Před měsícem čili mladé retro: Pozor, ČSSD: V noci přišlo vyjádření o Klausovi ml. Od Foldyny

Avatar
Původní autoři
Jaroslav Foldyna – poslanec – zatím stále ČSSD  

29.5.2019  (vyšlo 25.4.2019)  ParlamentníListy
Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna se vyjádřil k názorům, jež se objevily v médiích, že by chystaná strana Václava Klause mladšího byla hrozbou pro demokracii. „Tuto otázku jsem dostal před několika dny a původně jsem na ni vůbec nechtěl reagovat, protože mi přišla absurdní. V Parlamentu je sice poměrně dost politiků a političek, které pokládám za hrozbu pro demokracii, ale kolega Klaus k nim rozhodně nepatří,“ poznamenal Foldyna v odpovědi pro ParlamentníListy.cz, kterou zaslal dnes v noci. Jak je tedy patrné, odpověď si potřeboval promyslet.


Následně se rozhodl shrnout, o čem spolu dost často mluví. Klaus mladší podle něj například tvrdí, že manželství je pouze svazek muže a ženy, že prosperita vzniká prací, že pomoc potřebným a podpora parazitů jsou dva zcela odlišné pojmy či že podnikání a čerpání jsou dva zcela odlišné pojmy.

Dále také Foldyna připomněl, že Klaus mladší tvrdí, že pokud jsou lidé dost dobří na to, aby platili daně, tak jsou dost dobří také na to, aby rozhodovali o tom, jak se s nimi bude zacházet, a také, že demokracie je vláda většiny.

„Že nic není zadarmo, že muž a žena jsou rovnoprávní, že rovnoprávnost neznamená stejnost, že národ není prázdný pojem, že národní zájmy nejsou prázdný pojem, že svoboda není prázdný pojem, že vlast není prázdný pojem, že o naši bezpečnost se musíme postarat my sami, protože nikdo jiný to za nás neudělá, že o naši prosperitu se musíme postarat my sami, protože nikdo jiný to za nás neudělá, že už vůbec to neudělá současná EU, že Evropa je společným domovem svébytných evropských národů, že evropské národy mají právo bránit svoji národní identitu a své území jakýmikoliv prostředky, že se evropské národy nemají starat o osud celého světa, ale především o osud evropských národů,“ připomněl další slova Klause mladšího Foldyna.

„Že Evropa neznamená EU, že racionální uvažování je mnohem lepší než fanatismus, že mimo lidských práv existují i povinnosti, že Rusko není ďábel ani anděl, že USA nejsou anděl ani ďábel, že Putin není Brežněv, že Trump je lepší než Obama, že evropský pas z Afričana neudělá Evropana, že chlast z Junckera neudělá Churchilla, že politická korektnost je jen jiné slovo pro lež…“ uzavřel výčet Foldyna.

“Možná si ne vše pamatuji úplně přesně, jistě jsem něco vynechal, něco snad i trochu přebásnil po svém. Napsal jsem jenom to, na co jsem si vzpomněl a vzpomněl jsem si jen na to, s čím souhlasím. Pokud tedy Václav Klaus mladší představuje nebezpečí pro demokracii, tak jej představuji i já. Pak bychom si ovšem měli položit otázku, co demokracie vlastně znamená,” zakončil svou odpověď Foldyna.

Poznámka redakce Nové republiky: Měsíc starý text připomínáme proto, že dnes poslanec Jaroslav Foldyna nahlas zauvažoval, že přestoupí z ČSSD do strany, kterou dává dohromady Václav Klaus junior.