Generál FSB sdělil, jak kontrarozvědka odváděla pozornost západních speciálních služeb

17. 11. 2019     zelv
Vytvoření unikátních zbraní v Rusku bylo také zásluhou vojenské kontrarozvědky, která kvalifikovaně odváděla pozornost zahraničních zpravodajských služeb. Generál plukovník Alexandr Bezverchný, bývalý šéf vojenské kontrarozvědky FSB to novinářům řekl ve středu. Připomněl, že v 90. letech se západní zpravodajské služby velmi zajímaly o to, co se děje v Rusku jako celku i v jeho armádě. Podle jeho vyjádření FSB tehdy sledovala pokusy o “vytvoření důležité agentury v armádě”, oznámila RIA Novosti.


Obzvláště generál zdůraznil, že byl názor, že “na bedrech” ruských vojsk by zahraniční zpravodajské služby mohly verbovat agenty. Jak však Bezverchný poznamenal, všechny pokusy selhaly.

“Prováděli jsme aktivní akce, odváděli jejich pozornost na námi vytvořené operační situace”, uvedl generál plukovník při prezentaci knihy Vojenští kontrarozvědčíci.

V důsledku toho, upozornil, cizinci v určité fázi “získali dojem, že jsou v obraze všeho a všechno vědí”. Připomněl také poselství prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina Federálnímu shromáždění, během něhož hlava státu oznámila, že Moskva má nový typ zbraní.

“Když jsem to poslouchal a v duchu jsem se obdivoval tomu, co se stalo, chápal jsem, že náš protivník je ohromený, že o tom nevěděl. A byla to zásluha vojenské kontrarozvědky”, přiznal se Bezverchný.

Zdůraznil také, že na počátku 21. století byla vojenská kontrarozvědka jedním z klíčových nástrojů, díky nimž se podařilo obrodit Ozbrojené síly Ruska.

Připomeňme, že ruský vůdce informoval o nejnovějších typech ruských strategických zbraní 1. března 2018 v poselství Federálnímu shromáždění. Tehdy se mluvilo o hypersonických komplexech Kinžal, Avangard, Burevestnik, bojovém laseru Peresvet, a také podvodním bezpilotním zařízení s jadernou hnací jednotkou Poseidon.

 Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová