FAZ: Němci vybídli Rusko umístit nové rakety za Ural k záchraně INF!

Avatar
Původní autoři
Salva raket 9M729 – Novator

Thomas Gutschker a Konrad Schuller a -kou-

4. 2. 2019 FAZPrvníZprávy
Poslanci Bundestagu stále ještě neztratili naději na záchranu smlouvy INF, uvedlo vydání Frankfurter Allgemeine.
Zástupci CDU a SPD, nezávisle na sobě, přišli s návrhem: Rusko by mělo umístit své nové rakety 9M729 daleko na východě, za Ural, odkud by nemohly dosáhnout do Evropy. Takže se Moskva nebude muset vzdát nových raketových systémů a evropské země se budou moci vyhnout závodu ve zbrojení.

Přední představitelé vládních frakcí Bundestagu pro zahraniční politiku chtějí vyvézt Evropu z nebezpečí nových závodů v oblasti jaderných zbraní novým návrhem, napsal německý deník Frankfurter Allgemeine.

Roderich Kiesewetter z CDU a Rolf Mützenich z SPD stále neztratili naději na záchranu smlouvy INF a vyzývají Rusko, aby nasadilo své nové raketové střely 9M729 daleko na východě, aby Evropa byla mimo jejich dosah – za Ural. Oba politici vyjádřili tuto myšlenku nezávisle na sobě v rozhovoru s novináři Frankfurterem Allgemeine.

Vzhledem k tomu, že dosah nových ruských střel je odhadováno na 2 600 km, Moskva podle NATO porušuje smlouvu o zákazu raket středního a krátkého doletu (INF). Z tohoto důvodu Spojené státy v pátek oznámily odstoupení od smlouvy a po šesti měsících by měla být likvidována. V sobotu Rusko také oznámilo pozastavení svých závazků vyplývajících z dohody.

Jak je vysvětleno v publikaci, návrh by měl přispět k nastolení důvěry k zahájení nových jednání s Moskvou. Oba politici také vznesli otázku, že by Spojené státy měly umožnit Rusku kontrolovat své raketové střely nasazené v Rumunsku.

USA se rozhodly odstoupit od INF 2 roky před obviněními proti Rusku!

Mützenich zvlášť zdůraznil, že kvůli stále těsnějšímu protiraketovému štítu Ameriky a NATO je Moskva znepokojena možností zahájit odvetný útok, napsaly německé noviny. Kiesewetter poukázal na to, že nasazení ruských raket 9M729 by mělo probíhat za podmínek „přísného a neustálého” ověřování. Vzhledem k tomu, že křídlaté rakety mohou být „téměř přes noc”přesunuty zpět blíže k Evropě, po železnici nebo kamiony, je nutné, aby „v jistém smyslu byl pozorovatel vždy blízko každé jednotlivé zbraně”, řekl německý poslanec.

Tento návrh je založen na tom, že se Rusko pravděpodobně nebude chtít vzdát své nové střely kvůli konkurenci takových jaderných mocností v Asii jako Čína nebo Severní Korea. Pokud budou rakety umístěny dostatečně daleko na Sibiři, Rusko bude moci této hrozbě čelit, aniž by vyvolalo závody ve zbrojení v Evropě, uvedl Frankfurter Allgemeine. Podle publikace Rusko dosud neumožnilo skutečně účinnou kontrolu.

Pozice CDU a SPD se však liší pro situaci, kdy Moskva nebude souhlasit s takovými ústupky. SPD vylučuje možnost nasazení dodatečných pozemních raket středního doletu v Evropě, zatímco křesťanští demokraté jsou připraveni tuto možnost zvážit. Instalace dodatečných zbraní by se neměla stát hlavním cílem NATO. „Ale nemůžeme to vyloučit,” řekl Kiesewetter. Jeho kolega z frakce CDU Johann Vadepool varuje Německo proti zvláštní cestě: „Nemůžeme dovolit rozkol v západní alianci.” To je hlavní lekce z diskuzí 80. let o nárůstu zbraní.

– – –

Oba politici tak odmítli prohlášení ministra zahraničí Heiko Maase. Jako odborník na SPD pro zahraniční politiku Mützenich uvedl, že v Evropě nevidí “žádné rakety”. Současně si vzpomněl na rozhodnutí, které Američané přijali před rokem, aby znovu vybavili ponorky jadernými křídlatými raketami. To stačí k zachování strategické rovnováhy v Evropě, je si jistý poslanec Bundestagu. V CDU se však tato pozice považuje za nesprávnou, uvedlo vydání Frankfurter Allgemeine.

Snaha německých poslanců je jistě zajímavá, nicméně nerealistická. Rusko nebude hazardovat se svojí bezpečností takovým způsobem, nemluvě o jisté hrdosti jaderné velmoci (stačí si jen připomenout americký odpor vůči dohodnutým inspekčním letům Ruska nad územím USA, byť americké letouny mohou totéž provádět nad územím Ruska).

Navíc v jedné věci stále neexistuje jasno a ani Frankfurter Allgemeine to nesdělil. Pokud Rusko popírá, že raketa 9M729 porušuje svým doletem smlouvu INF, o co opírají Američané a NATO tvrzení, že ano? Žádné důkazy dosud nebyly předloženy.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)