Hra končí? Co rozhodli ohledně Sýrie lídři “čtverky” na summitu v Istanbulu?

Avatar
Původní autoři

Alexandr Žirnov, Arťom Fjodorov
29. 10. 2018 360tv
Čtyřstranný summit vůdců Turecka, Ruska, Německa a Francie o řešení syrského urovnání se konal 27. října v Istanbulu… Vladimír Putin, Angela Merkelová, Tayyip Erdogan a Emmanuel Macron znovu potvrdili, že jsou rozhodně nakloněni svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti Sýrie, jak je uvedeno v závěrečném komuniké. “Jednání v multilaterálním formátu probíhala ve věcné atmosféře. Rád bych podpořil názor našich kolegů a poděkoval vedení Turecka za organizaci této společné práce”, ocenil práci summitu ruský prezident Vladimír Putin.


V textu závěrečného dokumentu zdůraznili vedoucí představitelé čtyř států potřebu “zajistit rychlý, bezpečný a neomezený přístup humanitárních organizací na celé území Sýrie a okamžitou humanitární pomoc všem, kteří ji potřebují s tím, aby bylo zmírněno utrpení syrského lidu”. V této souvislosti vyzvali “mezinárodní společenství, zejména OSN a jeho humanitární instituce, aby zvýšily pomoc Sýrii”.

Hlavy zúčastněných států zdůraznily své pevné přesvědčení, že vojenské řešení pokračujícího konfliktu v Sýrii neexistuje. Lze jej vyřešit pouze prostřednictvím jednání v rámci politického procesu.

“Všichni účastníci setkání se dohodli na hlavních bodech: dlouhodobé stability v Sýrii lze dosáhnout pouze politickými a diplomatickými prostředky v plném souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 2254 a s přísným dodržováním zásad jednoty, svrchovanosti a územní celistvosti arabské republiky”, cituje agentura RIA Novosti slova Vladimíra Putina.

Budoucnost Sýrie určí Syřané
Ruský prezident dodal, že samotní Syřané musí určit budoucnost své země. V tom spočívá zásadní ruská pozice. Právě v této souvislosti se na summitu posuzovalo sjednocení úsilí v rámci formátu Astany a tzv. “malé skupiny”. To by pomohlo zahájení reálného politického procesu v Sýrii, přitáhlo by k němu větší počet zájemců a konstruktivních představitelů syrské společnosti.

K tomu, zdůraznil ruský prezident, musí být vytvořeny určité podmínky. Jednou z nich je spuštění politického procesu pro vytvoření ústavního výboru a zahájení jeho práce. Vytvoření takového výboru musí probíhat korektně ve vztahu k legitimní vládě Sýrie. Dvě části orgánu – opozice a Damašku – jsou již zformovány. Je nezbytné koordinovat zastoupení společenských organizací. Putin vyjádřil naději, že ústavní výbor začne pracovat do konce roku 2018.

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že to, jaký bude v Sýrii politický systém, je záležitostí syrského lidu, ale je třeba mu pomoci zajištěním podmínek pro hlasování…

Německá vůdkyně se připojila k názoru svých kolegů, že konečného řešení syrské krize lze dosáhnout pouze politickými prostředky pod záštitou OSN.

“Skutečnost, že se podařilo dohodnout se na společném komuniké o důležitých otázkách, ukazuje, že existuje společná vůle problémy řešit”, uvedla Merkelová.

Otázka Idlibu

Putin poznamenal, že míra násilí v Sýrii výrazně klesla, ale odstranění radikálních prvků v provincii Idlib zůstává důležitým úkolem. Rusko doufá, že turecká strana zajistí co nejdříve stažení opozice z demilitarizované zóny.

“V případě, že by radikální prvky bránily řešení tohoto úkolu a budou provádět ozbrojené provokace z idlibské zóny, Rusko si vyhrazuje právo poskytnout účinnou podporu rozhodným činům syrské vlády k odstranění tohoto ohniska teroristického ohrožení”, uvedl Putin a poznamenal, že Turecko dělá všechno, co je možné, aby stáhlo opoziční síly ze zóny deeskalace.

Slova ruského vůdce byla potvrzena tureckým prezidentem Tayyipem Erdoganem.

“Nadále spolupracujeme s Ruskem ohledně Idlibu, máme zde 12 pozorovacích stanovišť. Turecko převezme radikální skupiny pod kontrolu a Rusko převezme odpovědnost, že režim nebude útočit na území dohodnuté v sočinském ujednání. Těžká technika se stahuje. Naše oddělení, zpravodajské služby pracují společně. Návrat 60 tisíc uprchlíků do Idlibu je velkým úspěchem, blahopřeji panu Putinovi a chci mu za to poděkovat”, řekl prezident Turecka.

Francouzský prezident konstatoval nepřípustnost vojenské operace v Idlibu, protože její uskutečnění by mohlo vyvolat novou vlnu uprchlíků. Zároveň řekl, že hlavní prioritou v Sýrii je boj proti teroristům.

“Naše vůle spočívá v tom, aby se pokračovalo v boji proti terorismu, a víme, že všechny prováděné operace jsou plně v souladu s humanitárním právem”, řekl Macron.

Kancléřka Angela Merkelová uvedla, že vedoucí představitelé Německa, Francie, Ruska a Turecka se zavázali, že v Idlibu budou dlouhodobě zachovávat příměří.

“Máme povinnost udělat všechno, aby nedošlo k dalším humanitárním katastrofám. Dobrou zprávou bylo, že Turecko a Rusko dokázaly 17. září koordinovat práci na příměří v Idlibu. Dnes jsme se zavázali, že uděláme všechno, aby přerostlo v pevné a trvalé příměří”, uvedla Merkelová.

Budoucnost nového formátu jednání

Podle Erdogana může formát čtyřstranného summitu o syrském urovnání za účasti Ruska, Turecka, Německa a Francie pokračovat.

“Budeme sledovat okolnosti, pokud se ukáže, že je užitečný, pokračování je zcela možné. Nejedná se o zamrzlý projekt a stejně jako Astana může být stejného druhu, který bude vyžadovat pokračování”, řekl.

Vladimír Putin poznamenal, že ačkoli nemluvili o nové schůzce představitelů Ruska, Francie, Německa a Turecka, rozšíření účastníků urovnání by bylo pro Sýrii užitečné.

“Pokud jde o schůzku, zatím jsme se o tom v tomto formátu nedomlouvali, ale všechno je možné. Domnívám se, že rozšiřování možností, počtu účastníků, kteří se zúčastní procesu urovnání, je prospěšný”, řekl Putin.

Humanitární pomoc

Ruský prezident také navrhl, aby byla podpořena ruská iniciativa ohledně uspořádání mezinárodní konference o problémech syrských uprchlíků. Na summitu strany dospěly k potřebě rozšířit samotný pojem “humanitární pomoc”, čímž měly na mysli dodávky zdravotnického zařízení, léčiv, obnovu infrastruktury a zásobování vodou.

Tayyip Erdogan uvedl, že i Evropská unie musí splnit své finanční závazky na pomoc syrským uprchlíkům.

“Suma 33 miliard dolarů, vynaložených na syrské uprchlíky, svědčí o našem odhodlání jim pomáhat, u nás jsou tři miliony uprchlíků”, připomněl turecký vůdce.

Naděje na ukončení konfliktu

Podle novináře, specializujícího se na mezinárodní události, Abbáse Jumy, první, co bije do očí ve zprávách o summitu, je složení jeho účastníků.

“Sestava, kterou vidíme, je nejjasnějším důkazem, že astaninský formát zůstává nejúspěšnějším. V jeho rámci se řeší syrský problém”, řekl.

Juma připomněl, že všechno začalo tím, že se Rusko, Turecko a Írán sešly a “rozhodly se jednat, nikoli přešlapovat na místě”. Jedná se o tři země, které opravdu ovlivňují události, probíhající v Sýrii. Dlouho však byla snaha tento formát ignorovat a jeho rozhodnutí na Západě nenacházela odezvu.

“Dnes ale vidíme, že Merkelová a Macron seděli u jednoho stolu s Putinem a Erdoganem a že ve čtyřech diskutovali otázky, které jsou dnes pro Sýrii nejdůležitější”, řekl novinář.

Co se týče otázky Idlibu, je zde podle jeho názoru situace stále složitá a nepřehledná.

“Vidíme nárazníkovou demilitarizovanou zónu, ultimátum Turecka, které Putin opakoval dvakrát, což znamená, že je to opravdové”, řekl Juma.

Pokud Turecko nedokáže upokojit militanty v Idlibu, soudí expert, budou se tím zabývat ruské VKS. Nakolik se turecké straně podaří něco podniknout, ukáže čas, ale zatím jsou jejich úspěchy nevelké. Nárazníková zóna je důležitá pro bezpečnost okolního uzemí, ale neodstraňuje hrozbu teroristů, kteří zůstávají v Idlibu, nechystají se složit své zbraně, bojují spolu navzájem a provádějí teroristické činy. Erdogan dosud nedokázal světu předvést významný pokrok v této záležitosti. Juma se domnívá, že v rámci tohoto summitu byly nejspíše diskutovány cesty, jak se vypořádat se vzniklou situací.

“Je zřejmé, že všechny strany mají svůj vlastní zájem. Pro Turecko je velmi nevýhodné komplexní řešení situace vojenskou cestou. Erdogan výslovně uvedl, že je nutné diplomatické úsilí. Turci velmi potřebují, aby zůstali jen jejich bojovníci. Macron mluvil obvyklým způsobem o tom, že Asad musí odejít. Nicméně skutečnost setkání čtyř vůdců vyvolává naději na ukončení konfliktu v dohledné budoucnosti”, uzavřel expert.

“Vyčistit” Idlib

Politolog, prezident vědeckého centra Institut pro Blízký východ, Jevgenij Satanovský, je přesvědčen, že pouze vyčištění Idlibu od teroristů strategicky ovlivní syrskou otázku.

“Idlib je skládka odpadu všesyrského rozsahu, kde je koncentrována drtivá většina teroristů. Jedná se o poslední rezervu, poslední naději některých západních zemí a Saúdské Arábie, nemocných myšlenkou na svržení Asada”, řekl.

Otázka Idlibu, zdůraznil expert, je důležitá jak pro Turecko, tak pro rusko-turecké vztahy. Jedná se o součást komplikované, dlouhé hry o více chodech, v níž se smísila diplomacie, vojenské a protiteroristické úsilí.

“V tomto ohledu je samozřejmě summit důležitý”, uzavřel expert.

Zdá se, že hra skončila

Politolog a specialista na Blízký východ Mais Kurbanov připomněl, že setkání vůdců čtyř států probíhá v Turecku poprvé od začátku války v Sýrii. Je to Istanbul, který vážně ovlivňuje situaci v Idlibu, kde hlavním problémem pro civilisty zůstává koncentrace teroristů, kteří brání jejich návratu do vlasti. Je to nebezpečí nejen pro Turecko, ale také pro Evropu.

“Evropané už pochopili, že nemá smysl se orientovat při řešení syrské otázky na USA. Spojené státy jsou příliš daleko a cítí se bezpečně. Proto dříve nebo později musí být dosaženo dohody o mírovém urovnání v Sýrii. Je pravda, že Západ trval na nepřítomnosti představitelů Íránu na summitu, i když astaninský formát jednání o Sýrii byl vždy úspěšný. Díky těmto jednáním bylo v Sýrii dosaženo velkých úspěchů”, uvedl expert.

Vladimír Putin, zdůraznil politolog, znovu akcentoval otázku toho, co od začátku navrhoval celému světu – podpory legálně zvoleného prezidenta země.

“Ale oponenti i nadále vyjadřují nesouhlas a přání konat, jak chtějí. Stejně, jako když rozvraceli Irák a Libyi. Stejný scénář byl připraven i pro Sýrii, ale všechny dlouhodobé snahy o odstranění Asada byly neúspěšné. Zdá se, že hra končí”, řekl Kurbanov.

Politolog poznamenal, že Západ mluvil hodně o míru i dřív, ale i nadále podporoval teroristy, pomáhal jim zabíjet syrské občany a nedělal nic pro obnovení mírového života. Chce se doufat, že tentokrát sliby nebudou plané, do Sýrie přijde mír a uprchlíci se budou moci vrátit domů.

Překvapení pro oponenty Ruska

Grigorij Trofimčuk, předseda Expertní rady Nadace pro podporu vědeckého výzkumu “Studio euroasijských ideí”, poznamenal, že čtyřstranný summit v Turecku o syrském urovnání byl v mnoha ohledech neočekávaný.

“Především pro oponenty Ruska. Některým z nich, pokud budeme mluvit obrazně, vypadla zbraň z rukou”, řekl.

Nicméně expert zdůraznil, že je třeba pokusit se použít všechny formáty, které mohou pomoci v otázce přechodu od války k míru v Sýrii. Německo a Francie jsou kolegy Ruska ještě v dalším komplikovaném procesu, ukrajinském. Hostitel summitu, Turecko, je přímo zapojen do politických a diplomatických procesů, týkajících se syrského urovnání, a je členem všech bloků s ruskou účastí.

“Proto je možno složení účastníků nazvat optimálním. Je vhodné nejen pro diskusi o aktuálních problémech, ale také pro jejich vyřešení”, říká Trofimčuk.

Poznamenal, že během jednání bylo dosaženo dohody i o ekonomickém urovnání v Sýrii. Přechod od války k míru bude vyžadovat poměrně značné výdaje.

“Rusko nepřetržitě připomíná, že je připraveno vyjednávat na toto téma se všemi stranami, které také usilují o proces politického urovnání v Sýrii”, uzavřel expert.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová