Když se stát řídí jako firma a ta firma pořizuje bojové vrtulníky- DOPLNĚNO!

Avatar
Původní autoři
Skandálně předražený Bell UH-1Y “Venom”

vlkp
29.4.2019 KosaZostra čili vlkovobloguje.wordpress.com
Je sobota. Den kdy jsem si chtěl trochu od Kosy odpočinout a orazit, v podstatě jí ignorovat, protože čtvrtek a pátek byl z hlediska mého nasazení „hustej“, jak by řekl můj vnuk Rampepurda. Nejen, že jsem psal pro Kosu, ale ještě k tomu dal neplánovaně a narychlo Trikloru a plánovaně Hodinu vlka na Slobodném vysielači. Což znamená odchod do peří opakovaně někdy kolem jedné v noci.

Jenže jsem udělal chybu – pustil počítač a projel monitor tisku. A narazil na něco, mne mi nadzdvihlo nejen mandle, ale i pozadí a umístilo ho na sesli před klábosnicí počítadla. A myslím, že s vašimi mandlemi to udělá to samé.Teď hned.

Byl to článek,který trošku poodhaluje detaily o tendru na nákup 12 kusů víceúčelových bojových vrtulníků pro Armádu České republiky. Dosavadní helikoptéry ruské provenience Mi-24/35, se prý musí vyřadit, protože nejsou kompatibilní s NATO a je zde riziko komplikovaných dodávek náhradních dílů. Proto prý musíme utratit až 12,5 miliardy….

Myslet si o tom můžete/můžeme, co chcete/chceme. Ale já nejsem rozhicovaný doběla kvůli potřebnosti nebo nepotřebnosti. Nejsem schopen argumentovat ani pro ani proti. Nemám informace. A když je nemám, jsem zticha. Nýbrž kvůli něčemu úplně jinému.

Před půl hodinkou na mne vykoukl na monitoru dokument, který o tom nákupu podává svědectví, srozumitelné každém, kdo umí číst a je inteligenčně na úrovni žáka alespoň 4. třídy základní školy, takže absolvoval pár nákupů v obyčejné sámošce a tudíž už triviálně ovládá elementární směnu peněz za zboží a intuitivně cítí potřebu utrácení podle zásadního obecného principu cena/výkon. Tedy získat za své penízky co nejlepší zboží v rámci jeho užitné hodnoty s ohledem na velikost disponibilních prostředků.

Ostatně totéž v každé politické kampani do omrzení tvrdil a tvrdí i Babiš. Heslo řídit stát jako firmu, myšleno právě ohledně racionalizace vydávání státních financí při pořizování erárních nákupů všeho druhu, byl jedním z hlavních důvodů proč dostal voličské hlasy. Dnes si ukážeme, jaká je praxe.

Na tomto místě vyzývám zejména jeho voliče, aby dneska udělali výjimku a dočetli tenhle článek až do konce! Nejde mi totiž o to primárně se trefovat do Babiše, ale v podstatě o hrozící možnost nestydatě zhůvěřilého a neodůvodněného nakládání s penězi nás všech a doslova jejich splachování do kanálu!

Pokud nevěříte, projděte si pomalu, řádek po řádku screenshot následujícího dokumentu, který kdesi , v hlubinách a temných zákoutí Ministerstva obrany vyšťouraly Parlamentní listy. Jde totiž o základní specifikaci nabízených vrtulníků do tendru a cenové představě jejich výrobců!

Dodejme, že po Babišově návštěvě v USA, kdy se pohnula země, protože přece se s ním Trump společně vyfotil a asi 20 minut si potlachali v Oválné pracovně, republika udělila exkluzivitu dalšího vyjednávání Američanům. Přesně jak Kosa před návštěvou předvídala (totéž tvrdila a tvrdí i o čtyřnásobně větší akvizici nových BVP, z které byl ne/překvapivě vyloučen ten vůbec kvalitativně zdaleka technicky nejpokročilejší typ – německá Puma s bezosádkovou věží, ale to je jiný příběh a dnes jej pomineme).

Zkrátka od Babišova návratu už MO jedná pouze se dvěma americkými výrobci Bell Helicopters a konsorciem kolem Lockhead Martin/Sikorsky.

Četli jste tu tabulku alespoň trochu pozorně? Pak vám nemohlo ujít, že jde o, s odstupem, dvě naprosto nejdražší nabídky, v podstatě až skoro 3x dražší než je velký evropský dodavatel Airbus Helicopter nebo než Korean Aerospace. A nejméně 1,5 x dražší než další renomovaný evropský producent – Augusta/Westland.

My jsme se umanuli na americké vrtulníky! Dali jsme jim exklusivitu! I když cena je astronomická a nesrovnatelná s konkurencí.

Já tohle neumím pochopit – to ty americké helikoptéry mají 3x lepší parametry než ty od Airbusu? Létají snad 3x rychleji, 3x levněji, umí se, v případě potřeby přeměnit na nějakého toho hollywoodského transformera a z jednoho smrtícího monstra jsou v případě potřeby 3? Nebo snad je nutné, než konečně zmizí z oblohy, ji v boji sestřelit 3x, zatímco ostatní spadnou po prvním těžkém zásahu? Jestliže ano, je tenhle můj článek zmetek. Jestliže nikoli, pak je zmetek někdo jiný nebo něco jiného!

