Americký politolog: Jak Západ zničil vztahy s Ruskem!

-kou-
3. 1. 2019  TheAmericanConservtivePrvníZprávy

Činy Spojených států a jejích spojenců vedly ke krizi ve vztazích mezi Západem a Ruskem, přičemž Moskva pouze reaguje na agresi vůči sobě.
Uvedl to Ted Carpenter, americký expert v oblasti bezpečnostní politiky ve svém článku v časopise American Conservative.


„Když historici studují první dekády tzv. éry po skončení studené války, jsou pravděpodobně překvapeni, že se dívají na absurdní a provokativní politiku Spojených států a jejich spojenců proti Rusku,” napsal autor.

Podle jeho názoru četné špatně zvažované činy Západu vedly k počátku nové studené války, přičemž v poslední době vznikla hrozba, že se stane „horkou”.

V současné době existuje příležitost vyhnout se takovému vývoji událostí, nicméně chování americké elity po nedávném „drobném incidentu” v Kerčské úžině naznačuje, že nevyvozuje žádné poučení se svých hrubých minulých chyb. A ještě horší je, že americká elita je zřejmě připravena posílit již kontraproduktivní a tvrdou politiku vůči Moskvě, poukázal Carpenter.

NI: Studená válka proti Rusku a Číně – opětovná chyba Západu!

Podle něj se politika tří amerických administrativ ve vztahu k novému demokratickému Rusku ukázala být strašně krátkozraká. Například země NATO „uspořádaly celou řadu provokací”, ačkoli Moskva neprováděla agresivní politiku, kterou by mohl Západ vysvětlovat takové kroky, poznamenal autor.

Kromě toho se v průběhu času zintenzivnila snaha vyzvat Rusko, což se podle Carpenteru odráží v dnešním napětí, které souvisí s událostmi v Kerčském průlivu. „V tomto případě se Západ mylně líčí jako pasivní hráč, reagující pouze na vzniklé okolnosti – jako by iniciativy NATO nikdy nebyly špatně koncipované, provokativní nebo agresivní,” uvedl v článku.

Ve skutečnosti je to ale pravý opak: jednalo se o akce Moskvy, které byly odpovědí na agresivní iniciativy Západu, zdůraznil Carpenter.

Podle jeho názoru je také nesprávné tvrzení, že odpovědnost za zhoršování vztahů mezi Východem a Západem spočívá na Rusku kvůli událostem v Gruzii v roce 2008 a na Ukrajině v roce 2014, k čemuž jsou nakloněni i američtí představitelé veřejných názorů. Problémy začaly mnohem dříve – rozšiřováním NATO a ignorováním zájmů Moskvy na Balkáně byly událostmi, které “torpédovaly” přátelské vztahy, podtrhl expert.

Členové NATO považují Rusko za nepřátele a v současné době existuje vážné nebezpečí, že se tato země takovou stane, uzavřel Ted Carpenter.

– – –