Neskutečné stvůry. Proč Ukrajinci zůstali bez vody a plynu

Avatar
Původní autoři

7. 12. 2018      zelv.ru
Na začátku zimy činil dluh Ukrajinců za bydlení a komunální služby 40 miliard hřiven. Dál se to bude jenom zhoršovat: v prosinci obdrží občané první inkaso za plyn, jehož cena se zvýšila o 23,5 procenta. Technické služby si dobře uvědomují, že nikdo není s to platit za nové tarify, což znamená, že již nyní je možno utahovat ventily. Jak Ukrajina zbabrala zahájení topné sezóny a čím se bude v nadcházejícím zimním období zahřívat, je uvedeno v materiálu agentury RIA Novosti. Nyní umísťují kyjevské úřady v ulicích města speciální stany, aby se občané mohli zahřát. Zda se celá země bude moci v těchto stanech zahřát, to je spíše rétorická otázka.


Strach a nenávist v Charkově

Na jaře tohoto roku se kyjevské orgány zamyslely nad příštím topným obdobím a ukázaly občanům demoverzi toho, co se stane s celou zemí již za šest měsíců.

V dubnu přešly kyjevské TEC-5 a TEC-6 s celkovou kapacitou 1200 megawattů do majetku Kyjevteploenergo. Naftogaz okamžitě požadoval, aby nový majitel splatil dluhy předchůdce – Kyjevenergo. Společnost odmítla uznat nezaplacený dluh ve výši pěti miliard hřiven, po čemž se Naftogaz prostě sebral a zavřel ventil, takže většina obyvatel Kyjeva se do konce října sprchovala kontrastní vodou ze studené a velmi studené vody.

O měsíc později začala pohroma přicházet do dalších měst, mezi nimiž jsou Smila, Krivoj Rog a Severodoněck. Ve Smile (Čerkaská oblast) zůstalo z téhož důvodu 68 000 obyvatel bez vytápění – místní provozovatel komunálních služeb Energoinvest dlužil Naftogazu asi 200 milionů hřiven.

V Krivom Rogu se situace vůbec ocitla na pokraji katastrofy: při nočních minusových teplotách ve svých domech mrzlo 300 tisíc osob. Vytápění se nedočkalo také 78 škol, 75 mateřských škol, 22 nemocnic a vojenská posádka.

Nyní mrzne Charkov. Sergej Babkin, člen populárního ukrajinského duetu 5’Nizza, si postěžoval na naprostou nečinnost technických služeb. Ve svém Instagramu hudebník uvedl, jak byl šokován, když v předvečer navštívil rodiče.

Pro uklidnění občanů vydala ukrajinská vláda alespoň na chvíli zvláštní vyhlášku, zakazující společnosti Naftogaz vypínat a omezovat dodávky plynu komunálním podnikům během topné sezóny.

V této situaci to jediné, co může ropná a plynárenská společnost dělat, jsou dodávky paliva komunálním podnikům na dluh, účtovat jim pokuty a penále a vést ukrajinské komunální hospodářství k bankrotu.

Východisko z této situace není, protože samotné technické služby nedostávají platby od uživatelů – mnozí prostě nemají peníze. Skutečně, zastavovat dodávky tepla a plynu neplatičům-fyzickým osobám ukrajinská legislativa nezakazuje.

Je zde však technický problém. Pokud je technicky možné vypnout elektřinu každému jednotlivému neplatiči, není možné zastavit dodávku tepla a plynu do jednotlivého bytu. Takže pokud po dvou varováních někdo z obyvatel nehradí dluhy, celý dům zůstává bez tepla nebo plynu.

Nejhroznější na této situaci je, že Naftogaz nejen nepřispívá k řešení této situace, ale ještě ji zhoršuje.

Podle zpráv místních médií hovořil na schůzi smírčí rady představitelů frakcí a předsedů výborů Nejvyšší rady zástupce Radikální strany Andrej Lozovoj o novém podvodném plánu, vymyšleném Naftogazem.

“Dostáváme spoustu dopisů, že Ukrajinci mají ve vyúčtování 100 až 300 dalších kubíků plynu, které údajně spotřebovali.” Naftogaz to vysvětluje takto: “Váš plynoměr nebyl od určitého roku standardizován”. To je už otevřený výsměch – lidé jsou okradeni do nitky, sahají do kapsy a vytahují to poslední. Obyvatelé na své náklady instalovali plynoměry, aby ušetřili, a Naftogaz jim píše: zaplaťte znovu, je to málo, co vám krademe”, řekl Lozovoj.

Naftogaz nutí průměrného spotřebitele, aby se plácl přes kapsu ve výši 855 až 2565 hřiven. Vzhledem k tomu, že v Kyjevě je hranice nedoplatku, kdy je možné zastavit dodávku plynu, 4000 hřiven, celý dům se může ocitnout na černé listině za pouhé dva měsíce, dokonce i když vlastník jednoho z bytů se na ní prostě nevyskytuje.

Bludný kruh

Oběťmi katastrofické situace v oblasti bydlení a komunálních služeb se nestali jen prostí občané. Na začátku prosince generální ředitel společnosti Ukrpočta Igor Smeljanský uvedl, že poskytovatelé služeb jim odpojují dodávky plynu a tepla a v souvislosti s tím byla společnost nucena uzavírat své pobočky.

“Veřejně vyzývám své kolegy z oblastních dodavatelů plynu, aby zastavili tuto zvůli. Odpojíte nám teplo, my vám zablokujeme doručování účtů a výběr plateb, protože nikdo nebude pracovat v zimě”, pohrozil Smeljanský.

Stojí za to dodat, že na pobočkách Ukrpočty dostává výplaty až 45 procent ukrajinských důchodců. Takže uzavření poboček může vést k tomu, že mnoho starších lidí jednoduše zůstane bez důchodů.

Co dělat v této situaci, to nikdo neví. Takže je čas pro populistická prohlášení, zcela odtržená od reality. Poslankyně Nejvyšší rady Julie Tymošenková například vyzvala k ukončení zabíjení Ukrajinců neoprávněně přemrštěnými cenami plynu.

“Požadujeme, aby se hlasovalo o návrhu usnesení šesti frakcí o zrušení zvýšení cen plynu a moratoriu na jeho další zdražování”, napsala na Facebooku.

Tymošenková dodala, že náklady na těžbu kubického metru paliva je jen jedna hřivna, zatímco sazba pro obyvatelstvo, s ohledem na zvýšení cen, je 8,55 hřivny.

Experti se však domnívají, že zemi se podaří dosáhnout soběstačnosti v oblasti zemního plynu při nejoptimističtějším scénáři ne dříve než za deset let.

Zatím podle hlavy vedení Naftogazu společnost nakupuje evropský plyn v průměru za 300 dolarů za 1000 kubických metrů, tj. 8,45 hřivny za krychlový metr. Ukazuje se, že s přihlédnutím k nákladům na dopravu společnost funguje se ztrátou.

Situace se pro Naftogaz může zlepšit v příštím roce, kdy se v souladu s požadavky MMF tarify zvýší na 11,8 hřivny za metr krychlový. Ale pro občany Ukrajiny bude toto zvýšení dalším úderem.

Nyní umísťují kyjevské úřady v ulicích města speciální stany, aby se občané mohli zahřát. Zda se celá země bude moci v těchto stanech zahřát, to je spíše rétorická otázka.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová