádí daně, je pravda. Ředitelem je Mikuláš Kroupa, bratr Janka Kroupy – novináře, oba synové Daniela Kroupy = politologa, vrcholného politika US=DEU, poslance, rodina kavárenských…
*František Kuba: Dějiny nelze nahlížet černobíle, jak by nám třeba vysvětlil aktivista, herec a režisér Jiří Mádl během reklamy na brambůrky. Ano, mohu ujistit sám sebe, že Jiří Mádl by to zvládl. Má i velkého předchůdce Michaela Kocába. Přiznám se, že až zcela nedávno jsem „dekódoval“ jeho píseň, kde pořád něco mele o cizí ženě v cizím pokoji. Tou ženou totiž byla demokracie bez přívlastků. Nelze se proto divit, že se vedle ní necítil dobře!
*Václav Klaus by mohl vyprávět, až by mu enzymy překryly ústní koutky. Poté, pokud ovládá africký šamanismus, tak by mohl vytvořit duchovní entitu a rituálně nastrojit tenisovou raketu, a  říci: „Jdi a bojuj za prosperitu naší rodiny.“
*Páni v sídle českých knížat a králů se sami instalovali do rolí tatíčků obtěžujících benátská zrcadla blbými mentálními dotazy. Rádi přijímali a přijímají holdy chasy, tj. politiků, umělců, pochlebovačů apod. Za jiných okolností by to mohl dosvědčit známý politik z pražské KSČ Miroslav Štěpán. Ostatně úspěch v politice je někdy jako putování po skalní římse. Inu, jak údajně pravil K. H. Mácha v jedné z vizí, které měl na hradě Houska: Z okna Hradu se ozval strašný ryk, on to Tomáš Garrigue Masaryk!
*Kníže Schwarzenberg moudře pravil, že ČT patří těm, kdož v ní pracují. Takhle duchaplně to neřekl ani Klement Gottwald, když parlamentu předkládal v roce 1947 Lex Schwarzenberg. Viděl snad někdo před vyvlastněním schwarzenbergského panství nebo po jeho restituci na tomto majetku kohokoliv ze Schwarzenbergů pracovat? Nic proti restitucím, jen žasnu nad tím feudálním paradoxem. Naše liberálnětržní elity byly feudálovým výrokem nadšené a vyrazily do ulic. Tento skvělý okamžik v duchovním vývoji Jeho Jasnosti komunisté propásli, mohli mít v  čele Schwarzenberga oni a ne Kalouskova TOPka. Je přece jasné, že nejen Kavčí hory, ale všechny fabriky patří těm, kdož v nich pracuji. Komunisté to říkali vždy a sociální demokraté kdysi dávno také. Filip by se snad mohl zachránit, kdyby šel za Jeho Jasností a dal jí za pravdu, že nejen Kavčí hory, ale všechny fabriky patří těm, kdož v nich pracují.
*Před časem v interview pro Právo Kalousek řekl, že výsledek Bitvy na Bílé hoře – čili vítězství Panské jednoty nad vojskem Českých stavů – byl spravedlivý, a že kdyby on seděl na jakémsi vršku a  průběh bitvy sledoval, mačkal by Panské jednotě palec, až by mu zmodral. Před nedávnem prohlásil ještě něco překvapivějšího. Že totiž odsun sudetoněmeckého obyvatelstva z území naší republiky nařízený vítěznými mocnostmi po 2. světové válce byl omyl. A to proto, že kdyby oněch dva a  půl milionu Němců v republice zůstalo, byli bychom dnes stejně bohatí, jako jsou dnešní Němci.
*Petr Štěpánek: Kdyby po osmačtyřicátém komunisté sloučení se sociálními demokraty neukradli všechno všem, nemuseli jsme po devětaosmdesátém nic privatizovat. A jen těžko by někdo něco mohl rozkrást.
*V roce 1936, kdy se všechno sekalo hrabicemi a  dělalo rukama, kdy ve vesnicích leckde nebyl ještě elektrický proud, jsme měli zemědělskou produkci vyšší než v roce 2017. To je obrovská ostuda. Nad tím by se měl někdo zamyslet.
*Prezident Zeman odmítl také, že by byl ruským či čínským agentem. „Jakýsi idiot, který se jmenuje (Tomáš) Klvaňa, nedávno prohlásil, že Donald Trump je ruský agent, takže jsem v docela dobré společnosti,“ pravil.
*Neutralita má dnes již stejný význam jako použitý toaletní papír.
*Války se už nemusejí vyhlašovat. To je přežitek rytířských časů.
*Kubrick: Vždy v historii se chovaly velké státy jako gangsteři a malé jako prostitutky.
*Možná, že se dějiny opakují. Poprvé jako tragédie a  podruhé jako návrh Evropské komise, parafrázuje Marxova slova Bruno Maçães, bývalý portugalský ministr pro Evropu, na stránkách POLITICO.
*Doubrava: Připadá mi to jako po válce, když nám Amerikáni rozbombardovali klíčové závody. Přišel projekt ropovodu Družba a ze Západu hrozili, že na to neprodají roury. Postavili jsme fabriku, kde se začaly vyrábět velmi kvalitní roury, ale za mnohem menší ceny, než bychom je dostali od Západu. Stejný efekt mají protiruské sankce.
*Roček: Polská politika je programově antiruská, takže jakákoliv protiruská usnesení parlamentu jsou stejně důležitá jako hodnocení ňader a prdelky číšnice v baru, kde by poslanci chlastali.
*John McCain zemřel v sobotu ve věku 81 let.
*Příspěvek Luboše Blahy: Celý život si slúžil vojne a  kapitálu. A nielenže si veril, že vojna je správna vec, Ty si sa dokonca sám dobrovoľne rozhodol zabíjať nevinných ľudí. Ako mladý vojak si tak veľmi chcel ísť zabíjať do Vietnamu a Tvoje želanie prelievať krv sa Ti splnilo. Och, toľkej romantiky! Bombardoval si vietnamské ciele a  pozabíjal nespočetné množstvo vietnamských žien a detí. Napalm, bomby, masové vraždenie. Iných by považovali za vojnových zločincov, no z Teba urobili vojnového hrdinu. Prečo? Lebo Ťa Vietnamci zajali. Na rozdiel od Teba, ktorý si sa vyžíval v zabíjaní, oni Ťa nechali žiť. Ale vraj oni sú tí zlí a Ty si ten skvelý „American hero“. Veď vravím – srdce nám láme, že si nás navždy opustil. Fňuk. Naš milovaný John bol úplne to najagresívnejšie, čo stvorila Amerika a globálny kapitál. Nejedna slza najväčších milionárov sveta vyhrkla pri správe o jeho úmrtí. Plačeme s  nimi, však John bol veľký človek, nikto pre impérium neurobil toľko špinavej roboty, čo on! Vrchol svojej militantnej úchylky zažil nás drahý John až počas Busha Juniora. Bol jedným z najhlučnejších vojnových štváčov v prípade Iraku aj Afganistanu. Nejakí blázniví moralisti by možno námietli, že vojny vo Vietname, Iraku a Afganistane stáli život okolo 3-4 miliónov ľudí, čo je priam genocidiálne číslo, ale my Johna chápeme – však čo by bola Amerika bez vojen a krviprelievania, pcha! Zopár miliónov mŕtvych je nič v porovnaní so slobodou a demokraciou, ktorú USA vďaka takým dobrodincom ako McCain prináša svetu. Ty si ten pravý syn Ameriky, John! Nech žijú všetky tie bomby, ktoré prinášajú ľudské práva! Posledné roky svojho života strávil náš milý John v  zatemnení mozgu tou najzúrivejšou rusofóbiou, akú si možno predstaviť. Dokonca vyhlásil, že Islamský štát je menšia hrozba ako Rusko. Haló, Islamský štát! Ach, aká tragédia, že už nie je medzi nami. Kto sa bude teraz Rusku vyhrážať vojnou? Kto bude obhajovať ukrajinských banderovcov a oligarchov? Kto bude z USA robiť svetového policajta? Kto bude s  takou nezlomnou vierou obhajovať americké zločiny proti ľudskosti?! Je smutné, že takí velikáni ako John odchádzajú z dejín. Veď si len predstavte, že by odišli všetci. Čo za peklo by vo svete nastalo. Odrazu by sa nebojovalo, nadnárodný kapitál by nedrancoval slabšie štáty, americká armáda by neviedla vojny, nešírila by sa nenávisť proti Rusom a  iným národom… No fuj. Nič horšie si neviem predstaviť. Však ešte by nebodaj nastal mier. Snáď John nájde rýchlo svojich nasledovníkov, ktorí tomu čím skôr zabránia. Nech ďalej zomierajú milióny kvôli vojnám, chudobe a nerovnosti. A nech na tom Amerika ďalej bohatne! Tak by si to John želal! Večná sláva Johnovi, večná sláva kapitalizmu, večná sláva vojne! Aj vy dnes preplačete celý deň, priatelia?
*Best cituje McCaina: „Vladimir Putin je zlý člověk. Neexistuje pro něj žádné lepší slovo. Je odhodlán páchat zlé činy, které zahrnují zničení liberálního světového řádu, jeho hodnot a  institucí. Světového řádu, který po celý můj život Spojené státy vedly a  bránily. Světového řádu, který lidstvu přinesl více stability, prosperity a svobody, než kdy v historii zažilo. Putin tyto instituce napadá z pozice slabosti. S Ruskem, jeho ekonomikou a stabilitou, to do budoucna nevypadá dobře. Ruský prezident má sice k dispozici obrovský jaderný arzenál a moderní ozbrojené síly, nepoužívá je ale pro přímý útok na Západ. Své armádě dává snazší úkoly. Používá proti nám naše vlastní slabiny a ctnosti, otevřenost naší společnosti a čím dál nepřekonatelnější politické rozpory, které nás pohlcují. Chce tyto rozpory prohloubit a paralyzovat nás, abychom neodpovídali na jeho agresi. Zasáhl do našich voleb a udělá to znovu, protože to fungovalo a  protože ho nikdo nedonutil přestat. Zasáhl i do posledních francouzských prezidentských voleb. Úspěšně pomohl ke znovuzvolení prezidentovi České republiky, našemu spojenci v NATO, který se však staví proti NATO a EU a  podporuje Putinovu invazi a anexi Krymu. Provedl to stejnými prostředky, které použil ke vměšování se do našich voleb.“
*Andrej Kiska: Som hlboko zarmútený správou, že John McCain – muž s odvahou, silnými zásadami a neúnavný bojovník za hodnoty, ktoré zdieľame na oboch brehoch Atlantiku, nás dnes opustil.
*Za války ve Vietnamu se podle Chmelára Američané chovali stejně barbarsky jako o třicet let dříve nacisté v Evropě a  McCain se jako válečný pilot na těchto zvěrstvech podílel. McCain nikdy tyto zločiny neodsoudil. Právě naopak. V době tzv. vánočního bombardování, shodili Američané na Hanoj víc bomb než při bombardování Drážďan za druhé světové války, americká média psala o metodách doby kamenné a amerického prezidenta Nixona označila za nepříčetného tyrana. Jen jeden muž ho pochválil – John McCain, napsal Chmelár. Podle jeho názoru spáchali Američané ve Vietnamu zločiny genocidy a McCain to ještě podporoval.
*My takové věci děláme od té doby, co byla v roce 1947 založena tajná služba CIA. Produkujeme plakáty, transparenty, pamflety. Dáváme do zahraničních novin falešné informace. Používáme to, čemu Britové říkají Kavalerie krále Jiřího – kufry plné peněz. (Bezpečnostní expert Loch K. Johnson v New York Times)
*Bůh prý stojí na jejich straně a dává Americe právo vytvářet svět podle jejich představ.
*Kissinger chce změnit Rusko na Ukrajinu, od Kremlu očekává, že bude souhlasit aktivně se účastnit procesu, jenž američtí analytici označují následovně: „zahnat Čínu do krabičky“, odkud se Čína již nebude moci dostat. Ze své podstaty se tedy po Rusku chce, aby vůči Číně plnilo ty samé úkoly, jako nyní Ukrajina proti Rusku – stát se bodem napětí, zdrojem rizika a aktivní částí možné ekonomické či  politické blokády. Skutečný dialog mezi USA a Ruskem může začít probíhat až poté, co si USA uvědomí, že Rusko je jeden ze světových pólů síly s  vlastními zájmy a pravidly, a ne „geopolitické kladivo“, se kterým je možné mlátit do Velké čínské zdi.
*Na závěr dodává Juncker zmateně: Nejsme k tomu oprávněni, ale také nejsme k tomu také neoprávněni. (Pozn. redakce: Výtah z rozhovoru předsedy Evropské komise Junckera pro německou ARD je svým způsobem neuvěřitelný.)
*Velitel Islámských revolučních gard uvedl vůči Trumpovi, že on možná tu válku začne, ale budeme to my, kdo ji ukončí.
