Victorii Nulandové byl zakázán vstup do Ruska a ministerstvo zahraničí RF vysvětlilo proč

Avatar
Původní autoři

24. 5. 2019 lenta
Ministerstvo zahraničních věcí Ruska vysvětlilo, proč byl bývalé asistentce ministra zahraničních věcí USA pro evropské a euroasijské záležitosti Victorii Nulandové zakázán vstup do země. Oznámila to agentura TASS.


Podle informace ministerstva je Nuland na černé listině, která byla vytvořena v reakci na sankční seznamy USA. Rusko nezveřejnilo úplný seznam osob, kterým byl vstup do země zakázán.

Dříve, 23. května, bylo oznámeno, že Nulandové bylo odmítnuto vystavení ruského víza. Chystala se ve dnech 20.-21. května zúčastnit se konference v Moskvě, kterou uspořádala Ruská rada pro mezinárodní záležitosti, Německá společnost pro zahraniční politiku a Škola pro perspektivní mezinárodní studia při Univerzitě Johna Hopkinse .

Jako asistentka ministra zahraničí USA se Victorie Nulandová aktivně zapojila do Euromajdanu na Ukrajině a často navštěvovala Kyjev, když tam protesty vrcholily. V prosinci 2013 rozdávala protestujícím demonstrantům na náměstí Nezávislosti v Kyjevě pohoštění. Ruská média uváděla, že se jednalo o sušenky, ale Nuland sama tvrdila, že dávala hladovým lidem obložené chlebíčky, a to nejen demonstrantům, ale také vojákům speciální jednotky Berkut. V roce 2017 svůj post opustila.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

https://lenta.ru/news/2019/05/24/xplntn/