Rusko našlo způsob, jak ochránit Severní proud 2 před USA

Avatar
Původní autoři

30. 3. 2019   lenta
Do konce roku Gazprom odkoupí své největší dodavatele, společnost Strojgazmontaž od Arkadije Rotenberga a Strojtransneftegaz od Genadije Timčenka. Píše o tom agentura RBC s odkazem na zdroje. Obě společnosti plánuje odkoupit vlastní dodavatel Gazpromu Gazstrojprom. Částky obou transakcí nejsou zveřejněny.


Jak vysvětlil zdroj listu, v podmínkách tvrdé konkurence se Spojenými státy o evropský trh s plynem chce Gazprom eliminovat všechny možné důvody pro kritiku na svou adresu, včetně vyhnutí se obvinění ze spolupráce s dodavateli, kteří jsou pod sankcemi. Podle údajů listu již v dubnu bude v čele Strojgazmontaže hlavní manažer Gazpromu Stanislav Anikejev.

Strojgazmontaž a Strojtransneftegaz byly dodavateli při budování plynovodu Síla Sibiře z Ruska do Číny. V současné době se obě společnosti podílejí na výstavbě plynovodu Severní proud 2 z Ruska do Německa, který má být dokončen do konce roku 2019. Dceřinná společnost Strojgazmontaže také stavěla Krymský most. Společnosti a jejich vlastníci jsou od roku 2014 pod sankcemi Evropské unie a USA.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová