Forbes vysvětluje, jak může celý svět zahnat Spojené státy do krize!

Larry Light a -kou-

2. 9. 2019  ForbesPrvníZprávy
Problémy různých zemí světa na USA dlouho neměly vliv a americké hospodářství nemělo potíže ani při vážných krizích, píše Forbes.

Ale nyní, v kontextu obchodních válek, kdy jsou ekonomiky mnoha zemí v recesi, může dominový efekt vést k recesi v samotných Spojených státech.

„Když Amerika kýchne, zbytek světa má rýmu, říká se. Ale zda se situace dramaticky změnila opačným směrem, vzhledem k vzestupu dalších ekonomik a globalizace,”klade si otázku autor článku ve Forbesu nazvaného „Proč může zbytek světa dostat Spojené státy do recese.“

Dříve nemohl ani jeden světový problém otřást dominantním postavením americké ekonomiky. Nyní je však celá řada velkých států v neustále se zhoršující ekonomické situaci. A vzhledem k tomu, že vývoz představuje 13% americké ekonomiky, musí se znepokojením sledovat „špatné zdraví“ ostatních.

A v současné době se zdá, že Spojené státy jsou na cestě ke zpomalení ekonomiky, i když to nutně neznamená recesi. Kupní síla Američanů je stále silná, výroba strojů klesá, ale nehraje tak velkou roli v HDP. Burzy cenných papírů jsou nahoře, levné půjčky.

Obchodní konflikty se však stávají novým faktorem, a to je přímá hrozba pro americkou ekonomiku, která pochází ze zahraničí, uvádí autor článku. Takže nyní řekl, že Spojené státy začínají nekonzistentně dýchat, když někdo kýchne.

„Přílišná arogance” vede USA k zániku, napsal americký časopis

Samotné Spojené státy nebudou řešit ráznými kroky problémy jednotlivých zemí, jako je brexit. Podle odborníků v nejhorším případě v důsledku odchodu Spojeného království z EU bez smlouvy na světových finančních trzích dojde k období nestability, které ovlivní ukazatele růstu USA.

Pokud však dojde ke kolektivnímu kolapsu, pokud zahraniční ekonomiky začnou padat jako domino, může být situace vážnější. Čísla ze Spojeného království tedy naznačují, že je v recesi. Německo je silně závislé na vývozu automobilů a klesá. Itálie je již v recesi, žije pod jedním z největších dluhových břemen na světě a její vláda se chystá zhroutit.

V Latinské Americe se recese v Argentině jen zhoršuje a politická nestabilita k tomu přispívá. Brazílie není v pořádku a ceny potravin rostou. Za druhé čtvrtletí v řadě vykázalo Mexiko, třetí největší obchodní partner Spojených států, záporná čísla růstu.

V Asii čelí Jižní Korea, která je ve stavu obchodní války s Japonskem a dokonce i Singapurem, potíže. „Zdá se, že americká ekonomika zůstává silná, i když kolem okrajů se objevují oděrky. Uvidíme, jestli zbytek světa zkazí tento krásný obraz,“ dodává Forbes.