Kyjev kapituloval. Steinmeierova formule bude podepsána

Andrej Babický
22. 9. 2019    ukraina
Co se dálo v kuloárech, o tom se lze jen dohadovat, ale je možné předpokládat, že reakce Paříže a Berlína na zmaření podpisu Steinmeierovy formule v Minsku byla, mírně řečeno, velmi nervní. Vůdci obou těchto evropských zemí si poté, co byla jejich poradci dohodnuta jednotná redakce, ani nepřipouštěli myšlenku na sabotáž. Byli si naprosto jisti, že proces řešení konfliktu na Donbasu po podpisu dokumentu dosáhne kvalitativně nové úrovně, z níž již bude možno vidět jasné obrysy blížícího se míru. 


Demarše ukrajinské delegace, která nejenže odmítla podepsat formuli, ale také předložila požadavky, které byly otřepané a absolutně nepřijatelné pro Moskvu, Doněck a Lugansk, musela vyvolat záchvat vzteku v obou evropských metropolích, protože situace byla znovu paralyzována zásluhou Kyjeva.

Neuplynuly však ani dva dny a Kyjev pod tlakem dělá další závratnou otočku. Podle vyjádření ukrajinského ministra zahraničí je to, co se stalo ve středu v Minsku, jednoduše “technické nedorozumění”. “Nejedná se o úkol ani normandské čtyřky, ani ministerstva zahraničních věcí – tento úkol byl předán tripartitní kontaktní skupině. A jakmile to přeformulují přesněji, pak to dostaneme, podíváme se, co se stalo s naším návrhem a zda to můžeme navrhnout vůdcům, aby se setkali”, vysvětlil v dnešním rozhovoru.

Kyjev poté, co dostal diplomatickými kanály pořádný výprask, vyvěsil bílou vlajku. Francie a Německo jsou schopny hodně zkomplikovat život novému vládnoucímu týmu na Ukrajině a zastavit jejím zástupcům kyslík na mezinárodních platformách. A to není jediná páka vlivu na zemi, která vyvolala v Minsku neočekávanou revoltu. Den předtím v Cchinvale hlava DLR Denis Pušilin vyzval evropské země, aby uvalily na Ukrajinu hospodářské sankce za zmaření podpisu “Steinmeierovy formule” a dohodnutí harmonogramu stažení sil ve dvou obcích – vesnicích Petrovskoje a Zolotoje. A to vůbec není žádná legrace. Normandský formát vázne již více než tři roky. Více než pět let probíhá na evropském kontinentu nesmyslná a Evropu velmi dráždící válka. Takže když byla ani ne naděje, ale jistota, že se tento proces podařilo odblokovat, Ukrajina opět zavřela cestu ze slepé uličky.

Lze s jistotou říci, že v nejbližších dvou týdnech bude nešťastný dokument schválen všemi stranami. Pokud kyjevští chlopci opět na poslední chvíli vytáhnou z kapsy “houby s octem”, politické kariéře Vladimíra Zelenského mimo Ukrajinu bude konec. Evropští vůdci normandské čtyřky neodpustí ukrajinskému kolegovi malomyslnost a podvod. Proto, když si ukrajinský vládce vybíral, kdo je horší, vlastní nacisté vyhrožující majdanem, nebo Merkelová s Macronem, zvolil ty dva. Stále se může pokusit se vypořádat se svými radikály, ale určitě nebude schopen zvládnout hlavy Francie a Německa.

Vyhlídky na summit normandské čtyřky na nejvyšší úrovni, které se včera zdály být úplně pohřbeny, se tak znovu stávají realitou. V rozhovoru se Pristajko posunul ještě dál, než je Steinmeierova formule. Prohlásil, že jsou připraveni splnit podmínky stanovené Moskvou. “Rusové doplnili ještě třetí podmínku, která zní jako by “vypracování přesných formulací pro sdělení vedoucích představitelů”, uvedl ministr zahraničí Ukrajiny. To znamená, že schůzka se bude konat podle modelu, který považuje za nejvhodnější Kreml. Zelenský navrhoval jednoduše se setkat a pohovořit o společných tématech a nic předběžně nekoordinovat. Paříž a Berlín s tím souhlasily. Vladimír Putin v telefonickém rozhovoru s Macronem nastínil své vlastní stanovisko, které spočívá v tom, že by rozhovor měl být věcný. Na programu by měla být podepsaná “Steinmeierova formule” a realizace politických bodů Minských dohod.

Ukrajinský prezident se ocitl v obtížné situaci. Není těžké vytušit další chod událostí. Nacionalisté považují podepsání jednotného znění za kapitulaci před nepřítelem. Pro ně by tato událost mohla být výchozím okamžikem pro pouliční vystoupení. Ostatně, i v samotném okolí Zelenského jsou lidi, kteří si to myslí také. To znamená, že odpor nebude pouze vnější ve vztahu k vládnoucímu týmu, ale uvnitř se bude muset také hasit. Bude to pravděpodobně první vážná a skutečně obtížná výzva pro novou vládu. Její vlastní budoucnost v mnohém závisí na tom, jak se s tím vypořádá.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová