Zájem i nezájem ve Sněmovně

Avatar
Původní autoři

Jiří Jírovec
22. 12. 2018
Markéta Adamová (Top 09) bojovala s velkou urputností proti obědům zadarmo všem dětem. Postavila to ideologicky: Komunisté chtějí dávát všem, kdežto oni (kapitalistická) pravice jen těm, kteří to opravdu potřebují. V druhém přiblížení jí šlo o to, že by se bohatší části společnosti mohlo dotknout, že děti budou jíst na úrovni socek. Kdoví jaký blaf za ty peníze v jídelnách bude.


Odvážná myšlenka dávat jen potřebným má nevýhodu, která převyšuje velikost myšlenky samé. Může vést k nápadu brát bohatým to, co nepotřebují. Třeba formou progresivní daně.

Člověka napadne, kolik asi zaplatil na daních miliardář, který dá 250 mega za klisnu. To je slovy dva a půl miliónů “nocleženek” á 100 korun pro bezdomovce.  Potřeba je relativní věc. Miliardářova dcera by možná celou noc proplakala, kdyby nedostala pěknou hračku, kdežto bezdomovec si na
nedostatek spánku dávno zvykl.

Ideově zmatená Top 09 následně podporuje návrh dua Feri & Ferjenčík zvýšit nezdanitelný příjem fyzické osoby o zhruba 5000. Světe div se: Pro všechny!

Jak o tom ale mají hlasovat poslanci, když nedávno zásadově odmítli hlasovat o svých příjmech a dostali jen 9 místo možných 20 %.

Marian Jurečka zase žádá, aby se jakýsi benefit týkal v plné míře i čtvrtého dítěte. Počet potomků splňuje, takže i on by hlasoval ve vlastním zájmu. Další potíž je v tom, že se benefit mohl týkat plodných Romů. Poslanec populistický přispěchal s ujištěním že mluví o podpoře  “poctivě
pracujících rodičů”. Na nepřizpůsobivé se musí tvrdě.

Poslankyně Adamová přišla s nápadem, jak polepšit těm, kteří to opravdu, ale opravdu potřebují. Navrhuje podpořit pracující rodiny s menšími dětmi, tak: “Aby měly možnost si mezi nezdanitelné části základu daně zařadit i – pokud mají nějaké služby v domácnosti, třeba péči o domácnost. Myslím si, že to může pomoci sladit rodinám jejich profesní a rodinný život a pomohlo by to zejména střední třídě, která je tady často opomíjena.”

Co je péče o domácnost? Třeba i úklid, mytí oken nákupy a vaření? Babičky a příbuzní poskytují takové služby zadarmo. Co když si služku nebo kuchařku opatří bezdětná rodina? Návrh neprošel, hlasovali pro něj jen poslanci Top 09, STAN a KDU-ČSL.

Poslední hlasování sněmovní schůze se 21. 12. 2018 týkalo vypuštění zbývajících bodů jejího programu. To je eufemismu pro “kašlem na to, jde se domů”.  Dnes se opakovala situace z konce roku 1967. Soudružky, jimž teď říkáme dámy, neměly napečíno, takže hajdy domů.

Když se zbývající body vypustí, joj, to je radosti napříč  politickým spektrem. Tentokrát bylo proti jen 17 komunistů (patrně si vzpomněli na to, jak je tehdy soudružky vypekly), 4 piráti a po jednom zbabělci z ANO, SPD a ČSSD. Je na pováženou, že se ostýchali jít s bezpečnou většinou.

Podle stenozáznamu se na celé denní jednání omluvilo 16 poslanců. Když přidáme zhruba 4, kteří byli mimo jen dočasně a několik ministrů, mělo být ve Sněmovně 180 poslanců. Ve 12:08 se jich k hlasování ještě přihlásilo 174. Pak počet klesal na pouhých pouhých 153. Zbylí již možná byli na
tramvajové zastávce.

Poslanec o pracovní morálce káže, dal by se parafrázovat Karel Kryl.