Zeman, Zeman a zase ten padouch Zeman

Avatar
Původní autoři
Ministr A. Staněk a prezident M. Zeman

Alexandr Špáta
2.8.2019
A zase tu máme vymývání mozků. Tak jak to je stran prezidenta a odvolání ministra Staňka premiérem. Zopakujme si základní dějovou linku.

Staněk odvolal Fajta za miliónek, jenž si uloupl ze sponzorského daru a za turecké hospodaření v NG. Ozvala se část „umělecké fronty“. Hamáček a ČSSD „přesvědčí“ Staňka, aby podal demisi. Prezident si povolává Staňka na Hrad, ten mu potvrzuje, že demisi podal na nátlak ČSSD, prezident demisi odmítá s tím, že trestat ministra za to, že zasáhl proti tureckému hospodaření je nefér.

Premiér Babiš po schůzce se Zemanem zpochybnil okolnosti Staňkovy rezignace, označil ji za neobvyklou. Při jejím oznámení totiž ministr kultury napsal, že se rozhodl skončit nikoli z vlastní vůle, ale na základě požadavku Hamáčka.

Hamáček tedy tlačí na premiéra, aby podal návrh na odvolání – a to na základě koaliční smlouvy, kterou Hamáček vysvětluje tak, že premiér nebude lustrovat nominanty ČSSD na ministry s tím, že pokud nevyhoví odejde ČSSD z vlády.

Premiér na základě koaliční smlouvy (podle svých slov) koaličnímu partnerovi vyhovuje a podává 31.5. návrh na odvolání Staňka.

Zeman veřejně opakuje, že o odvolání rozhodne až poté, jak dopadne Staňkovo trestní oznámení. Že mu ústava žádnou lhůtu nenařizuje.

25.6. Jedná Zeman s kandidátem na ministra kultury Šmardou a sděluje mu, že s jeho jmenováním počká, až jak dopadne prověření trestního oznámení Staňka.

27.6. jedná Hamáček se Zemanem na Vysočině, kde mu svůj názor Zeman zopakuje a Hamáček oznamuje, že jsme na hraně ústavní krize. Zeman odmítá ultimáta ČSSD a nabízí smírčí jednání mezi Staňkem a Hamáčkem. Sociální demokraté hrozí kompetenční žalobou, k čemuž se vyjadřuje Babiš tak, že ke kompetenční žalobě nevidí důvod.

Jihočeské krajské předsednictvo ČSSD podpořilo na svém pondělním jednání (24.6.) ministra Staňka a jeho boj za transparentní a hospodárné využívání peněz v kultuře a vyzvalo vedení ČSSD, aby jej podrželo ve funkci a neustupovalo tlaku části kulturní fronty a některých jejích tlampačů novinářů.

Ministr Petříček potvrdil, že ČSSD položila Babišovi nůž na krk. Buď výměna ministrů a koalice nebo odchod z vlády.

A dějí se věci. Kysela, Kudrna a další. Prezident musí vyhovět návrhu premiéra bez zbytečného odkladu. Zeman už si zase dělá co chce. A rozjely se obvyklé tirády příslušných novinářů a komentátorů na Zemana.

Kysela, Kudrna vykládají ústavu – a správně. Vykládá ji i Rychecký. Jenže, jenže – oni nepopisují reálnou situaci, jen vykládají obecně ústavu – znovu bez jakékoli vazby na reálnou situaci. Ta je přece poněkud jiná.

Opakuje se v podstatě totéž co s Pochem. Cože to tenkrát řekl premiér Babiš? Nu když si Hamáček vykládá koaliční dohodu, jak si ji vykládá a sere na ústavu neb premiér sestavuje vládu, z čehož nepochybně vyplývá, že mu snad je něco do toho, koho navrhuje personálně jeho koaliční partner a Hamáček vykládá koaliční dohodu tak, že on je premiérem za socdem část vlády, má zkrátka problém s prezidentem on, ať si ho i vyřeší. On se bude držet koaliční dohody. Tehdy Hamáček ustoupil a tak máme ministrem zahraničí Petříčka.

Nu a je Hamáček partnerem pro jednání s prezidentem? Není, tím je premiér. Nu a Hamáček až 27.6. zjišťuje, že tím partnerem pro prezidenta podle ústavy není on, ale holt premiér Babiš. A tak teprve teď jde za Babišem a jak dí Petříček, dávají mu nůž na krk. Protože pro ně už asi cesta zpátky není. Oni vyhrožovali prezidentovi kompetenční žalobou aniž brali v potaz veřejné tvrzení premiéra, že důvod ke kompetenční žalobě nevidí, aniž brali v potaz, jak se premiér dívá na jejich odvolání ministra Staňka – viz výše tučnými písmeny.

Kde tedy je ten Kysela se sedmi tituly před a sedmi tituly za jménem mimo? Nu v tom, že podle ústavy je věcí premiéra způsob jednání s prezidentem, že je jen na něm jak bude reagovat na to, že prezident chce počkat, jak dopadne prověření trestního oznámení Staňka, že je věcí premiéra kdy a zda podá kompetenční žalobu, není to věcí ani Kysely, ani Kudrny ani novinářů ani komentátorů. Tedy pokud se budeme držet té ústavy. Ti jmenovaní mohou jen sděliti, co by oni na kterém místě dělali, a jaké jsou jejich názory.

Máme ústavní krizi, když prezident a premiér se neblokují a jednají? Asi těžko. Jsme možná na prahu vládní krize, kterou rozpoutal Hamáček a ČSSD svými ultimáty.

Doporučuji, a to velmi, pustit si, co k Fajtovi v NG říká Knížák a jak vysvětluje ty protesty zahraničních galerií. Je to vskutku velice výživné a Knížák dobře ví, co dí.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11412378947-90-ct24/219411058130627/    (ve 20:14)

A pak tu je hodnocení Gerlocha, toho co žaluje Zemana za Karlovu univerzitu stran nejmenování profesorů, ale jinak je prý k Zemanovi vstřícný, pročež byl „ctihodnými“ senátory shledán jako naschvál Zemanovi naprosto nezpůsobilý – kádrově (viz důvody, jež uváděli).

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ustavni-krize-vladni-krize-kompetencni-zaloba-zeman-hamacek-babis-ministr_1906281034_per