Puškov o krizi v Radě Evropy: sami si jsou na vině

Avatar
Původní autoři

Inna Vasejkinová
24. 1. 2019   mk.ru/politics
Senátor je přesvědčen, že situace se v EU přiostřila následkem projevů “rusofobie”. Generální tajemník Rady Evropy Thorbjørn Jagland*, když hovořil o zbavení ruské delegace práv v Parlamentním shromáždění Rady Evropy, prohlásil, že odchod Ruska z PACE vyvolal skutečnou krizi Rady. Podle vyjádření generálního tajemníka Rady Evropy nebyly dosaženy cíle, které organizace sledovala, když zbavovala Rusko volebního práva. V samotné Radě jsou však pozorovány tendence, jež vyvolávají mimořádné obavy.


“Zbavení ruské delegace práv v PACE nenapomohlo návratu Krymu do struktury Ukrajiny a ke zlepšení situace v oblasti lidských práv v Ruské federaci. Zato vyvolalo krizi v samotné Radě Evropy … V důsledku toho ruská delegace nepředložila žádost o účast na zasedání v roce 2019 a zdržela se úhrady příspěvků do rozpočtu Rady Evropy”, uvedl Jagland a dodal, že pokud členové PACE plní své povinnosti, je nezákonné je zbavovat jejich práv.

Předseda výboru Rady federace pro informační politiku Alexej Puškov, který komentoval na svém blogu na Twitteru přiznání Jaglanda, že Rada Evropy prožívá velmi hlubokou krizi, uvedl, že současný stav je způsoben “rusofobními rozhodnutími”, která rada přijímala.

“Jagland přiznal, že po zbavení Ruska hlasovacího práva v PACE nenásledovalo navrácení Krymu Ukrajině. Toto rozhodnutí však vedlo k vytvoření hluboké krize v Radě Evropy. Ve Štrasburku jsou si sami na vině – neměli se řídit primitivní reflexy rusofobů”, napsal Puškov.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 
* Thorbjørn Jagland je bývalý ministerský předseda Norska za sociální demokracii