Ruské Iskandery budou moci doletět z Kuby na Floridu

16. 8. 2019 zen.yandex
Otázka rozmístění ruských raket přímo “před brankou” USA se z oblasti konspirologie s jistotou přesouvá do kategorie reality nejbližší doby. Zdá se, že poté, co Washington odstoupil od Smlouvy o raketách pro střední a menší vzdálenosti, bude opalování na plážích Miami a máchání se v Atlantickém oceánu pro obyvatele Spojených států mnohem více vzrušující, když vezmeme v úvahu těsnou blízkost zbraní hromadného ničení.


A tyto prostředky se tam, jak Putin ujistil, nevyhnutelně objeví hned poté, co se Amerika rozhodne vrátit své jaderné rakety do Evropy.

Zároveň experti nepochybují o tom, kde přesně budou ruské rakety umístěny. Spory u nich vznikají pouze v tom, čím konkrétně Moskva, s prakticky zaručeným souhlasem Havany, zareaguje na takovou demarši Států.

Někdo soudí, že účast na nedávno konaných Mezinárodních vojenských hrách MiG-31 s hypersonickými raketami Kinžal je signálem, že právě letecká skupina přepadových stíhačů s odpovídajícími zbraněmi bude přesunuta na “ostrov svobody”.

Jejich oponenti se zase domnívají, že použití letectva v tomto případě je nepřiměřeně nákladné (údržba letiště, vybavení, personál atd.).

Rozmístění operačních taktických raketových systémů Iskander na Kubě považují za mnohem ekonomičtější (a hlavně velmi efektivní). Jeho rakety s oficiálně deklarovaným doletem až 500 km (ačkoli Američané vytrvale podezírají ruskou stranu z jejich podstatného snížení) mohou v případě potřeby doletět bez překážek na pobřeží Floridy a dopravit tam taktickou jadernou nálož.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová