Rusku se zvedl tlak: Další zastrašování a provokace Prištiny!

Avatar
Původní autoři
Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí
Marija Zacharovová
– kou –

29. 5. 2019 PrvníZprávyMID Ruska
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová uvedla, že Moskva považuje zadržení 13 Srbů kosovskými speciálními jednotkami za další provokaci Prištiny.

Příslušné prohlášení bylo zveřejněno na internetových stránkách ruského ministerstva zahraničí.

„Považujeme invazi kosovsko-albánských speciálních sil do srbských obcí na severu regionu ráno 28. května a zadržení 13 místních Srbů za další provokaci Prištiny,“ uvedl text.

Tento krok je podle Zacharové zaměřen na „zastrašování a nátlak na nealbánskou populaci, a zavádí nad těmito oblastmi kontrolu silou“. Podotkla, že v posledních letech bylo dohodnuto, že kosovské speciální jednotky nebudou zasahovat na severu země. Nicméně se tak neděje, a to opakovaně za „propustnosti“ Mezinárodních sil pro Kosovo (viz KFOR a mise EULEX)

Zdůraznila, že takové „vzdorné chování Kosovanů je přímým důsledkem mnohaleté snahy o jejich podporu ze strany EU a USA“.

Vučić nařídil bojovou pohotovost kvůli zadržení Srbů v Kosovu!

Podle ní „si kosovští představitelé zvykli na to, že všechny provokace jakoby mizí“.

„Takové kroky vedou k podněcování mezietnického napětí, zbavují významu dlouhodobého úsilí mezinárodního společenství na mírové řešení konfliktů,“ poukázala mluvčí ministerstva zahraničí.

Zpráva také upozorňuje, že Rusko vyzývá „mezinárodní patrony Prištiny, aby se postavili proti kosovsko-albánským radikálům a zabránili dalšímu růstu konfliktu s nepředvídatelnými důsledky“.

Prezident Srbska Alexander Vučić dal příkaz uvést ozbrojené síly Srbska a zvláštní síly ministerstva vnitra do plné pohotovosti poté, co byli Srbové zadrženi v Kosovu.

Sdělil také, že kosovská policie zadržela Rusa, který je členem Prozatímní mise OSN v Kosovu. Následně ruské ministerstvo zahraničí proti jeho zadržení ostře protestovalo. Lídr Kosova Hashim Thaci jeho zadržení vysvětlil tím, že uvedený ruský občan prý kladl odpor bezpečnostním silám. Podle médií bylo několik lidí zraněno, včetně Rusa. Ten byl téhož dne propuštěn.