Politolog objasnil přesun systémů S-400 a Pancir S na vojenské cvičení v Srbsku

Ilja Muromský
27. 10. 2019     riafan
Vojenské cvičení v Srbsku je důležité jak z hlediska propracování bojových návyků příslušníků Ozbrojených sil RF, jejich dovedností, jejich ovládání složité techniky, tak i z hlediska politického. Tento názor vyslovil v komentáři pro Federální tiskovou agenturu politický analytik Vladimír Solovějčik.


Cvičení S-400 v zahraničí

Oddíl ruských protiletadlových systémů S-400 a baterie Pancir-S se poprvé zúčastní vojenského cvičení v zahraničí. Informovalo o tom Ministerstvo obrany Ruské federace.

“Ruské jednotky protivzdušné obrany s protiraketovými raketovými systémy S-400 a protiraketovými raketovými a dělovými systémy Pancir-S byly přesunuty do Srbska, aby se zúčastnily druhé fáze společného cvičení protivzdušné obrany Slovanský štít 2019”, je uvedeno ve zprávě.

Komplexy budou rozmístěny na letecké základně Batajnica. Stanou se součástí rusko-srbské skupiny, která vypracuje protivzdušnou obranu regionu. Úkolem bude také detekovat, sledovat, klasifikovat a zničit vzdušné cíle relativního nepřítele.

Vojenské cvičení Slovanský štít 2019 se koná poprvé. Skládá se ze dvou etap: první se konala v září v Astrachanské oblasti, druhá potrvá do 29. října v Srbsku.

Politický signál

Jak poznamenal Vladimír Solovějčik, pokud zbraně přicházejí k vojenským jednotkám a jsou v bojové službě, pak musí její příslušníci rozvíjet dovednosti při práci s nimi v podmínkách blízkých k bojovým při cvičení.

“Proto, jak se říkávalo o obdobný situacích v dobách mé aktivní vojenské služby v silách protivzdušné obrany sovětské armády, “je to běžná situace”. Jiná věc je, že poprvé bude cvičení za účasti nových protiletadlových raketových systémů mimo naši zemi. Tato skutečnost, o tom není pochyb, není běžná. Je zřejmé, že cvičení v Srbsku je důležité jak z hlediska propracování bojových návyků příslušníků Ozbrojených sil RF, jejich dovedností, jejich ovládání složité techniky, tak i z hlediska politického”,.vysvětlil Vladimír Solovějčik.

Expert poznamenal, že cvičení se koná na území Srbska, jehož obyvatelé se před 20 lety stali oběťmi agrese ze strany zemí NATO, raketových útoků a leteckého bombardování. Proto je použití nejnovějších ruských systémů, které odvracejí nebo do velké míry odstraňují takové hrozby, velmi symbolické.

“Víme, v jaké mezinárodní situaci se nyní Srbsko nachází. Neustálé provokace ze strany kosovských separatistů, jejichž kvazistátní formaci Srbsko neuznává, ale která je všemožně podporována zeměmi NATO. Zapojení do NATO Černé Hory, bývalé nejbližší spojenkyně Srbska a jeho sousedky. Posílení vlivu generálů NATO a bruselských evropských byrokratů na záležitosti v sousedící se Srbskem Makedonii, která, aby se zavděčila těmto činitelům, je dokonce připravena změnit název své země”, vysvětlil Vladimír Solovějčik.

Expert poznamenal, že v této situaci je pro srbský lid životně důležité, aby viděl, že existují síly, připravené chránit jeho právo na pokojný život, bezpečnost a svobodu před jakýmkoli cizím zasahováním. Proto je důležité toto cvičení, kde vysoce technologické prostředky, vytvořené odborníky koncernu Almaz-Antej, budou testovány v podmínkách blízkých bojovým.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová