USA pohrozily Ukrajině kvůli kontaktům s Čínou

28. 8. 2019 lenta
Poradce pro národní bezpečnost USA John Bolton potvrdil, že přiletěl na Ukrajinu, aby hovořil s jejím vedením o negativních důsledcích spolupráce s Čínou. V úterý 27. srpna o tom informovala Evropská pravda. Odmítl potvrdit nebo popřít, že se pokusí přesvědčit Kyjev, aby neprodával továrnu na letecké motory Motor Sič čínským společnostem. Podle vyjádření Boltona “jde o několik transakcí”, takže soustřednit se na jednu nemá smysl.


Připomněl však, že na Ukrajině, stejně jako v USA, existuje systém schvalování smluv, souvisejících s vojenskými technologiemi, aby se tyto nedostaly k nepříteli nebo potenciálnímu nepříteli. Zástupce Bílého domu zdůraznil, že Peking se snaží svými vlastními investicemi proniknout do ekonomik zemí celého světa. “Informujeme přátele a partnery o nebezpečí, které čínské investice přinášejí”, zdůraznil.

Jaké důsledky bude mít odmítnutí Kyjeva přihlédnout k radám USA, Bolton neupřesnil. Zároveň však poznamenal, že se nejedná o potrestání, smlouvy však mohou Ukrajině uškodit. Úředník navíc upozornil na korupční složku obchodu s Číňany, kteří se nebojí dávat úplatky, aby dosáhli potřebné řešení.

Čínská skupina Skyrizon a skupina Xinwei Group již koupily více než 50 procent akcií společnosti Motor Sič, ale dohodu musí ještě schválit Antitimonopolní výbor Ukrajiny. Rozhodnutí o příslušné žádosti, podané 7. června, se očekávalo 22. července, stále však není připraveno.

The Wall Street Journal dříve informoval o účelu Boltonovy návštěvy. Podle informací novinářů připravuje americké velvyslanectví jeho setkání s vedením společnosti Motor Sič.

Po prvních zprávách o kontaktech s Číňany, k čemuž došlo před rokem, se společnost ospravedlňovala tím, že hledá alternativních trhy pro odbyt výrobků po přerušení vztahů s Ruskem. USA jsou zase přesvědčeny, že Čína koupí ukrajinského závodu získá významné obranné technologie.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová