Jaroslav Bašta: Už šestnáct let

Avatar
Původní autoři
Jaroslav Bašta
– rp –

23. 12. 2018  PrvníZprávy
Vždy na jaře a ke konci roku pořádá prezident Ruské federace Vladimír Putin své velké tiskové konference, které se spíše podobají všelidovému diskusnímu fóru, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Ta letošní, která se odehrávala v pátek 20. prosince se trochu odlišovala od těch předchozích, dokonce i pro nás v České republice – poprvé ji za ta léta přenášela v přímém přenosu Česká televize.

Ruská média trochu s pobavením komentovala výběr data pro tiskovku. 20. prosince je totiž oficiální svátek rozvědčíků, kontrarozvědčíků a přidružených profesí, tedy Den pracovníků bezpečnostních služeb. (Jde o jedno z dědictví ještě sovětských tradic, svůj profesní svátek mají snad všechna povolání, kdysi na Ukrajině jsem se účastnil oslav Dne archeologa). Ruský prezident tak po skončení tiskové konference jel na slavnostní večírek svých bývalých kolegů ze služeb.

Dotazy na hlavu ruského státu většinou nevybočovaly ze zaběhaného schématu, které obsáhlo vše od regionálních problémů přes nesmyslnou represi rapperů až po konec civilizace v důsledku jaderné války. Odrazilo se v nich také současné napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, práce vlády – tam Vladimír Putin mírnil kritiku pomalých změn a reforem poukazem na to, že program vlády je rozpočítám na šest let, takže je třeba vyčkat.

Putin: Jako slušný člověk se někdy budu muset oženit (VIDEO)

Celkově je možno konstatovat, že tato tiskovka na rozdíl od mnoha předchozích příliš nerezonovala v ruských médiích, ovšem o to větší ohlas měla na Západě. Především za to mohl výrok ruského prezidenta o možném konci civilizace a vůbec života na Zemi. Ten se opíral o dotaz, zda se obyvatelé Sovětského svazu obávali jaderné války. Jeho odpověď zněla, že ano a naštěstí nejen oni. Bohužel, dnes Spojené státy systematicky snižují práh možného použití jaderných zbraní, čímž zvyšují pravděpodobnost vzniku rozsáhlého fatálního konfliktu s nedozírnými důsledky.

Zmínil pak odstoupení od smlouvy o zákazu raket krátkého a středního doletu, jejímž důsledkem bude rozmístění těchto zbraní s jadernými hlavicemi v evropských zemích. Poté budou následovat adekvátní kroky ze strany Ruské federace. Následoval jeho nejcitovanější výrok: „Ať potom (ti jež to ohrozí) nekvičej!“

Americká novinářka mu položila přímý dotaz, zda platí to, co se o něm píše, že chce ovládnout svět? Na to následovala ironická odpověď „Konečně, proč ne?“ Pak Vladimír Putin doplnil, že v Rusku dobře vědí, kde se nachází štáb těch, kdo se o to snaží. A v Moskvě to není.

Problematice mezinárodní politiky následně v západních médiích dominovala zpráva o rozhodnutí Donalda Trumpa stáhnout americké vojáky ze Sýrie, což část komentátorů považuje za vánoční dárek pro Vladimíra Putina. Ten to nevyvracel.

Tato tiskovka kupodivu vnesla i docela jasné světlo na to, jak si u nás část politiků hájících liberální demokracii představuje svobodu slova. Jan Farský z TOP 09 zkritizoval Českou televizi za to, že si dovolila Putinovu tiskovku vysílat v přímém přenosu. Odvolával se při tom na slova ředitele BIS Koudelky, že Rusko se nás snaží zničit. To je ideologické schéma z raných padesátých let o zlých imperialistech a hrdinech z StB. Jen ti svazáci jsou trochu přestárlí a trpí bludy, že jsou demokraty a piráty. Občas také elfy.