*„Pán Trump! Irán nie je Severná Kórea, aby prijímal vašu ponuku na stretnutie. Takého dňa sa nedočkajú ani americkí prezidenti, ktorí prídu po vás,“ citovala Džafarího iránska tlačová agentura Fars.
*Někteří potichu obviňují prezidenta Si Ťin-pchinga z toho, že nedokázal navázat s Trumpem blízký vztah anebo že jen špatně zakrývá svoje opovržení Amerikou.
*Tehdy flotila měla 126 válečných lodí různých tříd a  typů, asi 4500 letadel a vrtulníků a potřebovala tuny toaletního papír, které denně spotřebovalo asi 90 tisíc lidí. Američané aktivovali 2. flotilu. Podle amerických politiků došlo k reinkarnaci 2. flotily kvůli vzrůstající ruské hrozbě. V červnu 2018 se čtenáři dozvěděli, že 70 až 100 lodí ruského vojenského námořnictva se stále nachází v různých oblastech světových oceánů. Uvedl vrchní velitel Vojenského námořnictva RF Vladimír Koroljov.
*Podle francouzského politika by se evropská budoucnost neměla psát na americkém kontinentě. Rusko by mělo být cenným spojením mezi Čínou a Evropou, cituje Le Figaro Philippe de Villierse.
*CIA pod vedením nového ředitele Mikea Pompea zaujala v boji proti povstalcům tvrdší postup. „Nemůžeme plnit svoje úkoly, pokud nejsme agresivní,“ uvedl Pompeo na bezpečnostní konferenci na Texaské univerzitě. „Každou minutu se musíme soustředit na zničení našich nepřátel,“ dodal.
*Německý komentátor Sebastian Hesse se pro ARD Tagesschau zamýšlí nad vlivem amerických sankcí. Nejde jen o zabrzdění Íránu. Jde i o to, zda Donald Trump vnutí svou vůli celému světu. Takové světové uspořádání by bylo nepředstavitelné. Na jedné straně jsou USA, tradiční garance svobody a sebeurčení, na straně druhé je Německo, Francie, Spojené království, Putinovo Rusko, komunistická Čína a Írán. Taková konstelace tu nikdy nebyla. Ale to asi bude nové světové uspořádání za Trumpa, alespoň ve velmi důležité otázce Íránu.
*Tereza: Daeš před pár dny vyzval své „osamělé vlky“, aby proti Západu použili biologické zbraně, byť i třebas jen v podobě virů z krysích výkalů. „Donutíme vás bát se vzduchu, který dýcháte,“ slibují.
*Americký prezident tvrdí, že USA obchodní válku s  Čínou vyhrávají a že cla na čínské dovozy sníží americký dluh. Donald Trump tweetoval, že „cla fungují skvěle“, Číně se daří mizerně a cla poškozují její ekonomiku. Cla prý také umožní americké ekonomice splácet dluh.
*Naše zadržovací schopnosti, a o tom není pochyb, jsou nepřekonatelné, a my jsme schopni dominovat a reagovat na jakoukoli hrozbu. Jsme dominantní vojenskou mocí na planetě na všech místech a  každý to chápe, dodal vzdorně Hyten. Je přitom zajímavé, že velitel strategických sil USA jaksi zapomněl na desetiletí udržovanou rovnováhu právě strategických zbraní Ruska a USA. Nebo to už nemá platit?
*Rostislav Iščenko: Pokud se v Evropě nebude nakupovat čínské zboží, není proč ho tam vozit. Pokud si Evropa nepřeje zavírat dveře před rusko-čínským projektem dobrovolně a nemůže být k  tomu přinucena, pak zůstává možnost zmizení Evropy. Samozřejmě, nejde o  fyzické zmizení evropských států z politické mapy a národů z dějin. Jde jen o zmizení Evropy jako ekonomického partnera. K tomu je postačující zajistit chaotizaci samotné Evropy. Takže lze očekávat, že pokud se proklamovaná politika EU, která se zaměřuje na postupné vystoupení z  režimu sankcí a normalizace vztahů s Ruskem, nezmění, pak USA, spoléhající na pevné pozice v rámci Evropské unie, začnou činorodě pracovat na zhroucení a chaotizaci Evropy. V mírnější variantě to bude zničení jednotné hospodářské struktury a uvržení zemí EU do hluboké hospodářské krize, která je znehodnotí jako hospodářské partnery. V  drsnější verzi může jít o sérii politických a vojenských konfliktů na evropském kontinentu. Výsledek bude stejný, ale ekonomika bude zničena spolehlivěji a kupní síla populace se nezhroutí o nic méně, než se zhroutila na Ukrajině.
*Valentin Jurjevič Katasonov: Trh existuje dnes jako finanční trh. Na finančním trhu existují takzvaní market makeři (market – trh; maker – tvořitel), kteří vytváření tržní prostředí. Vedle nich existují tisíce a miliony prostých nezasvěcených účastníků trhu, jež tam začínají hrát hazardní hry a v důsledku toho garantovaně prohrávají. Jistě chápete, že skutečná moc dnes leží v rukou „vládců peněz“. Vládci peněz se dnes chtějí stát vládci světa. Aby mohli vládnout ostatním lidem, a to je pravda, která je již známá velmi dlouho, je potřeba všechny ostatní změnit v blbce. Z toho důvodu je vzdělávací systém na světě dnes, až na velmi vzácné výjimky, systémem na vytváření z lidí tupce, aby bylo možné je efektivně řídit a vládnout jim. Vládci peněz investují své peníze a svá reálná aktiva zaprvé do politiky, zadruhé do masových médií a zatřetí do systému vzdělávání – do té pásové výroby blbců. Masová média pracují na ten samý cíl. Politici také. Jedná se o  systém, který dnes má globální rozměr. Já jsem ekonomické vzdělání dostal ještě za dob Sovětského svazu. Rozhodně nebylo ideální. S mnohým tam není možné souhlasit. Bylo ideologizované – to komunisté nikdy ani neskrývali. Nynější vládci mozků ale říkají, že v dnešním případě se jedná o objektivní ekonomickou vědu. Ve skutečnosti to žádná objektivní věda není, je to ideologie. Drsná ideologie bez pardonu. Je možné ji dokonce označit za jakési superiracionální náboženství.
*Tereza: „Země regionu (Perského zálivu) jsou některé velmi bohaté, ale bez Spojených států už by neexistovaly,“ shrnuje realitu Donald Trump. „Nebyly by tu už minulý týden. Chráníme je. A tak prostě musejí platit za to, co je.“ Jinými slovy, všechny ty neustále skloňované „západní hodnoty“ jsou k volně k mání, jako na trhu. A není to jen problém Trumpa, on tuto realitu nestvořil, jen ji zdědil, akceptoval a přitom se nebál ji otevřeně popsat.
*Šojgu: Po všem, co naší zemi udělalo Německo, se domnívám, že by o této věci neměli dalších 200 let mluvit. Zeptejte se svých prarodičů, jaká byla jejich zkušenost s jednáním s Ruskem z pozice síly. Asi vám to budou schopni říci.
*Není tajemstvím, proč Spojené státy používají sankce, napsal Ian Bremmer pro The Times. Když se sankce nastaví inteligentně a používají efektivně, dokáží donutit země, aby udělaly kroky, které by jinak bez války neudělaly. Když budou Spojené státy využívat svojí ekonomické síly tímto způsobem, jiné země si dvakrát rozmyslí s nimi obchodovat. Podobně je to s využitím dolaru a jeho postavení.
*Friedman, George: Příštích sto let: „Svět se točí kolem Spojených států. Evropa se po druhé světové válce stala druhořadou mocností. USA nepotřebují vyhrávat války, stačí, aby jim druhá strana nemohla oponovat. USA mají rozvázané ruce díky kolapsu SSSR v roce 1991, mohou válčit, proti komu chtějí. Na Ameriku nemohl nikdo zaútočit, ale Amerika mohla zaútočit na jiné země a obsadit je kdykoli a  jakkoli by si zvolila. Kolaps SSSR v roce 1991 (způsobil), že poprvé za polovinu tisíciletí ztratila Evropa svou moc. USA se po roce 1991 staly výhradní globální velmocí světa.“ Co z Friedmanových hlášek dále plyne? Především to, že krom USA (středobodem zeměkoule) jsou všichni sto let za opicemi, že si Amerika může dovolit všechno, co chce!
*Kdyby se Západu podařilo získat převahu na Ukrajině, Rusko by se nemohlo nijak bránit. Friedman říká, že kauza Ukrajina je pro RF tím (z pozice roku 2018 se asi dá souhlasit), čím by pro USA byla Varšavská smlouva posunutá do Mexika.
