Tři otázky k Sametu (8. díl)

redakce
2.11.2019 E-republika
Vzhledem k blížícímu se výročí sametové revoluce jsme se rozhodli položit si v redakci, v okruhu přispěvatelů a čtenářů E-republiky tři otázky.

Dnes odpovídá: Jan Keller
 

1) Jak jste viděl události roku 1989 v tehdejší době?

Viděl jsem je očima sociologických teorií. Alexis de Tocqueville i Vilfredo Pareto. Shodují se v tom, že změny režimů nejsou na pořadu dne v době, kdy je režim nejkrutější, ale tehdy, když se začíná částečně liberalizovat a stává se o něco vstřícnější. Toho okamžitě využijí jeho odpůrci k tomu, aby se ho pokusili svrhnout. Protože dnes s odstupem času vidíme, že mezi odpůrce režimu patřili (dle svého vlastního vyjádření) prakticky všichni, neměl režim ani tu nejmenší šanci. Kdyby dnes žil Brežněv, jistě by prohlásil, že mu lezl reálný socialismus na nervy a obětoval se do nejvyšších funkcí pouze kvůli blahu Ukrajiny, v jejíž svobodu doufal.

2) Jak tyto události a vše, co bylo jejich důsledkem, hodnotíte dnes?

Protože prakticky všichni na Východě odmítli žít v reálném socialismu, nezbylo kapitalismu, než si rozebrat jejich firmy, banky a strategické sítě a zmodernizovat je takovým způsobem, aby bylo jejich zaměstnancům umožněno pobírat třetinu až čtvrtinu mzdy svých kolegů na Západě. Je to vcelku gentlemanský způsob vyrovnání se s poraženým. Kdyby byl Západ méně humánní, také si mohl od nás ročně odvádět třeba dvojnásobek nebo trojnásobek z oněch 8 % HDP, které mu odevzdáváme jako protihodnotu za to, že byl ochoten ujmout se pod cenou našeho ekonomického potenciálu. Západ je ovšem nejen lidumilný, ale i pragmatický. Pokud by nás mzdově škrtil ještě více, nemohli bychom odebírat za jeho ceny tu část jeho přebytků, která je v poněkud nižší kvalitě.

3) Co byste přál/a České republice a Čechům do dalších 30 let?

Všem nám přeji, dokonce i neziskovkám, aby sem nepřišli migranti. Rozkradený majetek se dá vytvořit znovu, zničené lesy je možno obnovit, ztracenou potravinovou soběstačnost je možno opět vybudovat. I cizí vojska jednou odejdou. Ale pokud u nás vznikne paralelní muslimská komunita jako třeba ve Francii, pak už je to skutečně na věčné časy.

Zveme všechny čtenáře k účasti na této minianketě. Příspěvky prosím zasílejte na adresu letko@volny.cz