Daily Beast: CIA obvinila Rusko ze „záměny” střely 9M729 na briefingu

Avatar
Původní autoři
Demonstrace 9M729 pro vojenské atašé

– kou-
22.2.2019 RiaRu,  DailyBeastPrvníZprávy
CIA tvrdí, že ruské úřady nepředložily raketu 9M729, její dokumentaci a související vybavení na briefingu 23. ledna pro zahraniční zástupce.
Uvedl to Daily Beast, citujíce zdroje obeznámených se zprávou rozvědky.
To je cynická lež a dělají z nás idioty, reaguje Rusko.Dne 23. ledna představilo ruské ministerstvo obrany na briefingu zahraničních vojenských přidělencům raketu 9M729 komplexu Iskander-M, kterou USA považují za porušení smlouvy INF a vysvětlovalo její vlastnosti. Ministerstvo prohlásilo, že na briefingu byli pozváni vojenští atašé a zástupci vojenského diplomatického sboru OBSE, BRICS, Evropské unie a NATO, stejně jako některé další státy. Ministerstvo poznamenalo, že vojenští atašé Spojených států, Británie, Francie a Německa, stejně jako zástupci Evropské unie a misí NATO v Rusku se briefingu nezúčastnili.

Podle americké zpravodajské služby, o níž Daily Beast píše, na briefingu, kterého se Spojené státy nezúčastnily, byla představena „jiná raketa”, údajně vydávaná za 9M729.

Podle CIA a National Geospatial-Intelligence Agency (NGIA), kontejner pro vypuštění rakety, který byl ukázán na briefingu, nebyl pro 9M729 „dostatečně velký”. Navíc americká zpravodajská služba tvrdí, že raketová jednotka 9M729 používá vypouštěč, který se liší od vypouštěče, který byl uveden na briefingu.

Americké zpravodajské agentury také tvrdí, že během briefingu Rusko „téměř nepodalo nic na podporu svých prohlášení”, že neporušuje Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Navíc CIA a NGRR opět vyjádřily tvrzení Spojených států, že v průběhu provedených zkoušek raketa raket 9M729 přesáhla 500 kilometrů. Americká rozvědka se domnívá, že 9M729 je pozemní mobilní verze Kalibru, námořní řízené střely s doletem do 2.350 kilometrů.

Obvinění, že Rusko na briefingu o smlouvě INF představilo ne 9M729, ale jinou střelu jsou falešné a cynické lži, reagoval Franc Klincevič, člen výboru Výboru pro obranu a bezpečnost ruské Rady federace.

Jsme považováni za idioty. Tvrdí, že Rusko zorganizovalo cirkus pro celý svět, že představilo falsum a nikdo jiný si toho nevšiml? Zvláštní lidé, měkce řečeno. Zostuzují se před celým světem,“ citovala Klinceviče RIA Novosti.

Podle něj jsou taková obvinění fejkem, který bude vyvráceni odborníky z jiných zemí, včetně Evropy. „Dnes je trend informační války nastaven tak, že je lež hlavním nástrojem. Tyto lži maskují skutečné cíle: Američané potřebují opustit smlouvu INF k nasazení raket proti Rusku v Evropě,” řekl ruský senátor.

Cynismus a nečestnost těchto lidí jsou děsivé,” dodal.