Ukrajinský expert: Zelenský půjde k míru na Donbasu “drobnými krůčky”

Avatar
Původní autoři

30. 5. 2019    pravda
Jsou tři faktory, které brání Vladimíru Zelenskému, aby vydal rozkaz OSU (Ozbrojeným silám Ukrajiny) k ukončení střelby na Donbasu, řekl ukrajinský politolog Vadim Karasjov. Vladimír Zelenský by mohl splnit svůj hlavní slib o ukončení války na Donbasu rozkazem o příměří. Je to naprosto možné na základě statusu vrchního velitele OSU. Nedělá to však, lidé nadále umírají v zóně konfliktu a odpovědnost za to padá na nového prezidenta.


Jak řekl Pravdě.Ru ředitel Institutu globálních strategií v Kyjevě, politolog a politický technolog Vadim Karasjov, jsou tři brzdící faktory, které brání tomu, aby prezident okamžitě vydal rozkaz k příměří a otevřel cestu k “více či méně rychlé přípravě na dialog s Ruskou federací”.

První okolností jsou předčasné volby do parlamentu, poznamenal pro Pravdu.Ru Vadim Karasjov. “Riskovat ostré pohyby tu jedním směrem, tu opačným směrem znamená riskovat ztrátu části voličů, které nový prezident potřebuje, aby v novém parlamentu získal proprezidentskou vůdčí frakci a získal tak parlamentní podporu, kterou dnes Zelenský nemá”, řekl politolog v rozhovoru pro Pravdu.Ru.

Podle vyjádření Vadima Karasjova je druhým faktorem inerce vojenské státní mašinérie. Je možné ji mírně “zkorigovat”, ale nelze ji zásadním způsobem změnit. Je nezbytná příprava veřejného mínění, které není “jednoznačné” ve věci války a míru na Ukrajině. “Musíme se na to připravovat postupně: drobnými krůčky, kompromisy dosahovat velkého kompromisu. Radikální obrat dnes od nového prezidenta nelze očekávat. Není sebevrah. Je si dobře vědom obtížných okolností, za kterých musí začínat své prezidentování”, řekl expert…

Uvedl také třetí faktor – zahraničněpolitický. “To vše by mělo probíhat v kontextu normanského formátu a širšího kontextu vztahů mezi Západem a Ruskou federací. Pokud zde budou náznaky ke zmírnění, pak i Západ i USA budou samozřejmě důsledně doporučovat novému prezidentovi, aby hledal komplikované cestičky, ne cesty, ale zatím cestičky k míru”, uzavřel pro Pravdu.Ru Vadim Karasjov.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová