CM: Trump ukázal pravou a věčnou tvář Washingtonu!

Avatar
Původní autoři

– kou –

14. 10. 2018   PrvníZprávy

Šéf Bílého domu Donald Trump nepřinesl pro americkou zahraniční politiku nic nového, napsal Contra Magazin.
Jednoduše se chová otevřeně a nediplomaticky, strhává masku Spojených států, jejíž pravá tvář se po věky nezměnila. A na pozadí takové politiky se transatlantický rozkol mezi Amerikou a Evropou pouze prohloubí, věří autor článku.

Šéf Bílého domu Donald Trump a jeho nekonzervativní administrativa využívají každou příležitost, aby „potrápil” své partnery, spojence a vazaly, uvedl Contra Magazin. Spojené státy provádějí jednostranné iniciativy z pozice síly a „vybírají si ty nejchutnější rozinky”. Zároveň je pobouření jiných zemí k tomu pokrytecky zakrýváno, napsal rozhořčeně novinář.

Koneckonců Američané sledují takovou politiku po mnoho desetiletí, kladou své zájmy nad ostatní a na druhém místě jsou zájmy Izraele. Všichni ostatní jsou ve skutečnosti podřízeni. Bylo tomu tak dříve, a situace se vůbec nezměnila. Jediným rozdílem je to, že se Trump chová jako „slon v obchodě s geopolitickým porcelánem”, tedy, že jedná přímo a nediplomaticky.

Když pán Bílého domu požaduje, aby členské státy NATO vynakládaly více peněz na obranu, není to vůbec vázáno na zlepšení bezpečnostní situace v Evropě. Jen se americké říše zvětšila natolik, že je třeba soustředit velké síly v oblasti Tichomoří (proti Číně) a Evropané se „obětují” ve válce s Ruskem.

Nejzákeřnější na taktice Spojených států je, že pro všechna ta desetiletí, kdy ignorovaly mezinárodní právo, smlouvy a dohody, jakož i zájmy spojenců, byly schopni přesvědčit ostatní, že je to pro ně lepší. Díky propagandě v médiích bylo takové myšlení zaseto do myslí mnoha lidí. Přičemž právě pro Evropany bylo „transatlantické partnerství” z větší části dohodou s jednostrannými výhodami, zdůraznil autor článku.

Ale opět se nechají vrhnout do bitvy proti Moskvě. Podle komentátora by dlouhodobá bezpečnostní politika v Evropě měla být založena na dobrých vztazích s ostatními supervelmocemi, včetně USA, Ruska a Číny. S ohledem na současnou geopolitickou situaci by Brusel měl přijmout kompromisní postoj. Transatlantici jsou v Evropě stále silní, protože USA nadále ideologizují obyvatelstvo pomocí think-tanků a různých organizací. Navíc je pro Evropu Amerika stále průvodcem.

Je třeba si uvědomit, že nacionalistická politika Donalda Trumpa je prostě nenarušený obraz toho, co Washington provádí po celé věky, poukázal Contra Magazin. Hlava Bílého domu prostě „strhla masku” a ukázala pravou tvář Spojených států. Rozhoduje jednostranně, zatímco jeho předchůdci se alespoň snažili přesvědčit veřejnost o existenci multipolárního světa. Nicméně nyní přes Atlantický oceán existuje rozkol. Zůstává už jen naděje, že se bude i nadále prohlubovat i se změnou moci ve Spojených státech, uzavřel autor materiálu.

– – –