*Samozřejmě, že všichni chápou, že sankce vůči Rusku nebyly zavedeny kvůli Sýrii, ani kvůli Ukrajině, ani kvůli Krymu, bylo to jen kvůli přání využití metody nepoctivé konkurence a prosazování absolutně bezperspektivní politiky zadržování RF, uvedl Lavrov.
*Krátce po pádu berlínské zdi zavtipkoval jeden můj přítel, expert na mezinárodní vztahy: Teď, když se východní Evropa zbavila cizí ideologie komunismu, může se konečně vrátit na svou autentickou historickou cestu – k fašismu. I tehdy byl ten bonmot velmi pronikavý, píše v deníku New York Times Paul Krugman. Pokud Republikáni zachovají svou kontrolu v obou komorách amerického Kongresu i po  listopadových kongresových volbách, USA se stane dalším Polskem či  Maďarskem rychleji, než si to dovedete představit.
*Krize nezachraňovala Řecko, ale věřitele. 95 % peněz ze záchranných programů se vrací věřitelům.
*Bety: MMF, angl. IMF, je nazýván v zemích třetího světa Institute for Misery and Famine (Institut bídy a hladomoru). V  těch „zlatých“ devadesátých letech vnutil Rusku dvě obrovské půjčky – zřejmě na co nejlepší rozvoj toho hladomoru, který tam tehdy měli. Rozhodně Putin po Jelcinovi zdědil samé průsery.
*Sociální model dovedně zkonstruovaného hybridu mezi socialismem a kapitalismem. Současná Čína dokazuje už tři desetiletí, že tvorba hybridů z obou systémů je nejenom možná a funkční, ale dokonce i perspektivní.
*Americký prezident Donald Trump promluvil o své jediné chybě, které se podle svých slov dopustil v roce 2016: „Jediné, v čem jsem chyboval, bylo vítězství ve volbách, ve kterých všichni očekávali vítězství mazané Hillary Clintonové. Problém spočívá v tom, že zapomněli na kampaň v řadě států!“
*Všichni hlupáci, kteří se nechali unést pozorováním pouze Ruska, by se měli podívat jiným směrem, na Čínu. Ale nakonec, jestliže budeme chytří, silní a dobře připraveni, najdeme společný jazyk se všemi! napsal americký prezident na svém Twitteru.
*To, že pak obchodují v dolarech, které mohou Spojené státy tisknout v neomezeném množství, je jen dalším privilegiem, které z  jedné strany Americe umožňuje žít nad poměry a na druhé straně neustále opakovat ostatním zemím nesmrtelná slova Johna Connollyho, který byl ministrem financí v USA za dob vlády prezidenta Reagana. Jeho slova zní následovně: „Dolar je naše měna a váš problém“. V USA začíná být nevýhodné vyrábět cokoliv kromě dolarů, v zemi chátrá průmysl, mizí pracovní místa a Vladimír Putin dokonce evropským novinářům vysvětloval, že američtí prezidenti se mění, ale politika ne – protože ji určují „lidé s kufříky a v tmavých oblecích“, kteří se s volbami nemění.
*Po válce byly USA v situaci, kdy na základě Brettonwoodské dohody byl dolar vázán ke zlatu a všechny ostatní měny zase byly vázány na dolar. Jenže na tu válku ve Vietnamu USA utratily částku rovnající se 311 000 tunám zlata. A takové množství zlata tehdy v  podstatě nebylo na celém světě.
*Kochové, nejbohatší sponzoři republikánů, mají problém s Donaldem Trumpem, napsal deník Financial Times. Bratři Trumpa nepodpořili ani v roce 2016, Charles dokonce řekl, že výběr mezi Trumpem a Clintonovou je výběr mezi „rakovinou a infarktem“. Kochové tedy představují dělící čáru mezi tou nejmocnější republikánskou rodinou a mezi novými republikány, které představuje Trump a jejich základna. Není zatím jasné, kdo má navrch.
*Při soudních přích v USA nejde ani tolik o hledání pravdy, jako spíše o národní sport a soupeření právnických týmů.
*OSN utrácí obrovské sumy peněz k vytváření problémů s uprchlíky, místo toho, aby je řešila.
*Íránský ministr obrany Amir Khatami a jeho syrský protějšek Ali Abdullah Ayyoub podepsali dohodu o vzájemné vojenské a  technické spolupráci. Informovala o tom agentura Tasnim.
*Obávam sa, že keby sme teraz dali do súvahy zlé skutky moslimov a kresťanov, ktoré v histórii spáchali, mám veľkú obavu, že by ten kresťanský zoznam bol dlhší. Hoci moslimovia tiež šírili islam mečom, ale až od siedmeho storočia, takže majú čo doháňať…
*Co vlastně řekl Nikita Chruščov, když byl v Americe? Nyní kráčíte před námi, musíme v potu tváře ještě hodně zapracovat, abychom vás dohonili. Vynasnažíme se, dohoníme vás, předběhneme a  půjdeme v čele! To je mé přesvědčení. Můžete se tomu smát. Chci vidět, jak se budete smát, až my, víte-li, vás předběhneme a řekneme: Pánové kapitalisté, na shledanou, náš vlak uhání tímto směrem. Prosím, následujte nás!
*Sociolog Abram de Swaan: Chudoba není problémem chudých. Problémem chudých je, jak nejlíp přežít. Chudoba je problémem bohatých.
*Jan Keller: Naši západní sousedé mají obrovské přebytky zemědělských komodit. Ve Francii je to dokonce tak, že skladování úrody z předešlého roku je finančně více náročné, než kolik stojí vypěstovat úrodu novou. Může fungovat pozitivně volný trh a  kapitalismus, když nyní většinu světového kapitálu ovládá jen hrstka lidí
*Henry Kissinger v roku 2012 prorokoval zánik Izraele v horizontu deseti roků.
*Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) dnes vítr poskytuje jen 0,6 % světové spotřeby energie a solární panely jen 0,2 %. Dokud nevyvineme něco spolehlivějšího, nemohou se tyto technologie o moc více rozšířit. Nejvíce škodí biopaliva, protože spalování potravin místo ropy (za účelem snížení těžby fosilních paliv), vedlo – nikoli překvapivě – ke zvýšení ceny potravin.
*Hnoj je, na rozdiel od genetickej modifikácie, naozaj škodlivý. Obsahuje mnoho patogénov ako baktérie a vírusy. GMO nebolo príčinou žiadneho ochorenia či úmrtia, no epidémia spôsobená baktériou e.coli zo Senovky gréckej v Nemecku v roku 2011 spôsobila smrť polstovky ľudí a ochorenie štyroch tisícok, dodáva Geľfand.
*Ak vás po nociach trápi svedomie, spite cez den.
*300 osôb zomrelo pri zemetrasení v Taliansku. Zatiaľ sa nevie, či zemetrasenie pred tým, než udrelo, vykríklo “Alláhu akbar“.
*Nemocný rabín dostal, po složité operaci, od členů své komunity velkou kytici květin s přáním rychlého uzdravení. Text přání zněl následovně: „Drahý rabi, celá naše obec Vám přeje rychlé uzdravení v poměru hlasů 212 pro, 74 proti.“
*Vtip o Bernardu Shawovi a anglické královně. Shaw kdysi vydal esej, ve které tvrdil, že se dámy z nejvyšší společnosti liší od prodejných ženštin snad jen cenou, kterou musí muži zaplatit za to, že je mají. Když se tato drzost dostala až ke královniným uším, rozhodla se toho drzouna veřejně usadit. Pozvala ho na recepci do královského paláce, kde se mezi ním a veličenstvem odehrál následující rozhovor: „Je pravda, že si myslíte, že se všechny ženy bez výjimky prodávají?“ zeptala se dramatika královna. „Je to pravda,“ odpověděl Shaw. „Kolik potom, podle Vás, musí stát anglická královna?“ „Tak dvě až tři libry,“ odpověděl Shaw nevzrušeně. „Tak málo?“ vykřikla rozčileně královna. „Tak vidíte, Vaše Veličenstvo, už smlouváte!“ uzavřel se spokojeným úsměvem Shaw.
*Dostali se na opuštěný ostrov Polák, Američan a Rus. No a vidí, jak v moři vedle břehu plave nějaká flaška, tak ji vytáhnou, otevřou – objeví se džin. A říká: „Každému splním dvě přání.“ Tak Polák říká: „Já chci pěknou ženskou a domů.“ Tak zmizel. Američan: „Miliardu dolarů a domů.“ Taky zmizel. Rus povídá: „No jo, to byla dobrá parta – tak basu vodky a všechny zpátky.“

– – –