Babiše a jeho heslo o řízení státu jako firmu, jsem nezatáhl do tohoto textu pro nic za nic. Jeho politická divize ANO šéfe držela MO už Sobotkově vládě a přirozeně i v té Babišově! Tohle nestydaté vyhazování peněz daňových poplatníků jde tedy výlučně za Babišem a lidmi, které si on vybral do čela ministerstva obrany – Stropnickým, Šlechtovou, Metnarem. Oni s konečnou platností rozhodují. Byl to Babiš, kdo Trumpovi za společnou fotku zjevně slíbil exkluzivitu! Jestliže je bojový vrtulník od Airbusu dost dobrý pro Bundeswehr a další alianční armády, prostý rozum se zdráhá pochopit, proč by česká armáda měla kupovat něco 3x dražšího s v podstatě asi stejnou užitnou hodnotou.

Takhle si já řízení žádné firmy, natož státních akvizic nepředstavuji ani při totálním pominutí smyslů. Netuším, zda jde jen o šlendrián, velkozlodějnu, zabedněnost, totální hloupost. Ono to vyjde nastejno. Pro český stát. A to jak finančně, tak reputačně!

Nechápu, že Američané, za těchto cenových podmínek, ne že dostali exkluzivitu, ale že jako naprosto nejdražší, z tendru nebyli dávno vyloučeni. Vzpomínáte si ještě na nákup stíhaček? Kde, když Spojené státy zjistily, že budou pořízeny Grippeny, jejich velvyslanec v Praze skutečně brutálně tlačil na znovu otevření skončeného tendru a najednou vytáhl ze šosu novou cenovou nabídku na dodávku F-16, kterou citelně podstřelil do té doby daleko lacinějšího švédského dodavatele? Byl z toho tenkrát docela skandál.

Dneska jsme se poučili tak, že prostě berem, co z USA přijde! Intervenujícího ambasadora netřeba. Naši papaláši mu iniciativně a v předklonu ušetří audienci a zvýšení krevního tlaku!

A takový Metnar utrousí:„Vyjednáváme exkluzivně s americkou stranou, ale dokud nepřijde nabídka, tak jsou ve hře i jiní dodavatelé, protože musíme vzít v potaz otázku ceny,“ a dodal, že Američané mohou požadovat cenu, která bude zásadně přesahovat částku 12,5 miliardy korun, jež má obrana v rozpočtu vyčleněnou na nákup vrtulníků, a poté by se začala obrana rozhlížet jinde!!!!!, 
To se mi snad jenom zdá!!! Ti, co prý hospodaří se státními penězi jako s firemními, jsou zjevně mínění, že když už se jednou řeklo – na vrtulníčky AŽ 12,5 miliardy, tak se prostě MUSÍ UTRATIT 12,5 miliardy i kdyby peklo mělo zamrznout!!!! A nikoli třeba za polovinu pořídit skoro/totéž a za tu druhou ušetřenou nakoupit něco jiného, co armáda nebo stát také potřebuje. Možná ještě naléhavěji a nutněji než těch 12 helikoptér. Třeba by ty ruské ještě pár let mohly létat. Že nejsou kompatibilní s NATO? No v paktu jsme už 20 let a zatím jejich nekompatibilita nijak zásadně nevadila. Pokud ovšem by Rusové blokovali dodávány náhradních dílů, tak je všechno jinak. Ale i ty zatím evidentně byly. Jinak už bychom o tom mnohokráte četli. Tak jako právě čteme o znečištěné ruské ropě.

Co ovšem je mimo moji mozkovou kapacitu, je že z toho cenového úletu není naprostý informačně politický skandál. Že prezident mlčí, sněmovna k tomu nesvolává mimořádné schůze, opozice, včetně komoušů nebo Pirátů, neprotestuje a nedělá snadné politické body, v novinách nejsou palcové titulky, televizní stanice se nepředhánějí v senzačních reportážích, dokonce i servil z Barrendova mlčí! Jak je to možné???? Zmínky jen na Novinkách.cz a to ještě mimořádně opatrně a na Parlamentních listech. Které, kdyby nezveřejnily ten screenshot, tak by to uniklo i mně.

Co vy na to? Já konstatuji, že Kalousek si podle mne už měl kroutit nejméně 10tý rok v pruhovaném oblečku, ale něco takhle bezostyšného si nelajznul ani on.

Dodatek ze sobotní brzké noci:

Nick IM mi poslal zajímavý link na detailní rozbor situace kolem vrtulníků, jejich parametrů a využití. Je to deprimující čtení. Konstatuji předem, že jde o materiál z webu KSČM, to pro ty, pro které je to okamžitě nálepka – nevěrohodné!

Já se rychle pokusil ověřit pár (nikoli všechny citované údaje) a čísla z článku se potvrdila. Tudíž doporučuji vaší pozornosti text

– – –