George Bush: Rusko na nic nezapomene, nic neodpustí

Avatar
Původní autoři

31. 3. 2019   Zdroj
Úryvek naprosto úžasného rozhovoru s odcházejícím prezidentem Georgem Bushem v prosinci 1992. Neostýchal se a otevřeně vypálit s takovým napalmem, že ze země se doposud kouří:
– Pane prezidente, myslíte si, že ztráta Ukrajiny je pro Rusy dobrá, ale je tady bývalý poradce pro národní bezpečnost. – Mluvíte o Brzezinském? Vesnický blbeček Jimmy v politice nemohl rozpoznat jablko od kravské “placky”, proto poslouchal idioty a klauny. Dobrovolně jsem opustil funkci ředitele CIA, aby mé jméno nemělo potom žádný vztah k této frašce. Brzezinský napsal, že bez Ukrajiny se Rusko nikdy nestane impériem. Tak tomu také v té době bylo. Je to však pravidlo 20. století, ale my budeme žít v 21. století … právě rozpad Sovětského svazu je moje největší porážka. Obávám se, že to je v oblasti zahraniční politiky katastrofa, jejíž rozsah jsme ještě nepochopili. 


– Mohl byste rozvinout svou myšlenku? Vždyť Vy sám jste vyvinul tolik úsilí pro vítězství nad SSSR?
– Ano, vyvinul, ale pro vítězství, ne pro naši porážku. Sovětský svaz hrál pro Ameriku velmi důležitou roli. Dávno neměl vojenské schopnosti, aby porazil naši zemi, ale mohl nám způsobit nepřijatelnou škodu. A my jsme se ho báli, jako se obáváme divokého vlka nebo medvěda. Naučili jsme se sledovat uzávěry ve svém domě, dohlíželi jsme na svou kondici. Nicméně … Nyní, když Svaz není, jsme my Američané začali zapomínat na nebezpečí. Naši lidé tloustnou a přejídají se, což jsou známky naší porážky. Vždyť existence Svazu byla pro nás pro všechny prospěšná, ale současná situace znásobuje politická rizika s nejistotami a podle mého názoru je to přímá cesta ke katastrofě. Chci říct, že jsem udělal všechno, aby Svaz zůstal velký, hladový a slabý. Krmil jsem ho z ruky a cvičil na mé laskání. V naší pokladně nebyly žádné peníze a já jsem poskytoval Svazu humanitární pomoc ze svých osobních prostředků.
– Chcete říci, že celá ta humanitární pomoc Rusům, všechna ta kuřecí stehýnka … – Všechno to bylo z mých osobních prostředků. Rusové potřebovali peníze a já jsem je podporoval, jak jsem mohl. Potřebovali jídlo a já jsem nařídil, aby je krmili z mých osobních prostředků. Byli lidé, kteří se na tom podíleli se mnou, ale neutratili jsme na to ani cent z federální pokladny. Ani cent!
– Nechápu, proč jste to dělal?
– Proto, že “přítel v nouzi je přítelem navždy”. Špatně rozumíte tomu, co se stalo. Rusko není poraženo, naopak – je velmi silné a my potřebujeme, aby to byl náš přítel – právě proto jsem všechny tyto Rusy živil zdarma. A ti, kteří nade mnou zvítězili, chtějí jen okrádat. Rusové na to nezapomenou a jednoho dne nám pošlou vyúčtování.
– Nechápu – proč jste si jistý, že Rusko zesílilo? Vždyť bylo právě poraženo …
– Rusko a Svaz jsou jako matrjošky. Byly do sebe vloženy. Ve skutečnosti jsme soutěžili s Ruskem , ale bylo v podobě Svazu, což znamená, že mělo na nohou obrovské závaží. Nyní bylo toto závaží po rozpadu Sovětského svazu odstraněno, Rusko překoná své současné problémy a stane se mnohem tvrdším a mocnějším a také si dobře zapamatuje všechny, kteří mu nyní ublížili. Chtěl bych být stejným přítelem Ruska, jako jsem byl nepřítelem pro sověty. Je nutné sázet na nejlepšího koně. Chcete vědět, jaké mělo závaží? Je to v číslech. Ve Svazu se nacházely dvě bezedné díry, kudy unikaly všechny rozpočtové přebytky – zemědělství a sociální pomoc. Vzhledem k tomu, že dnešní Rusko může mít dřívější příjmy a na tyto nerentabilní výdaje nevydává prostředky, stane se v nejbližších letech silnějším a nebezpečnějším, než byl SSSR.
– Nechápu, proč bude Rusko schopno snížit výdaje na sociální pomoc a zemědělství?
– Je to všechno v číslech. Hlavní odběratelé zemědělských dotací ve Svazu byli na Ukrajině. Ukrajina odchází a Rusové zavírají “černou díru” v rozpočtu na dotace pro vesnici. Hlavní spotřebitelé sociální pomoci se nacházeli ve Střední Asii a na Kavkaze. Když neexistuje Svaz, pak Rusko, hlavní dodavatel do rozpočtu Svazu, přestane dotovat své muslimské republiky s mnoha dětmi. A dál to je aritmetika, Ukrajina, Střední Asie a Zakavkazsko se ocitnou s rozpočtovými deficity a ponoří se do propasti zoufalství, Rusko bude s rozpočtovým přebytkem a jeho státní pokladna bude větší a mocnější, než sovětská. A pak se s triumfem vrátí a všechno nám připomene, ale naše ekonomika již má mezní stav – nulový zisk. Můj soupeř Clinton slibuje, že bude “stimulovat ekonomiku”, což znamená, že vlezeme do dluhů, ale naše ekonomika je ve stavu, kdy si už nemůžeme dovolit půjčovat si. To znamená, že náš rozpočet bude negativní a postupem času se ocitneme nazí a bosí, ale Rusové budou bohatí a mocní. A díky přátelství se silnými a mocnými moje bezplatná kuřecí stehýnka v okamžiku, kdy nemají co jíst, přinesou obrovské dividendy. A přinesla by ještě více, kdybych mohl udržet před drancováním smečku našich věčně hladových hyen a šakalů … Ach, kdyby se podařilo udržet Svaz před rozpadem, kdyby si zvykl na naši dobrou ruku a stal se časem krotkým, jako domácí psík … Už se ale nedá nic udělat. Všichni tito šakali sami rozhodují o svém osudu – znám Rusy, nic neodpustí, na nic nezapomenou.

Ještě jednou – toto bylo řečeno v roce 1992. Každému se zdá, že Rusko je v zadnici, ale Bush starší všechno věděl.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Článek je ze 4. října 2014