Inaugurace Zelenského uklidnila konflikt na Donbasu

Avatar
Původní autoři

25. 5. 2019    lenta
Po inauguraci prezidenta Ukrajiny Vladimíra Zelenského je ozbrojený konflikt na Donbasu méně napjatý. Izvestiím to oznámil zástupce náčelníka správy lidové milice samozvané Doněcké lidové republiky Eduard Basurin.


Podle jeho vyjádření se ve čtyřech dnech, které uplynuly od okamžiku nastoupení Zelenského do úřadu, snížila intenzita ostřelování v konfliktní zóně a také se téměř nepoužívají těžké zbraně. Basurin poznamenal, že klid může být dočasný, protože není známo, jak bude nová ukrajinská vláda jednat.

Oficiální zástupce samozvané Luganské lidové republiky na jednání v Minsku Rodion Mirošnik dodal, že od Zelenského očekávají konkrétní kroky. Podle něj by měl Kyjev vydat dekret o příměří, stažení vojsk a dohodu o příměří. V tom případě se situace na linii dotyku opravdu změní.

20. května Vladimír Zelenský při inauguraci prohlásil, že jeho prvním úkolem na postu prezidenta Ukrajiny bude příměří na Donbasu. Zdůraznil, že je připraven udělat cokoliv, aby dosáhl míru, a vyzval strany k dialogu. Prvním krokem k dosažení míru by podle něj měl být návrat všech ukrajinských zajatců.

Samozvané republiky Donbasu odpověděly , že jsou připraveny k výměně zajatců, ale pro začátek očekávají od Zelenského konkrétní návrhy.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová