Putin informoval o výsledcích jednání s Erdoganem

Anastázie Norinová
24. 1. 2019 vz.ru/news
V Moskvě skončilo tříhodinové jednání mezi ruským prezidentem Vladimírem Putinem a jeho tureckým kolegou Recepem Erdoganem. Putin hovořil o výsledcích jednání s tureckým vůdcem na tiskové konferenci. Podle něj se rozhovory konaly v konstruktivní atmosféře, sdělila agentura RIA Novosti
.

Ruský prezident řekl, že mluvili hodně o Sýrii. Podle jeho vyjádření ruští a turečtí diplomaté odvedli skvělou práci ohledně ústavního výboru Sýrie. Putin se domnívá, že se podařilo položit pevný základ pro zahájení politického urovnání situace.

Vedoucí představitelé obou zemí také diskutovali o dalších opatřeních, která by měla pomoci stabilizovat situaci v oblasti Idlibu. Podle Putina může být prvním pozitivním krokem ke stabilizaci stažení amerických jednotek ze Sýrie.

Současně ruský vůdce poznamenal, že zachování režimu přerušení bojových akcí by nemělo být na úkor boje proti terorismu.

Během setkání se Putin a Erdogan dohodli, že je třeba v nejbližší době zorganizovat summit Rusko-Turecko-Írán. Přibližný termín byl při jednání uveden, ale plánuje se jej ještě odsouhlasit s Teheránem.

Erdogan přicestoval do Ruska na jednodenní návštěvu. V 17:40 moskevského času jednání začalo. Nejprve prezidenti obou zemí hovořili mezi čtyřma očima, později se k nim připojili i členové delegací a rozhovor pokračoval ve formátu “pracovní snídaně”.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová